| Vali87 a întrebat:

Salut tuturor, am si eu o nedumerire in legatura cu unele fete. Am observat faptul ca sunt fete de 24 25 de ani cu facultate, destepte, fete ok care cu siguranta vor reusi un viata dar in anturajul meu sunt astfel de fete care pana in ziua de azi nu au avut nici un prieten. Au grupul lor de prietene care, dupa cum v-am zis nu au avut nici un prieten. Ies impreuna la filme, calatoresc, etc se inteleg foarte bine. Dar ma intreb ele nu simt nevoia sa aiba un prieten, un iubit care sa le tina in brate sa le iubeasca, nu au nevoie de tandrete masculina? Unele chiar spun ca nu au nevoie de barbati ca sunt nu stiu cum. Eu asta nu inteleg. Stiu si pe cineva care are 27 de ani si gandeste asa, tot fata e. Eu asta nu inteleg. Si totodata am observat ca sunt destul de reticente cu baietii nu prea stai de vorba cu ei, destul de respingatoare de felul lor. Eu asta nu reusesc sa inteleg.
Si sa nu imi spuneti ca sunt pe invers ca in cazul de fata nu se pune problema.

Stiu ca e o chestiune destul de complexa dar sunt tare curios sa aflu alte pareri in special de la fete dar si parerile baietilor sunt binevenite.

Astept cat mai multe pareri!

19 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

E greu sa te pronunti, pentru ca fiecare om are povestea sa.In spatele fiecarui zambet se poate sa fie un suflet ranit de rautatile altora. Tu nu ai de unde sa stii ca la varsta lor nu au avut pe nimeni, nu au iubit sau nu au fost dezamagite doar pentru ca fiecare spune cat crede ca e ok sa spuna. Ipotetic vorbind daca una din ele nu a avut iubit si pune studiile, cariera, prietenele pe primul loc, nu este de condamnat, fiecare in viata asta face alegeri si traieste cu ele. De inteles nu prea ai cum sa le pui pe toate in aceeasi categorie pentru ca numai ele stiu ce este in sufletul lor. Daca vrei sa stii povestea uneia dintre ele va trebui sa iti faci timp sa ii cunosti povestea si atunci vei intelege. Asa daca vorbim la modul general, poti si tu sa dai multe exemple de situatii, ea a fost dezamagita si fuge de o alta posibila dezamagire, ea a vazut atatea cazuri esuate incat pur si simplu nu vrea sa treaca prin cazuri asemanatoare, este plina de nesiguranta si se protejeaza prin a spune ca nu are nevoie sau e multumita cu viata ei si partea sentimentala este pusa undeva in colt pana va fi pregatita pentru tot ce insemna sa iubesti, iar exemplele pot continua. Nimeni nu are drept sa condamne pe nimeni, sa judece dupa aparente fara sa cunoasca cu adevarat. Tu ai alegerile tale si poate unii te judeca fara sa stie prea multe despre tine, ti se pare corect? Nu este corect dar asta e omul..arunca cu pietre numai pentru ca nu se incadreaza in ce i se pare lui "normal".

| Vali87 explică (pentru liz23):

Imi cer scuze dar eu nu criticam, nu condamnam, nu reprosam. Aveam o nedumerire cum am specificat si in intrebare. Mi s-a mai intamplat sa fiu inteles gresit de catre persoane de sex opus, si asta e o constatare tongue.
Cu privire la fetele la care faceam eu referire cauzele situatiei pe care eu am expus-o sunt altele decate cele expuse de tine sau de ceilalti dar eu doream sa aflu asa niste pareri la modul general. Se pare ca am comis o crima dupa reactia ta.
Referindu-ma strict la subiect, sunt de acord cu ceea ce ai spus tu in raspunsul pe care l-ai dat in prima parte.

| liz23 a răspuns (pentru Vali87):

