| AndreyG a întrebat:

Ei bine, acum ceva timp m-am concentrat pe problemele si dilemele celorlalti avand in vedere dragostea.Acum mi-as dori sa primesc si eu ajutor, deoarece sunt putin in ceata. Iubesc enorm o fata.Este in aceeasi clasa cu mine si din a doua zi de liceu m-am indragostit de ea(as vrea sa spun prima zi, dar in prima zi eram asa emotionat incat nu prea am stat sa ma uit in jur). Treaba este ca daca ma uit in ochii ei ma simt implinit, daca o vad zambind zambesc si eu. M-am uitat in ochii ei si i-am vazut sufletul, simt ca este o persoana deosebita. Pot spune ca Dumnezeu m-a inzestrat cu acest talent de a vedea oamenii cum sunt ei de fapt.
Trecand la problema.eu o iubesc dar nu stiu daca ea ma iubeste.Am auzit de la un bun prieten de-al meu ca ea a refuzat un baiat cand acesta i-a spus ca o iubeste.Si ma tem.nu vreau sa fiu ranit(am invatat pe inima mea ca durerea din dragoste e cea mai greu de suportat. M-am maturizat repede si in clasa a 5-a eu voiam o relatie serioasa, dar fata de care ma indragostisem voia doar sa se joace. ei bine asta e alta poveste). Ea este timida ca si mine si surprinzator ii place cititul ca si mie. dar este mai mult de atat(pur si simplu o simt, dar imi este imposibil sa explic toate amanuntele). Evident as face orice pentru ea, i-as dedica toata atentia mea si i-as oferi toata dragostea pe care o tin in mine de ani de zile asteptand persoana potrivita.Tot ce imi doresc este sa o tin in brate strans, si sa-i spun ca o iubesc.Au avut loc unele intamplari pe care le-am luat ca semne cum ca si ea ma place.Eu stau in penultima banca, la perete si ea la mijloc, mai in fata cu 2 banci.Deseori se uita intr-o parte spre perete, cu ochii spre mine.Cand isi da seama ca si eu o privesc, amuzant faptul este ca uneori ea se intoarce inapoi brusc si eu ma uit la ea, dar alteori eu ma intorc si ea inca se mai uita nitel.De cateva ori ni se intalnesc privirile incat eu nu mai pot sa-mi mut privirea in alta parte deoarece simt ca vreau sa o vad pentru o eternitate.
Deci, in concluzie, o iubesc si se poate sa ma iubeasca. Dar suntem amandoi timizi si nu cred ca se va intampla sa ne recunoastem sentimentele. Ce ar trebui sa fac? Sa ii spun eu ca o iubesc(lucru foarte greu pentru mine va rog sa ma credeti. Mi-e asa frica sa nu fiu refuzat, deoarece cand ma indragostesc ma implic cu tot sufletul) sau sa astept in speranta ca Dumnezeu va face sa se intample.Pe mine ma doare inima datorita faptului ca nu sunt cu ea. Dar ma doare si mai mult cand ma gandesc ca s-ar putea sa ma placa si s-ar putea sa o doara si pe ea.Marea dilema este ca eu vreau sa fiu cu ea sa ii ofer toata fericirea din lume insa in acelasi timp, ma intreb daca sunt destul de bun pentru ea si imi zic ca poate e cineva care o poate face mai fericita. Fericirea ei este tot ce conteaza. Spuneti-mi va rog voi cum ati proceda? Eu unul abia pot sa vorbesc cu ea pentru ca o plac asa de mult si mi-e teama.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg bine ce simti,inteleg teama ta cea mare,inteleg si ce anume te tine si recunosc ca nu-i atat de usor.
Va trebui sa te inarmezi cu rabdare si tactica,regret ca folosesc cuvinte atat de prozaice.
Dar,e nevoie sa te apropii de ea,nu brusc,nu dintr-o data,ci incet,incet,firesc oarecum. Timizi cum sunteti amandoi,ea se poate speria,tu poti fi dezamagit si povestea s-ar putea termina inainte sa inceapa,ceea ce nu trebuie sa se intample!
Asa ca,pasi mici de fiecare data.
In fiecare zi,un gest sau un cuvant.
Azi,un zambet,maine o intrebare(ce-am avut la mate,ce ora avem acum,ti-ai facut la romana,stii lectia la bio,etc.),pe urma iar un zambet si tot asa! Sa nu uiti ca zambetul si rasul deschid inimi si apropie oamenii,fii mult mai zambitor cu ea decat cu restul,ofera-i o atentie speciala si nu permite amestecul sau comentariile celor din jur!
La un moment dat,relatiile dintre voi vor deveni mai lejere,mai usor te vei apropia si atunci ai putea sa ii dai sau sa ii ceri ID,fb,ca sa mai "vorbiti" si voi!
Nu incerca sub nici o forma sa te duci la ea si sa-i spui ca o iubesti,oricat de mult simti nevoia asta!
O vei speria si indeparta!
Lucrurile astea se marturisesc greu si la momentul potrivit,acum fata doar isi imagineaza ca s-ar putea sa o placi sau poate nici atat!
Din nefericire,esti baiat si tu esti cel care trebuie sa faca toti acesti multi pasi mici.Ea,daca mai e si timida, nu-ti va spune nimic singura, dar ar fi bine sa fii constient ca e posibil ca si ea sa astepte.Sa te astepte pe tine,de ce nu?
A refuzat unul, prea impetuos pentru gustul ei, si nu da semne ca i-ar place cineva.Doar ca te priveste, la nesfarsit.De ce n-o iei ca pe o invitatie muta? Incearca sa te apropii.
Si daca esti destul de bun pentru ea,ar fi bine sa uiti genul asta de scrupule,te autocomplexezi si iti pierzi toata increderea in tine!
Ma uit la cat de frumos gandesti,inteleg cata sensibilitate ai in tine,vad cat clocot au sentimentele in tine si tu te temi ca nu esti destul de bun? Te asigur ca gandesti frumos,delicat si matur! Macar de-ar gandi asa toti cei de varsta ta!
Acum,incearca sa iti faci un mic plan si pregateste-te,maine o vezi,fii bun,cald si zambitor.
Si,cand o sa fiti impreuna,pentru ca va meritati unul pe celalalt, trimite-mi si mie un mesaj privat, sa ma bucur de bucuria voastra!

| AndreyG explică (pentru greece12):

Iti multumesc din suflet.Ma bucur ca ma intelegi si sunt onorat sa am parte de un raspuns atat de matur si convingator.Iti voi asculta sfatul si iti promit ca nu voi uita asta.Si cand voi face progrese in relatia mea cu fata iubita, sigur iti voi trimite un mesaj.S-ar putea sa reusesc doar datorita tie.Multumesc inca odata

| greece12 a răspuns (pentru AndreyG):

Datorita tie vei reusi, sunt sigura! Astept vestile bune.Sa nu te grabesti!

3 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca ea l-a refuzat pe acel baiat deoarece simtea ceva pentru tine?