| Maios a întrebat:

Mai am o intrebare! Daca unei fete nu i-a venit inca prima mestruatie si a avut un contact sexual neprotejat poate ramane insarcinata?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Da se poate intampla deci raspunsul este DA. Menstruatia inseamna eliminarea endometrului, adica a captuselii uterului in care nu s-a inradacinat un ovul prin NIDATIE deoarece ovulul nu a fost fecundat. Acest endometru este produs/se formeaza/apare doar din momentul in care ovarul isi incepe activitatea si va produce pentru prima data hormonul feminin estrogen si de asemenea PRIMUL OVUL care teoretic poate fi fecundat de un spermatozoid care a ajuns in trompa uterina in urma unui sex intretinut cu cateva zile inaintrea respectivei PRIME OVULATII din viata fetitei respective. Insa in majoritatea cazurilor PRIMUL OVUL de regula NU ESTE VIABIL deci din acest motiv probabilitatea de a se transforma intro sarcina este foarte mica insa nu si imposibila. In literatura de specialitate sunt consemnate astfel de cazuri insa se apreciaza ca posibilitatea este de doar cateva procente.

| Maios explică (pentru corbulalbrosu):

OK inteleg, dar daca persona aceea nu a avut niciodata menstruatia pana acuma se poate forma ovule?

| Maios explică (pentru corbulalbrosu):

Care mai tarzius sa fecundeze sau de cand incepe asa zis menstruatia in viata unei fete?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Maios):

Pai orice are un inceput. Si in cazul mecanismului de procreere OVULATIA se produce OBLIGATORIU inaintea MENSTRUATIEI cu 14 zile. Deci niciodata nu se poate produce invers mecanismul de procreere, l-am explicat in raspunsul anterior. Si daca fata intretine un act sexual exact inaintea primei ovulatii (ea nu poate sti momentul producerii acelei prime ovulatii) si ajunge sperma in vagin bineinteles ca teoretic se poate produce fecundatia. Insa este unanim acceptat faptul ca de obicei primul OVUL (sau chiar primele) sa nu fie VIABILE deci sa nu poata fi fecundate si in consecinta sa nu se transforme intro sarcina.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu poate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu i-a venit menstruatia, nu are cum sa ramana gravida.

| Ar1anka a răspuns:

Nu