| anonim_4396 a întrebat:

inainte de toate cer SERIOZITATE. Sper ca aveti o cana de cafea/lapte cald langa voi ca aveti ceva de citit laughing. in ziua de azi multi ( fete baieti) trec asa de la unu/una la altul/alta si pun pariu ca sunt si multi pe aici care fac asa, nu ca vreau sa judec pe cineva dar vreau sa inteleg o chestie. Din cate vad stiu aud etc in ziua de azi o relatie (la tineret ma refer in special) dureaza intre 1-6 luni, in timpul asta copia incepe sa se inteleaga sa isi zica micile secrete care sunt ascunse de oricine altcineva( daca ar sti acum depinde de mentalitatea prostului ar putea fi luat la misto de ras etc). uneori acel ceva poate fi ceva care te da peste cap putin te pune pe ganduri, adica il vezi pe langa tine ca trece in fiecare zi dar nu tiar veni sa crezi ce viata duce, si dupa aia te desparti si te duci cu altu si asa ii zici si aluia ii afli si lui chestiile dupa aia pleci la altul si asa mai departe. eu unu cand am inceput sa vb de chestii din astea cu actuala(trebuie sa iti zici si povara cuiva, pentru ca nu e bine sa ti totul in tine e bine sa te descarci) a cam ramas perplexa (pentru ca nu am o viata asa lin sa zic.). Intrebarea intrebatoare e cum dq poti sa te. cum sa zic sa-i zici tot despre tine si sa stii de acea pers si duapai pleci la altu si zici de el, si tot asa contina pov. adica nu mai exista putin repspect de sine in ziua de azi? ma pune pe ganduri faza asta, pentru ca in cateva luni prietena mea termina anul 5 de fac si trebuie sa schimbe si orasul(deci ne vom desprati), eu abia termin anul 3, faza e ca stiu ca e de treaba stiu sigur dupa 19 luni dupa ce suntem impreuna, dar pe viitor cand oi mai avea o prietena, peste un an 2 3 10, daca nu i-as zice ar zice ca am secrete fata de ea si nu ar avea incredere in mine nu e asa? pentru ca nu stiu dinainte daca as avea o relatie stabila cu cineva si nu as vrea sa zica tot despre, in caz de voi fi cu una care ar fi piti si dupa 2 luni sa ne despartim...

am mai multe intreabari aici dupa cum vedeti darinca odata zic sper sa raspundeti CU SERIOZITATE daca aveti chef de misto pastratile pentru facebook, mersi si dau si funda ca am vaz ca e cautata laughing, bye

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca simti o oarecare nesiguranta, sa iti scoti tot sufletul la iveala de fiecare data.
Dar lucrul asta nu se face la cerere, dragul meu, ci numai cand simti tu nevoia.
E foarte adevarat ca fetele, mai ales daca sunt indragostite vor sa afle "tot, tot, tot" despre tine, dar va trebui sa ai intelepciunea sa delimitezi cu o linie invizibila ceea ce spui si ceea ce pastrezi pentru tine.
Nu e deloc nevoie sa umbli cu autobiografia in mana de la una la alta, zambesti, declari ca nu e asa interesant ceva din trecutul tau, esti cel care se vede, in ultima instanta nu gasesti ce ai putea spune despre tine si, in felul asta iti aperi intimitatea.
Oamenii sufera de o curiozitate exacerbata, dubleaza lucrul asta in cazul femeilor, realizezi cat de descoperit te vei simti daca in 2 ani, sa zicem, ai 4-5 prietene carora te apuci sa le spui totul!
Cu alte cuvinte, pune-ti autoapararea in functiune si, probabil, te vei simti mult mai bine.
Si, vorbeste despre tine numai atunci cand tu simti nevoia s-o faci!
Pentru ca lucrul asta se va intampla atunci cand te vei indragosti nebuneste si vei dori sa imparti comorile sufletului tau cu acea unica "ea".
Sa te apuci sa-ti marturisesti, trecut, prezent, ganduri, temeri mi se pare infantil, cel putin atat timp cat nu stii cu cine ai de-a face.
Bineinteles, nu poti cere maturitate la relatiile la varste mici, este cum a spus si @psychosocial, o perioada de explorare, de tatonare, de cunoastere a celuilalt si greselile abunda.
Omul iubit il cunosti si-l inveti din vorbe, gesturi, priviri, din ceea ce ai in fata ta, trecutul fiecaruia ramane exact acolo unde e, in trecut, nu poti fi cantarit si judecat de nimeni care in trecut nu exista in viata ta, o consider indiscretie si ipocrizie.
Asa ca, pastreaza-ti intimitatea, arata numai ceea ce esti si nu fii nici tu, la randul tau, indiscret.
Si un mic pont...barbatii misteriosi atrag teribil!
Ca si femeile misterioase, de fapt!happy