Imi cer scuze daca modul de exprimare a sugerat sa ai comis o crima, nu vroiam sa spun decat ca e greu sa stii ce este in sufletul unui om si motivele pentru face ceva.

| Vali87 explică (pentru liz23):

Ok big grin

| NickiMinaj a răspuns:

E fenomenul good girl gone nowhere(reversul lui good girl gone bad). Risipa de tinerete din motive stupide, gen Harry Potter e la Hogwarts deci raman virgina, de ce sa-i dau nr meu tipului ala dragut din alta serie, tot mai bine ies cu Maricica sa ne plangem ca suntem singure etc. etc.

| kiss a răspuns:

Eu cred ca fetele astea au alte planuri de viitor, se concentreaza pe studiu, pe munca si considera ca nu au timp pentru iubiti. mie nu mi se pare normal pentru ca daca stii sa imparti bine lucrurile si sa nu amesteci relatiile cu munca, te poti tine cu succes si de una si de alta.
dar asta e doar o parere, nu poti afla decat de la o fata de genul acesta mai multe detalii.
bine mai sunt si altele, eu de exemplu am avut o prietena care era prea complexata ca sa aiba un iubit si se concentra mai mult pe lucru, cu toate ca baietii o placeau. sunt fete care pur si simplu nu au curaj sa intre intr-o relatie, unele se simt poate constranse...si mai e si familia care stim cu totii ce spune " nu iti trebuie dragoste, ai nevoie de studii, de un loc de munca, ce-ti trebuie iubit, trebuie sa ai banul tau..." bla bla, fetele stiu despre ce-i vorbalaughing oricum cand ajungi la 25 de ani si nu ai avut nici un iubit e dureros.

| mona a răspuns:

Da, sunt fete care pun scoala, cariera pe primul loc si multe dintre ele cand sunt pregatite de o relatie isi dau seama ca deja sunt fete batrane si nu mai au succesu care l ar fi putut avea inainte

| Crocaa a răspuns:

Sincer, nici eu nu le inteleg.Adica poti fi o persoana echilibrata din toate punctele de vedere, daca stii sa-ti imparti timpul cum trebuie si nu neaparat "sa-l imparti", dar sa ai cate putin din fiecare.Cu siguranta viata lor nu este completa chiar daca iesirile cu fetele le multumesc indeajuns incat sa nu se mai gandeasca la baieti. E esential sa ai pe cineva langa tine oricat ai fi de bogat/a sau de complexat/a sau mai stiu eu ce.Vedem spre exemplu vedetele mari care ajung in sanatoriu din cauza ca divorteaza sau sunt inselate, cu toate ca au bani foarte multi.Prin urmare dragostea este foarte importanta si fetele pe care le-ai descris mai sus nu sunt decat niste prefacute si complexate care atunci cand vor intalni pe cineva, vor suferi pentru ca se vor indragosti fara sa cunoasca persoana de langa ele, unde adaugam si lipsa de experienta si nu cea d. p. d. v sexual.Pe de alta parte, de multe ori imi vine sa cred ca exista fete care se cred prea bune pentru a fi cu cineva.Si chiar cred ca exista si probabil nu vor fi multumite pana cand nu-si vor gasi un "bad boy" pe gustul lor, care sa le bage in tot felul de belele dar totusi prin asta inteleg ele iubire si respect, unde nu-i cap muschi sa fie.In fine, nu spun ca o fata trebuie sa aiba n relatii ca sa aiba experienta, dar vine vremea cand fiecare fata trebuie sa aiba un prieten si daca iti trece viata asa fara s-o simti, nu-i vad rostul.La urma urmei fiecare face ce vrea, dar din punctul meu de vedere, nu e normal la 25 de ani sa nu fi avut un prieten.Inca o cauza ar putea fi parintii, eu spre exemplu am o colega in liceu pe care o insotesc parintii la orice eveniment, sa nu mai spun ca in fiecare dimineata o duc la scoala si o pun sa-i sune cand ajunge in clasa. Fata asta n-a avut un prieten pana la varsta de 18 ani si cu siguranta nu va avea pana termina facultatea pentru ca vor s-o tina in acelasi oras cu ei, deci n-are nici o sansa.Si nu e prostuta de felul ei, dar e "tinuta sub papuc" si asta o face sa creada ca e ceea ce-si doreste, incepe sa creada ca parintii ei au dreptate tinand-o din scurt.Am putea discuta zile intregi pe baza acestui subiect, cert este ca fiecare face ce simte, daca asa simt ele ca isi traiesc viata nici o problema, cel putin pana cand se vor trezi ca n-au realizat nimic pe plan sentimental si banii aduc fericirea dar asta doar partial.

