| Adellexd a întrebat:

Iau anticonceptionale de 2 ani, prescrise de medic. Ieri si astazi am avut contact sexual neprotejat. Mentionez ca pastilutele le-am inceput in urmatoarea zi dupa ultima zi de sangerare.Azi sunt la a 7 a pastiluta. Intrebarea mea este : cat de mare este riscul de a ramane insarcinata si daca este nevoie sa imi fac vreun test dupa 2-3 saptamani? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care iti administrezi in mod continuu de 2 ani AC trebuie sa stii ca inceperea unui nou blister se face fix in a 8 zi de la terminarea blisterului anterior indiferent daca in ziua respectiva sangerarea este terminata sau nu. Prima pastiluta se va administra intotdeauna in aceeasi zi a saptamanii.In concluzie daca si luna trecuta ai folosit AC protectia este continuata si esti protejata si in cele 7 zile de pauza dintre seturile de pastilute precum si in orice alta zi ulterioara chiar din momentul inceperii noului set de pastilute.Multa sanatate.

| Adellexd explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet! Ma gandeam ca in mod normal, luand aceste pastile e cam logic sa isi faca efectul, insa aveam o neliniste anume in suflet. Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns (pentru Adellexd):

Da-i funda.