| smookyzkee123 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete! Am facut sex cu piretena mea si am ejaculat in ea. Tin sa mentionez ca atunci cand s-a intamplat ea era in perioada nefertila, ciclul i-a venit pe 1 si este regulat de 28-29 de zile. Conform metodei calendarului pe data de 24 cand s-a intamplat asta, totul ar trebui sa fie ok. Urmatoarea menstruatie trebuie sa apara pe data de 1-2 martie. Exista sansa se sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul prezentat formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA fiindca sexul a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual. Daca ciclul menstrual este catusi de cat regulat si permite determinarea zilei de incepere a menstruatie viitoare si daca de obicei respectiva zi de incepere a urmatoarei menstruatii este si respectata sau chiar si daca uneori menstruatia porneste cu un decalaj de +/- 1-2 zile fata de data calculata, atunci ciclul poate fi considerata ca fiind REGULAT. Iar in acest caz fiindca sexul amintit a fost intretinuta cu 4-5 zile inainte de data calculata de incepere a menstruatie, rezulta ca sexul a avut loc in perioada celor 9-10 zile 100% NEFERTILE situate inainte de menstruatie. In consecinta poti sa fii complet linistit, fiindca este foarte bine stiut/cunoscut pe baza determinarilor atat stiintifice cat si medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia, de a fi un ciclu menstrual REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista in uterul femeii un OVUL VIABIL. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale c.m. SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati in vagin la terminarea fiecarui contact sexual in mod intentionat, fiindca spermatozoizii existenti in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul ranbd trebuie sa stii ca nu exista perioada nefertila la o femeie care nu este la menopauza. Poate prima zi de menstruatie poate fi calificata ca nefertila, dar e o exprimare fortata. Exista perioade cu fertilitate minima (primele 5 si ultimele 5 zile ale unui ciclu menstrual). Din cate spui, prietena ta era intr-o astfel de perioada (daca menstra apare pe 1 cel tarziu), caz in care sansa de sarcina estefoarte mica (sub 5%), dar cu siguranta nu 0.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uite un exemplu: eu, la un ciclu de 32 de zile, am avut ovulatia (atestata ecografic) in ziua 25. Daca tinem cont ca ovulul traieste minim 3 zile in caile genitale ale femeii, rezulta ca eram maxim de fertila pana cu 4 zile inainte sa apara menstruatia.

| sofisis a răspuns:

Intotdeauna cand nu va protejati va exista un risc de sarcina pentru ca o femeie nu e o masina. Nu functioneaza niciodata ceas.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ciclul menstrual e regulat atunci da era in zilele nefavorabile conceptiei cand ati intretinut relatii intime. Practic sansele de sarcina sunt foarte mici dar nu le putem exclude in totalitate. Oricum menstra inca n a intarziat ca sa va faceti probleme. Numai bine

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Sperma traieste pana la 5 zile in vagin. Deci ai incurcat-o. happy bafta

| smookyzkee123 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Ciclul este regulat 28-29 de zile. I-a venit pe 1 februarie, iar acel lucrur s-a intamplat pe 24 spre 25 februarie. Pe data de 1-2 martie trebuie sa ii vina. A fost in afara perioadei de ovulatie. Acum si chiar daca ar rezista 7 zile, ar fi cam imposibil sa fecundeze ceva