| Deliric95115 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare big grin. adica am nevoie de niste sfaturi. Deci, acum doi ani m-am mutat intr-un cartier, unde am vazut o fata care mi-a placut de prima data cand am vazut-o. Mi-am dat seama ca nu puteam avea o relatia la varsta aceea, si nu am facut nimic. Acum am 13 ani si cred ca ar fi ok sa am o prietena,nu?big grin Inca vorbesc cu acea fata, suntem prieteni buni, si m-am gandit sa ii spun direct,chiar daca sunt timid,ca vreau sa fim impreuna,dar am zis ca nu pot sa merg asa la ea si sa-i zic sa fim impreunalaughing. Am vazut o intrebare pe acest site,si la raspunsuri am vazut o "metoda",si anume :

Sa o chem undeva intr-un loc retras,sau in parc,nu conteaza,si sa ii cer sfaturi personale,chiar daca nu am nevoie de acele sfaturi laughing. Si sa o ascult indiferent ce zice,peste cateva zile sa merg la ea,sa ii multumesc pentru. sfaturi,sa-i spun ca au functionat si ca totul e bine acum. Peste cateva zile,sa-i spun ca am nevoie de un sfat mai mult de la o fata,si sa-i spun ca m-am gandit la ea. Atunci ii voi spune ca imi place de o fata, si sa o las sa ghiceasca,ea o sa spuna niste fete pe care le cunoastem / sunt din cartier, si eu normal ca voi spune ca a gresit. O s-o intreb si cum sa ma bag in vorba cu fata aceea,sa-i spun ca vreau sa fim impreuna,sa-i dau o floare,etc.
Ea imi va spune parerea ei. Ok, totul bine.
A doua zi,merg la ea cu o floare / cu ce a zis ea ca e bine, si sa-i spun asa :
"Acum cateva zile cand pus sa ghicesti fata care-mi place,te-ai gandit la toate,dar mai putin la cea mai draguta,frumoasa,desteapta si interesanta fata. Sa-i dau floarea si sa-i spun " Uite,mai gandeste-te odata!".
Atunci va fi evident ca despre ea era vorba,nu?

Eu nu ma consider nici frumos,nici urat.
Nici bogat, nici sarac.
Ma consider destul de ok, adica nu ma pot uita in oglinda sa spun ca sunt urat/frumos laughing nu eu iau aceasta decizie.

Acum, vreau sa va vad si voua raspunsurile despre aceasta metoda de " abordare ", sa-mi spuneti daca sa o folosesc sau nu big grin. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Dragul meu, povestea e prea lunga si voi prea mici.
Nu tin sa-ti calc in picioare visul, dar mai asteapta macar doi ani...va grabiti sa va stricati copilaria si peste ani, veti regreta, pentru ca anii astia nu se mai intorc.

| neutrino a răspuns:

Geniala idee, te rog sa ne spui cum a fost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa te chinui atat cand ii poti spune simplu: te plac, mi-ar placea sa fim impreuna.

| Juiceee a răspuns:

Buna buna.

E bine ca ai asteptat, dar totusi. Ai 13 anisori, esti inca mic. Relatiile la varstele astea ar trebui sa fie ilegale, sincer.

Poti fi prieten bun cu ea, poti deveni prietenul ei cel mai bun si ea prietena ta cea mai buna, si cand mai cresteti incearca mai mult.

In orice caz, legat de "abordarea" ta, totul o sa fie o minciuna, in afara de faptul ca tu o placi. Furi ideea altcuiva si faci sa fie totul complicat.
Esti sigur ca ea vrea "relatie" la varsta asta?

Repet, sfatul meu e ca ar trebui sa fiti mai mult "cel mai buni amici" si cand mai cresti incearca ceva mai mult.

Succes.

| lucia123 a răspuns (pentru Juiceee):

Eh na relatiile la 13 ani sa fie ilegale da probabil ca sunt dar nu daca amandoi au 13 ani ci daca diferenta e mai mare cu 5 ani. Oricum la 13 ani relatie inseamna sa se tina de mana sau sa se pupe pe obraz si sa iasa pe afara impreuna. Nu se poare sa fie ilegal laughing))

| Juiceee a răspuns (pentru lucia123):

In ziua de azi, copiii stiu mai mult de relatiile sexuale decat bunicii lor.

Din ce in ce mai multe copile raman gravide la varste fragide nu ca se tin de mana, ci ca se arunca in " relatii" de mici si normal ca o data ce ai primul sarut, te aventurezi in ceva tot mai "placut".