| xZoft a întrebat:

deci povestea sta cam asa. Luna trecuta pe 15 mai am avut contact sexual neprotejat ( ejaculare exterioara nici macar aproape de vagin) iar pe 21 mai i-a venit menstruatia timp de 4-5 zile ( o perioada normala pentru ea ) dupa care pana acum 21/06 nu i-a mai venit deloc, este cu 4 zile in intarziere si nu simte nici macar simptome cum ca se apropie de menstruatie nu dureri nimic, maine o sa faca niste teste dar pana atunci eu sunt foarte agitat, acum intrebarea mea : - Credeti ca este posibil sa fi ramas insarcinata desi i-a venit menstruatia la 5 zile dupa contactul sexual presupus? Tin sa precizez ca acela a fost ultimul, nu au mai fost altele intre timp. Deci i-a venit ok in luna cu actul dupa care urmatoare luna este 4 zile in intarziere. Imi pare rau daca am explicat prea in detaliu dar vreau sa se inteleaga totul perfect, sunt putin ingrijorat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu face un test de sarcina, nu se va stii nimic sigur!
'Daca ati facut sex neprotejat, chiar si pentru 2 secunde daca l-ai introdus in vagin neprotejat, sunt sanse sa fie insarcinata si sa fii avut prima menstruatie de luna trecuta, peste sarcina.
Faptul ca nu ai ejaculat in interior nu conteaza, pentru ca, penisul tau elimina in primele secunde cand este introdus un lichid pre-ejaculator, cam 2-3 picaturi, involuntar de simturile tale, cu rol de lubrefiere a penisului in timpul frecarii, lichid care poate contine sperma, mai ales daca te-ai masturbat sau ai avut un alt contact sexual in urma cu 48 de ore.

La fel de posibil este sa nu fie insarcinata dar sa aiba o intarziere fara motiv.
Cea mai buna solutie este sa faca testul si vedeti atunci un raspuns clar la problema voastra.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai mentionat daca ciclul menstrual este regulat sau neregulat. Acest aspect ar fi cel mai important de stiut deoarece pe baza datelor prezentate se pot emite doar simple pareri nu si un raspuns concret si probabil corect. Ceea ce se poate afirma fara teama de a gresi se refera la menstruatia precedenta care a inceput la data prevazuta/calculata deoarece este demonstrat stiintific si medical ca in ultimele 7-9 zile ale ciclului menstrual este IMPOSIBIL sa se formezeo sarcina fiindca nu mai exista ovulul viabil necesar formarii unei fiinte noi. Deoarece ulterior nu ati mai intretinut acte sexuale formarea unei sarcini este exclusa si in aceasta situatie daca ciclul menstrual este de tip regulat, probabil ca este vorba de o dereglare hormonala, sau se prefigureaza un ciclu lung, cu un numar mai mare de zile fata de celelalte cicluri, in cazul in care ciclul menstrual este de tip neregulat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia la 4 zile de la ultimul act sexual, nu este gravida. Poate fi o dereglare hormonala care poate duce la aceasta intarziere.