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Da intr-adevar ma simt nesigur, daca i-as zice la una sa zic putin de mine, ca stau singur de 3 ani, si fac tot mancare alea alea, ia se duce la altu ii zice, dupa aia afla tot liceul si acum cum am zis la mintea prostului poate 1 zice aa pai ala la lasat masa, altul zice mooaaa ala se da mare,,,, sti? si nu prea am chef sa ies in evidenta, nu-mi place, mersi si tie de ajutor big grin

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nevoie sa spui decat ceea ce doresti tu sa spui, asta-i tot!
Oamenii te judeca dupa ceea ce vad, ceea ce le spui sunt date in plus, de multe ori interpretabile, asa ca, invata sa te aperi!

32 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Deci, odata ce esti cu o fata de o anumita perioada de timp si va cunoasteti, mi se pare normal sa ii spui anumite secrete si sa ai incredere in ea. Daca vei fi cu alta, si consideri ca nu va cunoasteti indeajuns, ea ar trebui sa intelaga lucrul asta. Tu poti povesti despre ce ti s-a intamplat tie, atunci cand simti ca esti pregatit. Nu inseamna ca ai secrete fata de ea, inseamna ca astepti sa o cunosti mai bine. Si intr-adevar, cum ai spus si la inceput, sunt multe persoane de genul asta, care... zboara din floare in floare si isi povestesc viata tuturor...

| anonim_4396 explică (pentru Crisu):

Mersi de sfat happy

| Crisu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!hee hee

| harciog a răspuns:

Iti dai seama daca lucrau astia pe care i-ai descris pentru NASA sau CIA? Nu mai exista nici un secret acum.

| IMC90 a răspuns:

Cand am citit intrebarea ta, am avut aceeasi senzatie pe care o aveam la discursurile lui Ilie Stan...
I strongly recomand you cartea de limba romana

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Neam dat dq stim limbga engleza :O :O :O, scuze inteligenta voastra data viitoare o sa scriu mai bine ca sa inteleaga si maretia voastra, du-te pe fbook si lasane cu prostii deaste de 10 ani.

ps: ma tin de cuvant mai pe seara dupa ce ajung acasa dau si funda laughing

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici acum n-am inteles nimic straight face
Tu ai auzit de semne de punctuatie? Sau ai chiulit la lectia aia?

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Mah nu stiu ce sa zic despre tine, la prima vedere s-ar zice ca esti un bou de 10 ani dar m-am uitat putin la profilul tau si nu s-ar zice ca esti prost, deci esti doar marlan, nu ai ce face si te dai mare desptept pe net, chiar mi-e mila de tine sa stii sad, dar vb aia ala mai inteligent renunta primul asa ca bft

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata sa scrii corect si nimeni nu te va trage de maneca
E rusinos sa nu poti lega 2 cuvinte, nu eu sunt ala cretin. Probabil ca si profesorii aia de limba romana care au incercat sa te invete sa scrii sunt la fel de cretini ca mine in viziunea ta... Unde sa cedezi primul? daca ai impresia ca eu ma cert cu tine, esti dus rau.