| Rebecca009 a răspuns:

Pentru ca majoritatea barbatilor sunt nerealizati, neciopliti, puturosi si fustangii. Pe langa asta sunt respingatori, miros urat au iesiri de neanderthal si sunt posesivi. Ma chinui sa gasesc acele mici exceptii dar nu reusesc. Eu am 27 si sunt singura, la fel ca si cazurile precizate de tine. E atat de greu in ziua de azi sa imparti cariera cu viata sentimenteala, pentru ca de cele mai multe ori cele doua se interpun si genereaza impedimente majore. Nu e cazul meu, dar, desi tu ai subliniat ca tipele respective nu sunt "pe invers" ar trebui sa iei in considerare si aceasta varianta, e foarte probabil. Sunt enorm de multe femei care "schimba tabara" odata ce inainteaza in varsta, poate datorita deceptiilor, poate pur si simplu din cauza preferintelor. In orice caz vei vedea rar o tipa pe la 24-30 ani deja realizata profesional, care are un barbat alaturi, la fel, realizat, educat si manierat. Asemenea barbati ii numeri pe degetele de la o mana, intr-o tara intreaga! Sper ca nu am jignit pe nimeni, dar asta e realitatea cruda.

| Vali87 explică (pentru Rebecca009):

Eu te inteleg, poate ai avut dezamagiri in viata sentimentala si e normal sa gandesti asa dar cum nu sunt de acord cu barbatii care zic ca toate fetele/femeile sunt nu stiu cum, nu sunt de acord nici cu tine in special cu prima parte a raspunsului tau. In fine poate sunt eu subiectiv dar eu unu de exemplu nu ma gasesc in ceea ce ai spus tu. Dar e parerea ta si ti-o respect.
Cu privire la imbinarea carierei cu viata sentimentala aici iti dau dreptate.In legatura cu faptul ca acele fete ar fi pe invers nu e cazul cel putin la fetele la care faceam eu referire, te asigur.

Bafta si numai bine!

| Rebecca009 a răspuns (pentru Vali87):

Cati ani ai?

| Vali87 explică (pentru Rebecca009):

| Rebecca009 a răspuns (pentru Vali87):

Te-ar deranja daca am continua discutia in privat?

| Vali87 explică (pentru Rebecca009):

Hmm, nu stiu ce sa zic. Dar daca doresti sa discutam ok. Iti trimit eu id-ul?

| Rebecca009 a răspuns (pentru Vali87):

Da happy

| Vali87 explică (pentru Rebecca009):

Vezi ca ti-am dat mesaj cu id-ul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ele munca e mai importanta decat o relatie. ce zic ele decat sa pierd time cu un tampit care sa ma foloseasca mai bine termin scoala alea alea, ca sa nu pierd timp cu ala si sa pierd si aici la scoala. dq stie acum fiecare cu cei place si ce vrea

| rutanklan a răspuns:

It's called the single life. Pur si simplu nu isi pierd timpul 'cu relatii'. Cand o sa fie vremea s-or marita si apoi tot cu ala or sta. Da pana atunci, de ce sa se streseze? De la 20 la 30 de ani tot singur sa stai, altfel pierzi prea multe.

| NeneaGogu a răspuns:

Budbundy stieeeee!