| kikizzz a întrebat:

Salut, TPU, m-am jucat putin cu prietena mea si nu stiu ce sa cred... ca a ramas insarcinata... mentionez ca ciclul data trecuta i-a venit pe 10-11 si acum suntem in 20, mai mentionez ca nu a existat penetrare, doar masturbare, insa dupa ce m-am terminat imi aduc putin aminte ca imi ramasese o picatura foarte, foarte mica de sperma, insa doar am frecat-o, nu am introdus degetele in vagin, ce parere aveti? Poate doar il are intarziat

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca nu a fost penetrare nu a ramas insarcinata.

| kikizzz explică (pentru aditimus):

Ma cam ingrijoreaza ca i-a intarziat 9 zile ciclul

| aditimus a răspuns (pentru kikizzz):

Mai asteapta 2 zile daca nu mergeti la medic

| Violleta2022 a răspuns:

Daca fata are ciclul de tip neregulat, nu se poate vorbi de intarziere, fiindca la acest tip de ciclu, el vine cand vrea el.

Se poate afla ce fel de tip de ciclu are fata, cand se noteaza pe un caiet, timp de 5-6 luni de zile, fiecare data cand ii vine ciclul menstrual (prima zi a fiecarui ciclul), dupa care se numara la cate zile se succede in fiecare luna.
-Ciclul poate fii: de tip REGULAT - cand se succede lunar, la EXACT acelasi numar de zile, luna de luna.
- ciclul de tip NEREGULAT- cand poate veni mai devreme cu cateva zile, sau mai tarziu cu cateva zile, sau inatzrieri de saptamani sau chiar luni in cazuri severe.
Nu am inteles pana la urma ce ai frecat, mana pe penis, sau ai frecat penisul de vulva fetei, la intrarea in vagin?

| kikizzz explică (pentru Violleta2022):

Mana de vulva fetei, insa nu am introdus degetele in vagin, ea este virgina

| Violleta2022 a răspuns (pentru kikizzz):

Atunci nu-i cazul sa te ingrijorezi, ca nu se poate produce sarcina daca nu a existat penetrare vaginala, ejaculare in vagins au in fata lui.
In plus, ca fata sa ramana gravida, trebuei sa fie in perioada ovulatorie (fertila).
Cu siguranta in acest caz, fata are ciclul de tip NEREGULAT, de aceea nu vine ciclul cand crede ea.
Trebuie sa tina minte acest lucru, ca nu se poate vorbi de intarzieri cand ai ciclul de tip neregulat, fiindca asta este corpul ei si intotdeauna il va avea cu aceste dereglari.

Atentie, cand isi va incepe viata sexuala, sexul trebuie sa fie facut intotdeauna cu protectie (prezervativ), pentru ca la ciclul de tip neregulat, ovulatia se poate produce oricand, neputandu-se monitoriza sau aproxima data.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei la data asteptata se poate datora faptului ca ciclul menstrual al prietenei tale are pur si simplu caracteristica de a fi de tipul NEREGULAT. In astfel de situatii se poate presupune ca exista posibilitatea ca ovarele ei sa fie afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC). In astfel de cazuri cele 2 ovare ajung in situatia de a nu reusi sa maturizeze si sa elibereze un ovul viabil dupa un anumit timp bine stabilit, ciclul devine NEREGULAT cu lungimea imposibila de a fi anticipata. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Desfasurarea ciclului si pornirea menstruatiei este mereu dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si se poate produce din cauza activitati foarte proaste si incorecte a una sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, imprevizibile care de regula este imposibil de a fi determinat exact/precis. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Nu a rămas însărcinată. O sa ii vina curând și ei ciclul.