| Ţepeşu a răspuns:

Tl, dr.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu degenerati acum va rog, fiecare are dreptul la parerea lui nimeni nu judeca pe nimeni. daca vreti sa va certati dativa id pe privat. astept si alte raspunuri big grin mersi

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa sctii intrebarea pe scurt?
Simcer, n-am inteles mai nimic din intrebarea ta,
tot ai sarit de la o afirmatie la alta.
Organizeaza-ti sentimentele si spune-mi intrebarea pe scurt, adaugand chestiile extra mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebari, ca vad cas problema laughing
1. cum poti sa-i zici tot despre tine si dupa eș/ea pleaca la altu/a si ii zice de el/ea(adica de ex), adica nu mai exista putin repspect de sine in ziua de azi?
2. pe viitor o sa mai am o prietena, dar la actuala abia dupa ceva timp i-am zis despre mine ce si cum, ea imi ceruse in ianinte dar i-am zis ca o sa ii zic cand ma simt eu in stare, si a fost deaacord, dar la una in viitor poate nu o sai convina si nu vreau sa vb de mine chiar asa repede, si daca mint si vede nu se va supara? pentru ca nu am idee daca stau cu ea pentru mult timp de aia zic. sper ca sa inteles acum. nb

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

This is mindfuck! Exprimarea ti-e complicata! Descifrare mesaj...
I-ti voi raspunde la ambele intrebari:
Aceasta dragoste ce o vedem in zilele de azi este o dragoste mai mult sau mai putin stricata.
Nu asta e sensul dragostei, sa-ti schimbi partenerii ca hainele de pe tine.
Dar daca relatia nu merge, nu vreau sa ma chinui!
Normal! Dar aici intervine o alta problema, minciuna este folosita des de toata lumea intr-o relatie pentru a parea mai compatibil si mai atragator fata de partenerul sau.
Aceste minciuni in sine nu sunt foarte periculoase pentru o relatie. Dar pentru ca sunt folosite atata de des, distrug relatia.
In urma unei relatii distruse raman cicatrici care nu se vor vindeca niciodata rezultand in imposibilitatea de a avea incredere si iubire deplina si a lua o noua relatie in serios.
O masura de protectie este de a afla cat mai multe despre persoana respectiva, bine-nteles ca poate fi si din curiozitate dar amanata poate avea efecte negative sau pozitive depinzand de persoana respectiva.
Opinia mea e sa spui exact ceea ce esti, nici mai mult, nici mai putin, nici mai colorat, nici mai monoton.
Sa nu-ti fie frica de zvonurile pe care vorbele tale pot aprinde!
Pentru ca aceste zvonuri i-ti poate aduce in cale persoana potrivita, persoana care-ti vede defectele ca calitati.

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Stiu ca am scrius ca dq, vezi dq mai sus la whooo laughing, scuze mele, asta e. oricum mersi si tie de sfat big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca am scrius ca dq, vezi mai sus la whooo, scuze rolling on the floor) de acel dq, dar mai scriu cate odata dc *dq* sa nu intelegi gresit tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ceri seriozitate de la noi si este cat se poate de corect. acum, eu am avut foarte mari probleme in a-ti citi textul. te superi daca te rog ca data viitoare sa scrii intr-un fel in care sa poata intelege toata lumea?
Legat de problema ta: eu am sesizat ca tu te feresti mai mult de gura fetelor decat de a avea o problema cu ele (despartire). Tie nu ti se pare ciudat felul asta de-a gandi? Adica nu dai doi bani pe faptul ca te desparti, ce te intereseaza mai mult este ca ele sa nu dea din gura. tu nu-ti asumi responsabilitatea pentru ce faci? vezi ca de fapt problema e la tine. rezolva asta si mai apoi sa ai pretentia sa se vorbeasca frumos de tine.
cu scuzele de rigoare daca am fost pe langa, textul tau nu m-a ajutat deloc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da stiu ca am scris ca dq imi pare rau la toti, azi dimineata am i-am zis si prieteni mele sa citeasca sa imi zica daca e asa, si m-a intrebat daca eram beat sau drogat cand am scris ca nu prea se intelege rolling on the floor, dar na scuze era 2 dim si eu vin cam obosit de la munca +in rom nu am fost de 5 ani, si aici romana nu prea o vb deci cu textele mai greu... 1 + 1 = am scris ca dq, referitor la ce ai scris tu whoo, nu e ca nu am problema cu despartirea, la asa ceva nu am pus *?* pentru ca peste aia trec eu cum trec, e trebuie mea adica nu stau sa fac intrebari despre asa ceva, eu m-am referit doar daca intalnesc persoana gresita si eu cred ca e cine nu e si daca zic de mine si dupa fuge la altul. sper ca sa inteles
app sa sti ca nu-s 1 care trece de la una la alta am asteptat 17 ani pe acttuala, si 2500 de km rolling on the floor, asa ca nu le schimb ca pe sosete cum fac majoritatea, dar am zis poate nu gasesc pers potrivita si nu stiam daca sa zic sau nu de mine. oricum mersi

