| IcarusQ a întrebat:

Salut.
Urmeaza sa fac 18 ani in toamna, am o relatie de 8 luni de zile cu un baiat. As vrea sa-mi incep viata sexuala cu el, tin sa precizez ca amandoi suntem virgini si va fi prima oara pentru amandoi.
E bine sa-mi incep viata sexuala de pe acum?
Vreau niste pareri sincere. Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, e ok dacă voi sunteţi „pregătiţi" – în special dpdv emoţional ( afectiv )!

De asemenea, e FRUMOS că amândoi sunteţi virgini - dar, după cum vezi, acest aspect, referindu-mă în special la EL, poate fi un dezavantaj! În primul rând, e vorba despre lipsa ( voastră ) de experienţă privind viaţa sexuală ( începerea ei )!

Apoi, mai ales dacă veţi faceţi dragoste pentru PRIMA dată, TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea ( sau chiar imposibilă, aşa cum aţi păţit prima dată )!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până cănd vaginul se lubrefiază COMPLET )!

De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu e prea ok... adica nu poti sti ce iti ofera viitorul, va puteti despartii iar apoi el sa inceapa sa te barfeasca, etc, etc.Iar daca va despartiti (pe viitor) ce o sa ii spui sotului tau? O sa fie cam nasol momentul ala... Cel mai bine si mai sigur e dupa ce te casatoresti. Daca tot aveti 8 luni de cand sunteti impreuna eu zic ca mai poti astepta ceva timp si puteti cadea amandoi de acord sa va casatoriti, ai ales ca tu o sa faci 18. Acum e la alegerea ta dar parerea mea e ca e mai frumos sa iti incepi viata sexuala cand vrei sa iti faci o familie (dupa casatorie), atunci o poti face neprotejat, fara griji, etc.

| IcarusQ explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc.:*

| RetardedRacoons a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine crezi draga ca se mai leaga pe viata de un vagin asa pe netestate?

| Iuliana94 a răspuns:

Asta depinde doar de voi. Daca sunteti sau nu pregatiti pentru aceasta etapa.Eu cred ca este ok sa iti incepi viata sexuala de pe acum, adica nu vad nici o problema, odata ce sunteti pregatiti si nu aveti nici o retinere.Si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu tine. Doar ca eu am mai putine luni de relatie ca tine si sunt doar eu virgina. Prietenul meu este mult mai experimentat. Oricum, dupa cum am spus la inceput, nu este nimic ciudat. doar ca trebuie sa fiti voi pregatiti.Si nu uitati: PROTEJATI-VA! Succes!

| tiniii a răspuns:

Salut. eu as zice sa astepti pana faci 18 ani si dupa aia poti incepe nu cred ca e un lucru grav tinand cont ca ai 18 ani. multe sunt dezvirginate si la 12 ani. depinde si de tine si de el daca sunteti pregatiti pentru asa ceva :* succes