| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema "mare". Am 13 ani si penisul meu are 14 cm, si mi se pare cam mare pentru varsta mea.Cum pot sa il opresc din crescut? sau sa creasca dar mai greu, ca vreau sa il am maxim de 18-19.Stiu ca unii dintre voi o sa zica in raspunsuri ca trebuie sa vad de scoala si... dar l-am masurat azi pentru ca mi se parea cam mare si eram curios cati cm are. Ms

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Asta e mostenirea ta genetica.
Toti ar vrea sa fie bruneti cu ochi albastri, 1, 90 inaltime si 45 la picior, dar uite ca nu poti face comanda la chestia asta, stiinta nu a progresat atat de mult!
Te adaptezi la ce esti si...traiesti cu ce ai!
Dorinta ta e simpatic de irealizabila!

2 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salutare. Ideea de bază e că la pubertate începe să se modifice dimensiunea penisului. Acesta crește foarte rapid în prima perioadă, dar ritmul de creștere scade pe parcurs. Este posibil să nu mai crească foarte mult. Așteaptă până la 17 ani și cam aia o să fie dimensiunea definitivă. Momentan nu putem controla cât de mare o să fie, nu avem cum să o facem mai mică sau mai mare. Majoritatea bărbaților și-ar dori să o aibă mai mare, pentu că mental consideră că asta îi face superiori față de alți bărbați. E simplu, chestia asta nu contează. Femeilor nu prea le pasă de chestia asta, însă cele mai multe preferă să nu doară în timpul actului sexual, iar un penis mai mare poate fi mai dureros pentru unele. Altele chiar îl preferă mai mare, fiecare femeie e unică. Un penis de 14 cm e în limitele normalului așa că așteaptă și ai să vezi cu ce te alegi.

| Bogdan1o a răspuns:

Din pacate tu nu poti face nimic pentru a-l oprii din crestere, multi baieti ar vrea sa aiba 14 cm la 13 ani
oricum...eu zic ca dimensiunea lui e buna, el va mai creste pana pe la 18 ani, nu trebuie s-o iei ca pe o problema...winking