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul e ca cu cat esti mai torelant, cu atat mai multe perdsane potrivite exista.
Descrie-mi persoana ta perfecta.

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Eu iti multumesc de ajutor de mai sus dar fara sup nu as vedea rostu ca sa fac ce ai zis in ultima propozitie happy... mersi inca odata de ajutor tongue

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai de pierdut?

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Mai daca esti fata de treaba imi respecti dorinta si gata, nu pui mai multe intrrebari de ce cum mai stiu eu ce... tongue

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca-s o fata sau un baiat?
Asta e ultima intrebare, promit!

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Am presupus si eu dupa nick, nu-s sigur ca esti ea sau el...intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu exeptia unuia plin de el, va multumesc la toti pentru raspunsuri chiar m-ati ajutat, numai bine, bye

| psychosocial_6198 a răspuns:

Bai sti care e faza pana pe la varsta de 18-20 cam toate relatiile dureaza intre 1-6 luni din cauza simplului fapt ca exploram....corect?
asa bun dupa faza asta cand deja sti ce fel de persoana cauti cand sti cam ce ai vrea sa faci in viata iti apare si persoana potrivita.........eu unul nu am apucat o relatie mai lunga de 5 lunisad si sincer imi pare rau dar asta este sper sa am mai mult noroc cu asta de acumbig grin
P. S vezi ce faci cu prietena ta ....totusi sunteti de ceva timp impreuna si no nu poti sa renunti atat de usor la cineva la care ti...
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| anonim_4396 explică (pentru psychosocial_6198):

Chiar ai fost mersi de raspuns, faza e urmatoarea, la sf liceului adica in 2 3 luni, toata familia ei se muta din roma si asa pleaca si ea, ea nu are munca, eu din ce muncesc pe langa liceu am bani de chirie dar de mancare cheltuieli astea ma ajuta maicamea (tata n-am ) nu as putea intretine 2 pers, plus ca ea vrea sa ramana cu fam ei, eu aici inca nu am terminat liceul mai am 2 ani, deci nici 1 nu ar vrea sa renunte asa ca trebuie sa o las sa plece. viata asta dq sa o ia. oricum mersi de sfat

| NeimaginabilA a răspuns (pentru psychosocial_6198):

Eu am 18 ani si stiu ce persoana vreau, nu am nevoie de explorari la sexul opus. M-am explorat pe mine insumi destul.

| psychosocial_6198 a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Ok tu poate esti o persoana speciala dar nu am spus ca toate persoanele nu se cunosc pe ele sau nu am afirmat cum ca nu exista oameni care nu au nevoie de "explorarea sexului opus" deci vad plin de neelevanta comentariul tau.Normal fiecare are dreptul la o parere si totusi nu vad rostul comentariului tau

| NeimaginabilA a răspuns (pentru psychosocial_6198):

Rostul? Exploratia!