| Andreeaioana20 a întrebat:

Salutare tuturor! Am 20 de ani si urmeaza sa imi incep viata sexuala in urmatoarea perioada. As vrea sa stiu cum pot scapa de temerile care vin la pachet cu acest pas? Cum e prima oara? Doare? E inconfortabil?
Am vorbit cu partenerul meu despre asta, amandoi suntem virgini si evident ca vom folosi prezervativul ca metoda de protectie. Cum putem trece cat de cat peste emotiile acestea pentru ca experienta sa fie una placuta pentru amandoi?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Stii acea vorba "Traieste momentul"? Eh, traieste momentul. Daca ai nevoie pana in acel moment, lasa toate temerile si toate gandurile sa curga dar in acel moment, trebuie sa spui "Gata!". Langa partenerul tau trebuie sa te simti bine, confortabila in primul rand nu cu el dar cu tine insuti. Fii tu insati si fa tot ceea ce-ti trece prin cap, spune ti ca pentru o data meriti sa traiesti ceva fara a gandi prea mult, razi daca vrei sa razi, zambeste si fi fericita.
Daca tu vei fi linistita si te vei simti gata, va fi frumos. Daca e iubire intre voi doi va fi si mai frumos. Simte iubirea. Poate fi desigur un pic inconfortabil la inceput, sa puneti mult accent in prima faza, cea a excitatiei, daca e posibil cumpara si un lubrifiant va fi mai usor, mai placut si mai comod. Foarte bine ca ai ales deja metoda de contraceptie si ce sa-ti spun, esti gata.
Fara temeri, fara griji, ai 20 de ani, traieste tot ceea ce e de trait, ca o data traiesti.
Bafta :*

| Andreeaioana20 explică (pentru Valentina8):

Ce frumos spus! Da, este iubire intre noi. Suntem de 3 ani impreuna, este prima mea relatie si dupa atata timp, simt cumva, acolo putin, ca sunt un pic pregatita, chiar daca in mintea mea se fac tot felul de scenariilaughing Iti multumesc pentru sfaturi. Lubrifiantul o sa il luam, chiar aveam in plan asta, ca sa fie acolo in caz de orice. Mi-e teama un pic, fiind prima data, insa sper sa imi fac curaj sa se intample si sa fie o experienta frumoasa pentru amandoi. Multumesc pentru incurajare!

| Valentina8 a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Daca crezi indeajuns de mult se va intampla, cu placere!

24 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Experiențele sunt diferite, la unele persoane doare foarte tare, la unele puțin, altele se simt bine, altele se sunt inconfortabil. La mine a durut, a fost super inconfortabil și ma gândeam,, Cum poate sa le placa oamenilor acest lucru". Durerea se duce cu timpul și începi sa simți plăcere, însă, am auzit povesti de la prietene care au simțit plăcere de prima data și totul a fost ok.
Cheia este sa fii relaxata, nu te gândi la lucruri negative, concentrează-te pe moment, chiar dacă doare, nu pune stop, trebuie sa fiti răbdători. Încercați sa aveți un preludiu lung, plăcut, sa fii excitată, sa fii cât mai uda, asta te va ajuta mult. Faceți totul natural și va fi o experiența frumoasa, cu siguranța.

| Andreeaioana20 explică (pentru AnemonaP):

Eu voiam cumva sa fie stop atunci cand simt ca nu e ceva ok sau nu sunt eu foarte ok, pentru ca sunt o fire panicoasa din fire. happy Deci sa incerc sa evit asta?

| AnemonaP a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Dacă vei spune stop, va va lua de câteva ori acest act. Spun din experientalaughing Fii relaxata, încearcă sa nu te gândești la asta.

| LoveSleep a răspuns:

Incercati sa nu planificati asta, pentru ca va fi dezastru si cringe.

Intalniti-va ca si pana acum si mergeti mai deprte decat ati mers pana acum.

Ca experienta sa fie placuta pentru amandoi trebuie sa uitati de chestia cu dezvirginarea si sa lasati lucrurile sa evolueze natural.
De la 2 persoane dezbracate pana la sex, sunt o gramada de lucruri pe care le-ati putea face ca sa va obisnuiti unul cu celalalt, si cu senzatiile respective.

Dar daca insisti neaparat sa ai ceva in tine, iti sugerez sa-i spui lu’ gagica-tu sa inceapa cu degetele mai intai.

Si cand te simti ok cu senzatia aceea, puteti sa treceti la pasul urmator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne relaxăm, gândim problemă...

