| Killuminati12 a întrebat:

De cand a inceput liceul, mie imi place foarte tare de o fata din clasa mea, cu care am inceput sa ma inteleg extrem de bine, intalnindu-ne in fiecare zi cu o ora - doua ore inainte de orele propriu-zise de scoala, sa ne vorbim foarte mult si chiar sa ne consultam unul pe celalalt. Dupa ce a aflat ca o plac, au aflat si alti colegi, din comportamentul meu, din faptul ca ii faceam orice pe plac si din faptul ca ii cumparam orice isi dorea. Totodata, de cand a aflat ca o plac, a avut doua relatii cu doi tipi din liceu, relatii care s-au sfarsit foarte repede, ea intorcandu-se sa "profite de bunatatea mea" ( citat din colegii mei ). De fiecare data cand s-a despartit de acei baieti, am incercat sa fiu mai ordonat cu ea, sa ma comport mai frumos, sa ii fac cadouri si multe altele. Dar degeaba.Tot aceeasi era situatia. Mai nou, de aproape doua luni, s-a cuplat cu un baiat cu vreo 8 ani mai mare ca ea, el avand 23 de ani. De cand s-a cuplat cu acel baiat, colegii mi-au spus sa fiu mai departat de ea, sa devin mai nesimtit, sa ii arat ca nu-mi pasa de ea, cu scopul de a o aduce mai aproape. Ceea ce a dat roade, dar acest lucru m-a si distrus. Intr-o seara vorbeam prin sms-uri si am intrebat-o daca mai pot veni la ea acasa(mai am fost odata, cu ocazia unui proiect la engleza), ca sa se obisnuiasca soacra(maica-sa) cu ginerele(eu). Dupa ce am zis asta, ea mi-a zis ca ma iubeste ca pe un frate care nu l-a avut niciodata, mi-a zis ca il iubeste prea mult pe prietenul ei actual (chiar daca nu au nici doua luni impreuna) si ca el o face sa se simta bine si ca intre mine si ea nu va exista nimic, decat o relatie de prietenie / amicitie... Acest mesaj m-a dat peste cap, cum l-am citit a inceput sa ma apuce un tremurat din cauza nervilor, de parca as fi fost bagat la priza. Pur si simplu mesajul a fost extrem de depresiv, nu mai stiam ce sa-i spun, ma simteam efectiv distrus. Insa i-am trimit un mesaj in care ii spuneam ca mai e timp, ca n-are cum sa stie de acum ce se va intampla pe viitor si i-am zis ca sentimentele mele pentru ea raman aceleasi, ca nimeni si nimic nu le poate schimba. Intr-adevar, in ea am vazut o fata speciala, cu care as fi putut avea o relatie foarte lunga (mai am avut o relatie in clasa a7a care insa a durat doar un an jumatate din cauza ca se apropiau examenele, dar cu acea fata ma intelegeam foarte bine si chiar ne iubeam.). In momentul asta pur si simplu nu stiu ce sa fac, am cerut sfatul multor colegi, aratandu-le conversatia dintre mine si ea din seara aia si toti mi-au spus ca nu merita si m-au sfatuit sa o intreb daca mai are rost sau nu sa astept dupa ea. Toata lumea mi-a spus asta... Dar tot nu stiu ce sa fac, mai mult de 75% din inima mea imi spune ca o iubesc prea tare ca sa nu ma mai gandesc la ea, iar mai putin de 25% imi spune sa o las, dar daca o las, chiar nu pot gasi pe nimeni, si nu imi doresc sa fiu un "Forever Alone", totusi, sunt tanar, trebuie sa ma distrez nu sa intru in depresie de la 15 ani. Chiar nu stiu ce mai pot face, daca mai exista speranta sa fiu cu aceasta fata. I-am spus de foarte multe ori ca o iubesc, i-am facut si mici sau chiar mari cadouri care sa-i atraga putin atentia dar tot degeaba. I-am spus ca as face orice pentru ea. Dar tot fara nici-un rezultat. Va rog. Dati-mi idei despre ce ar trebui facut, orice sfat, orice idee este bine venita. Vreau cat mai multe pareri. Ce ar trebui sa fac? Dau funda sau orice doriti daca ma ajutati, nu mai stiu ce sa fac, am incercat totul, si nu mi-a reusit.

