| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,dacă mi am dat drumul in prezervativ, am stat 3 min și după am continuat fara, poate să rămână gravidă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce sexul a fost intretinut intr-o zi din afara perioadei fertile in care posibilitatea formarii unei sarcini este extrem de mica sau chiar imposibila in perioada de dupa ovulatie, folosirea prezervativului a fost inutila si prima data fiindca sperma putea fi ejaculata in vagin. Este stabilit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este complet IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata intentionat in vagin de fiecare data. Bineinteles cu conditia ca data de incepere a urmatoarei menstruatii sa fie determinata/calculata corect si precis. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA fiindca resturile de sperma ramase in uretra se scurg din penis in vagin in urmatoarele 5-15 minute in mod involuntar. Insa numai daca se indeplineste conditia ca in mod obligatoriu ziua in care a fost intretinut respectivul contact sexual sa se suprapuna peste una dintre cele 3-4 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual. Sanatate!

| Razvy12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu este in perioada fertila, mai exista riscul? Menstruația trebuie să îi vina pe 6 și azi a fost actul.

| Razvy12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci,un răspuns mai pe scurt ar fi că nu există șansa să ramana nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Razvy12):

Din moment ce sexul a fost intretinut intr-o zi din afara perioadei fertile in care posibilitatea formarii unei sarcini este extrem de mica sau chiar imposibila in perioada de dupa ovulatie, folosirea prezervativului a fost inutila si prima data fiindca sperma putea fi ejaculata in vagin. Este stabilit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este complet IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata intentionat in vagin de fiecare data. Bineinteles cu conditia ca data de incepere a urmatoarei menstruatii sa fie determinata/calculata corect si precis. Multa sanatate!

| neutrino a răspuns:

Poate, de ce nu?

| Emilian65 a răspuns:

Da, daca era in perioada fertila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca inainte de a relua partida de dragoste, v-ati facut toaleta genitala, nu exista riscuri, in caz contrar, raspunsul meu este DA

| Betty12345678 a răspuns:

Da

| OMFGConrad a răspuns:

Dacă se afla în perioada fertilă ai pus-o de-un copil...

| Ana1687 a răspuns:

Logic ca da

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Da... atunci la ce naiba ai mai folosit cauciucul?