| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica/mare problema. sunt impreuna cu o fata de aproape 5 luni, este o relatie la distanta, si nu am reusit sa ne intalnim in realitate pana acum (pentru ca mda, distanta si multe alte obstacole) am avut gandul de doua ori sa vin la ea dar mereu a aparut cate ceva si nu a putut sa iasa sau mda (parintii ei nu sunt de acord si cu asta am spus totul) ma rog problema este ca de la un timp stam foarte putin timp impreuna, mereu se iveste ceva(in cazul ei) pentru ca eu nu fac nimic altceva decat sa o astept... dar mereu ma dezamageste..pana acum o luna totul era perfect si stateam mult mai mult timp impreuna, in ultimul timp au aparut niste discutii cauzate de gelozia mea..gelozie pe care ar fi trebuit sa o `potoleasca` demonstrandu-mi unele lucruri, cum ar fi ca nu am nici un motiv sa fiu gelos.dar nu,ea a preferat sa ne certam inloc sa imi demonstreze asta...tin sa mentionez ca aceasta gelozie a pornit din cauza ei, mai bine spus mi-a dat multe motive sa fiu gelos si sa cred unele lucruri, nu stiu ce sa mai fac, mereu gaseste o scuza sa nu putem sta impreuna ea imi spune ca vrea sa stam mereu impreuna si face tot posibilul dar sincer dupa tot ce s-a intamplat nu prea o mai cred + cateodata se poarta cam rece cu mine nu vreau sa o pierd sincer nu stiu ce se intampla cu ea de vreo 2 saptamani abia de apucam sa mai stam impreuna si cateodata ne mai si certam ce as putea face? simt ca s-a indepartat foarte tare de mine dar nu stiu ce a facut-o sa faca asta,ea spune ca gelozia mea a cauzat totul dar consider ca este normal sa fiu asa, mai ales dupa ce mi-a dat foarte multe motive sa fiu gelos, spune ca e vina mea,ca de obicei, sincer nu stiu ce sa mai fac.o iubesc enorm de mult si nu vreau sa o pierd pentru nimic in lume sad multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i marea problemă a relaților la distanță. Gelozia. De asta se distrug multe relații.
În primul rând, doar pentru că ți-a dat motive să fi gelos nu înseamnă că într-adevăr ar trebui să fi gelos.
Poate nici măcar n-a realizat asta și ești tu prea paranoic.
S-a depărtat de tine din simplul motiv pentru care tu ai demostrat că n-ai încredere în ea și asta doare mult mai tare decât ți-ai putea imagina.
Știu că ți-e frică să o pierzi, dar gândește-te mereu că o persoană ce ține la tine, niciodată nu pleacă, oricât de tare ai încerca s-o scoți din viața ta.
Încearcă să-i explici că ai încredere în ea și spune-i c-ai exagerat și că n-o să se mai întâmple. Dacă vrei ca relația asta să meargă, pur și simplu ai încredere în partenera ta.

Trecând peste astea, dacă vezi că e mai monoton și rece, nu te chinui să îndrepți asta.
Câtedată se întâmplă pur și simplu. Lasă puțin lucrurile să decurgă în voia lor iar dacă tot așa stau, poate ar fi cazul să schimbi ceva.
Ceva pare ciudat în legătură cu ea, că mereu se ivește ceva din cauza ei. Ești sigur? Dacă da, ar trebui să te gândești puțin la asta. Nu e ceva normal.

| Alexul99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos,a decis sa ne despartim pe motivul ``te fac prea mult sa suferi`` este adevarat... lipsa ei ma face sa sufar foarte mult, dar ar fi trebuit sa se poarte putin mai matur, vorbind cu mine despre asta si sa isi faca timp si pentru mine, acum vad ca m-a blocat peste tot, nici nu vrea sa mai auda de mine. mda, a rupt sufletul in mine, nu ma pot gandi la altceva decat la ea, nu o pot uita, nu realizeaza ca facand asta ma face mai mult sa sufar, viata asta, sper sa nu ma mai indragostesc niciodata.

9 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Tocmai ce am terminat o relatie la distanta si pff doamne la fel

gelozie
incredere absolut nu prea aveam in ea
am interpretat multe lucruri
ca imi spunea ca iasa afara cu mama ei
eu credeam ca se duce cu prietena ei si cine stie ce baieti mai vin

o sa vina o zi asculta-ma.
cand unul din voi va suferi rau si se va termina totul
relatia la distanta nu dureaza e pentru cei foarte puternici si care se iubesc cu adevarat si grav
iubire grava din partea amandurora

fa intr-un fel sa va vedeti mai des sau pune punct

ai incredere in ea ajungi cel mai fericit
sau cel mai distrus din doua una sigur

si mai e aia nu risti nu castigi
lasa tu de la tinewinking

| Doub a răspuns:

Ar fi trebuit să începeţi o relaţie după ce v-aţi fi întâlnit în realitate, nu?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Doub):

Iubire virtuala... Ce stim noi... Tinerii astia

| Doub a răspuns (pentru TheLoveDoctorr):

Mda, tinerii ăştia ating gradul de frustrare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa "stai cu ea"? Cand voi nici macar nu v-ati intalnit laughing))? Tu stai doar cu tine insuti, nu cu ea. Si tot cu tine insuti ai o relatie de 5 luni de zile! Ea poate iese in fiecare seara cu altul si tu faci crize de gelozie pe internet. Rau a mai ajuns specia barbateasca...

| Broadband a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca mine cu ea laughing
de aia nu merita relatie la distanta sub nicio forma
iar increderea e varza

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Inca o intrebare care nu are nimci concret in ea. Atat am inteles : Ca va certati ca tu esti gelos si ea a devenit rece.
Ti-ar place ca iubita ta sa-ti dea niste ciocane in cap in fiecare zi? E geloasa si posesiva si vrea sa-i demonstrezi si iar iti da un ciocan in cap, si iar pana te gandesti daca mai vrei sa continui sau sa o lasi in treaba ei... Nu mai presa fata, indiferenta, da?
Alt lucru important : Orice femeie e incapabila sa iubeasca un barbat asa cum barbatul ar dorti sa fie iubit. Baga la cap asta, e dovedita treaba asta, sau daca cineva e in masura sa ma contrazica sa-mi arata un barbat care sa-mi zica : Femeia mea ma iubeste de 10 ani fix cum am vrut eu, ce minune." Nu frate. problema barbatilor e ca lasa garda jos iar ce respect eu la fete e ca au confidence, stiu ca daca pleaca din relatia cu tine gasesc altceva, poate mai bun, pe cand increderea baietilor e undeva cu 60 % mai mica.

| DarkCrina a răspuns:

Dar nu ai vazut-o niciodata...