Răspuns Câştigător
| Cirjan_Robert_1997 a răspuns:

Fratele meu stiu ce simti si u si eu si alti care au trecut si trec si vor trece prin asta uite ce e stiu ce inseamna sa iti placa de o fata cu adevarat la care sa nu renunti orice ti-ar face sa faci totul pentru ea si ea sa zica decat''vai mersi mult esti un scump'' si a doua zi o vezi cu altul de mana sa nu pui la suflet ce zic alti face ce crezi ca este mai bine dar sa nu regreti mai tarziu decizia pe care ai luat-o sa stie ca si mie imi place de o fata mult de acum 4 ani si sunt si eu cam in aceeasi situatie ca tine mai pe scurt du-te frate la ea si i zici ce simti in fata sa nu iti fie rusine ca mama acum daca o sa i spun rade tot liceul de mine nu dai dovada de curaj si o sa vada si ea daca insisti atat de mult ca o iubesti din ce am citit tipa de care iti place seamana aproximativ cu cea care imi place mie si daca este asa cum zici o sa mearga dar daca este o nesimtita care profita de tine atunci aici nu stiu ce sa zic sincer nu as renunta nici eu as lupta incontinuare sa nu fie genul de fata care vorbeste azi cu tine si maine face sex cu altul si tu stai ca prostu si crezi ca ea este acasa si se gandesti la tine ideea este ca trebuie sa iti asculti inima si nu pe cei din jurul tau care au multe pareri diferite si dupa parerea mea foarte proste ca zice unu sau altul ''bha las-o ca e prosta ca nu e genul tau'' nu faci ce crezi u asta e tot sper ca te-an ajutat.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu te-ai indragostit de o fata, dar nu si ea de tine. Ghinionul tau, nu mai ai ce face.

| Azµre a răspuns:

Ai 15 ani frate, nu te mai complica atât! Sunt fete destule pe pământul acesta!

| Cristiann25 a răspuns:

Ti-am citit toata povestea cu mare atentie pentru a nu-ti da un raspuns aiurea! Pai stii ca si eu am patit asa cand eram mai mic? Eram foarte indragostit de o fata si cu toate astea ea s-a cuplat cu 2 baieti pe care chiar ii cunosteam! Pot sa spun ca a fost o situatie aproape ca a ta. Dupa ce a mai trecut vremea sentimentele acelea puternice s-au cam evaporat si acum dupa multi ani suntem tot prieteni, mereu vorbim! Ramai pentru ea ca un "frate" si gaseste-ti o fata sa te merita si sa va iubiti! Funda?

| MasterGoldX a răspuns:

Prietenii au dreptate si iti vor doar binele. E clar ca nu merita, ii arde numai de distractie si atat, nimic serios pentru fata asta la fel ca multe altele din ziua de azi din pacate. cum spune si Lao Tse ''Daca esti deprimat, traiesti in trecut. Daca esti nerabdator, traiesti in viitor. Daca esti impacat, traiesti in prezent''. Mai bine sa traiesti in prezent decat intre cele doua. Dupa cum spun multi, ''are balta peste''. Nimic nu este imposibil atata timp cat putem sa reusim personal. Mai bine gasesti pe cineva care sa reprezinte cealalta jumatate a ta. Dragostea reprezinta un sentiment, nu un material. ''Dragostea nu priveste cu ochii, ci cu mintea'' W. Shakespeare.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Nu am inteles nimic. Te iubeste ca pe un frate sau ca pe un baiat?(ca barbat nu esti). in fine. aceeasi faza cu iubirea care apare in 2-3 zile. Si sa iti spun unde ai gresit: cadouri. nu trebuie sa te arunci la cadouri. trebuie sa le merite, nu sa stea cu tine pentru ele. si daca nu iti da atentie, sfatul meu e sa renunti la ea.