| ionesccatalin a întrebat:

eu cu prietena mea am avut contact sexual acum 12 zile, eu sunt aproape sigur ca nu am ejaculat in ea, dar ei i-a intarziat deja 5 zile menstruatia. Problema este ca amandoi suntem minori si ne dorim ca nici unul dintre parinti sa nu afle.
Mai exista vreo sansa de reusita pentru avortul pe cale medicamentoasa? Si ce medicamente sunt necesare?
Dau funda, multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce trebuie sa stii precis se rezuma la urmatoarele; In cazul in care prietena are un ciclu menstrual regulat in urma cu 7 zile era intro perioada NEFERTILA a ciclului menstrual in care femeia NU POATE RAMANE insarcinata in proportie de 99, 9% fiindca formarea unei sarcini in acea perioada este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ar fi ajuns sperma in vaginul ei. O sarcina se poate forma in situatia descrisa doar daca ciclul menstrual este foarte NEREGULAT si daca sperma a ajuns sigur in vagin ceea ce este totusi destul de improbabil din moment ce ea avea ca reper de incepere a menstruatiei o data bine stabilita. Daca intarzierea persista mai mult de 7 zile fata de data la care era prognozata inceperea menstruatiei (adica inca 2 zile), va fi nevoita sa-si faca testul de sarcina pe baza de urina sau o analiza de sange efectuata intr-un laborator medical, pe baza careia sa se determine existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange. Cat despre avortul medicamentos trebuie sa stii ca se poate face doar din momentul in care sarcina are minim 4-5 saptamani si avortarea se efectueaza doar sub stricta observatie a unui medic ginecolog. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza ca nu ai ejaculat in ea, doar simplu fapt ca ati avut sex neprotejat, poate sa o lase insarcinata!
Nu glumesc, picatura pre-ejaculatoare poate contien sperma!
Deci, penisul barbatului elimina involuntar 2-3 picatui de lichid, in primele secunde cand este introdus in vagin (cu rol de lubrefiere a penisului in timpul actului sexual ), picaturi care contin si sperma si care o pot lasa insarcinata, daca ea era in perioada fertila. Din pacate, acele picaturi nu el simti dleoc, este exact acelasi proces ca "umezirea vaginala a femeii" care se face involuntar, diferenta este ca lichidul acela, poate contine sperma, mai ales daca ai avut sex sau te-ai masturbat in ultimile 24 de ore.

Dupa 12 zile de la contactul sexual, nu se mai poate face nimic cu medicatie, eventual un test de sarcina azi si un avort peste 1 luna.

Cat priveste faptul ca sunteti amandoi minori, nu cred ca aveti vreo scuza sa va jucati de-a sexul, daca nu stiti cu ce se mananca. A-ti facut-o, acum cred ca trebuie sa spuneti parintilor si sa suportati consecintele faptelor voastre.

| Emilian65 a răspuns:

Minori, minori dar va arde de facut sex neprotejat. Acum stati cu frica in san ca in curand veti copii cu copii.

| Oana92 a răspuns:

Orice incepe cu "aproape sigur" e deja o problema...

| FloareAlbastra123 a răspuns:

Acel lichid,pre-ejaculator, asa cum este el, NU contine sperma! Daca inaintea actului sexual, tu ai ejaculat si nu ai urinat o data sau de mai multe ori, exista posibilitatea ca lichidul pre-ejaculator sa "adune" sperma ramasa pe canal. Daca acum 12 zile a avut loc actul sexual, iar ei trebuia sa ii vina menstruatia in urma cu 5 zile, inseamna ca in momentul in care a avut loc actul sexual ea nu era la ovulatie deocarece ovulatia are loc cu EXACT 14 zile inainte de inceperea menstruatiei (asta in cazul in care ea are ciclul menstrual regulat)

| FloareAlbastra123 a răspuns (pentru FloareAlbastra123):

Ea nu era la oculatie(in cazul in care are un ciclu menstrual regulat). ca sa nu se faca, confuzii

| Dragos2203 a răspuns:

Sa va trăiască puradelu