| anonim_4396 a întrebat:

Recent m-am despartit de prietena mea intr-un mod cam ciudat, am ramas prieteni. Ea mi-a zis ca se simte prea incomod in relatie cu mine si ca are nevoie de spatiu, eu am inteles-o si de binele ei am lasat-o sa plece adica "prieteni", dar sa fim seriosi numai oamenii care nu gindesc pot fi prieteni dupa o relatie. Nu i-am scris, vorbit nici un gest de atunci, dar o vad uneori, o vad cum e fericita alaturi de prietenele sale, se distreaza cu toti, dar nu stiu ce sa zic oare eu ii mai lipsesc? Adica sincer sa spun ma culc si ma trezesc tot cu gindul la ea, adica imi este dor de ea, stiu ce ve-ti spune gaseste-ti alta fata, dar ati putea voi sa va vedeti cu o persoana care stii ca nu iti poate intra mai deloc in inima deoarece tu tot stai cu gindul la cea din trecut.Tot ce am nevoie, este de o indrumare... sa mai astept putin? sau sa o las sasi vada de viata? poate ea deja ma uitat si ii este mai bine...

10 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Eşti patetic. Fata chiar avea nevoie de spaţiul ăsta.Îi era dor de prieteni, de ieşiri. Poate că timpul cu tine nu îi mai permitea să iasă şi cu prietenii. Când vrea, o să te caute ea. Dacă tu vrei să pleci, problema ta, decizia ta.

| Vvistula a răspuns:

Nu o mai intreba nimic, daca vrea ceva o sa iti zica ea, cum ti a zis ca are nevoie de spatiu asa o sa zica vino inapoi, daca nu vezi ti de viata ta si cu timpul o sa o uiti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Eu Iti zic ca aici gresesti tu fiindca oamenii rationali gandesc exact invers.Am indepartat cuvantul NU si astfel fraza devine perfect normala si logica: ""...numai oamenii care gindesc pot fi prieteni dupa o relatie"". Trebuie sa intelegi ca pentru a fi iubiti este obligatoriu sa fiti compatibili sa fiti atrasi prin sentimente nu prin niste senzatii vizuale. Fata a fost cinstita cu tine si ti-a dat de inteles ca intre voi doi nu exista chimismul necesar unei iubiri decat doar niste sentimente de prietenie.

| T0T a răspuns:

Poate se simte mai bine cu prietenii ei decat cu tine, ceea ce este un mare semn de intrebare daca int-adevar te-a iubit. Eu zic ca nu.

| Doub a răspuns:

Las-o. A ales sa se desparta de tine si sa-si aleaga alt drum.

| SkyPilot a răspuns:

Las-o sa isi vada de viata. Ai atras-o la inceput, apoi i-a trecut. Poate s-a schimbat ea, poate tu, poate amandoi. Din ce am vazut eu, foarte rar se mai reiau astfel de relatii.
Partea cealalta cu "prietenii " depinde mai mult de preocuparile voastre comune. Daca tu simti ca nu exista ceea ce e necesar pentru o prietenie, nici nu va exista una.
Daca vrei neaparat sa faci ceva, poti sa vorbesti cu ea, sa ii spui ca ai inca sentimente putenice pentru ea si ca te-ai gandit sa o intrebi, poate si ea simte ceva pentru tine si ati putea fi din nou impreuna. Dar asta este mai mult ca sa fii cu constiinta impacata fata de tine, nu cred ca se va intampla ceva bun.
Intr-adevar, solutia cea mai buna este sa o uiti si sa iti gasesti pe altcineva.

| edit28 a răspuns:

Lasa-ma sa-ti traduc:

"Ma simt incomod, am nevoie de spatiu" = "Stai sa vad daca pot agata pe cineva mai bun"

Daca te place inseamna ca si ea iti simte lipsa dupa zilele astea si ar vrea sa fiti impreuna iar. Intreab-o daca vrea sa fie cu tine iar, daca nu vrea, zi pa.

| anonim_4396 explică (pentru edit28):

Pai nu pot, nu-s genu care rezolva chestii sufletesti pe net si sms-uri dar nici sa ne vedem "privat" nu mai putem, dar ea se comporta de parca n-ar fi fost nimic si eu la fel, adica recunosc e o fire dura, nu-i genu de fata care se lasa pacalita de toti de pe imprejur sau atrasa mai mult fizic, o cunosc destul de bine, dar acum vreau sa stiu doar daca simte in acelasi mod ca si mine...atita tot.

| MicutttaDeTot a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine... Doar ca eu sunt fata, pai eu zic sa incepi sa vorbesti cu ea, sa o faci fericita... Gen prieteni, dar dupa ajungeti la iubiti. Incearca sa vorbesti cu ea, sa stii tot ce face, te-ai gandit daca ea asteapta sa faci tu primul pas? Eu iti urez multa bafta

| anonim_4396 explică (pentru MicutttaDeTot):

Pai de fapt am fost iubiti odata si trebuie doar eliminat zidul de prietenie asta pe care am pus-o aiurea!