Încercați un preludiu mai lung înainte de a trece la fapt.

| Ava1231 a răspuns:

Ce proastanaca esti
Atâtea intrebari iti pui la 20 de ani.
-cum e? Ce conteaza cum a fost pentru altii de pe TPU... mergi si fa o si vezi cum e
-doare? E inconfortabil? laughing deci asta e chiar o intrebare de **** laughing asa si? Ce daca doare? Daca doare n o mai faci?
- ce emotii?laughing pai la 20 de ani n ar trebui sa mai aveti emotii
Intrebari de copil. Fii serioasa

| Ștefaniq a răspuns (pentru Ava1231):

"Oare il pot minti pe prietenul meu ca nu mai sunt virgina? Poate sa isi dea seama ca sunt? Daca da, cum?"...Hmm, mă întreb care e proasta dintre voi două.

| Ava1231 a răspuns (pentru Ștefaniq):

Pai da, ca e ciudat sa fii virgina la 21 de ani-eu
Orice baiat ar rade de asa specimen.
Dar eu as vrea sa fac sex si nu mi as pune tot felul se intrebari de rahat

| Andreeaioana20 explică (pentru Ava1231):

Asa și? Nu a mai existat asa situatie sau ce? Păstrează-ți părerile personale pentru tine. Nu este un lucru ciudat absolut deloc. Fiecare merge în ritmul sau și poate pentru unii e important acest pas. Lăsați conceptele astea de rahat din societate ca "vai, cum sa fii încă virgina la 20 de ani?". Da, încă exista. Și? E vreo problema? Nu. Tine-ti părerea pentru tine dacă nu vrei sa răspunzi în folosul comunității. Fiecare e liber sa adreseze orice întrebare aici, iar tu poți sa treci frumușel peste întrebarea mea dacă ți se pare imbecila. O zi buna.

| Andreeaioana20 explică (pentru Ștefaniq):

Dintre noi 3, probabil tu, dacă atat ai fost în stare sa vii aici și sa dai cu hate. Poți ocoli întrebarea mea cu ușurință. Sa ai o zi buna și un an mai bun.

| Ava1231 a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Ce ma amuzi laughing)
Virgina tocilara ce esti
Cum ziceam, si eu sunt virgina din pacate si nu ma mandresc deloc cu asta
Daca totusi esti asa hotarata, de ce pui intrebari de astea aici, fii hotarata si in viata laughing

| Goddessss a răspuns (pentru Ava1231):

Si ce comentezi ca o nebuna?
nu ai chef sa răspunzi, nu răspunde. nu toți se f la 14 ani ca tine.

| Ava1231 a răspuns (pentru Goddessss):

Is virgina proasto, am 21 de ani
Dar imi pare rau ca nu am făcut o mai devreme

| Andreeaioana20 explică (pentru Ava1231):

Mai usor cu vocabularul, totuși. Nimeni nu te-a jignit pana nu ai început tu cu insultele. Și emani doar un sentiment de frustrare, mai ales ca ai spus asta. Dar mna, e bine ca știi sa judeci pe alții și sa dai cu hate. Iti doresc sa ai un an mai bun, dacă acum nu ești în stare de asta. Pace!

| Ava1231 a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Pai tie ti se pare normal ce intrebari pui?
Altceva in afara de sex si prima data mai stiti sa intrebati?
E de a dreptul penibil ca o femeie la 20 de ani sa puna asa intrebari. Numai alea de 16 ani intreaba asa. Pe utilizatorii TPU chiar nu ii intereseaza cum o sa te simti tu cand ti o tragi

| Andreeaioana20 explică (pentru Ava1231):

Poți sa iti pierzi timpul cu alte lucruri mai puțin importante pentru tine decât întrebarea mea. Intreb ce vreau eu, iar dacă cineva vrea sa îmi răspundă, e ok. Dacă nu, la fel de ok. Pana atunci, ești doar o frustrata care a devenit penibila și care nu face altceva decât sa dea cu hate gratuit. Du-te la alta masă și exprima-ti frustrările de viață, si lasa-ma pe mine.
Si ca ma cobor la nivelul tău sa iti răspund: da, orice mi se pare normal atata timp cât aceasta platforma este un spațiu public de exprimare.
Si 2 la mana, ce legătură are cu "cum o sa te simți tu"? Am insinuat undeva cum o sa ma simt eu? Învață să citești un mesaj și sa nu scrii printre randuri ca să te afli în treaba. Sa ai o zi buna.

| Goddessss a răspuns (pentru Ava1231):

Si dacă ești frustrata eu ce doamne sa ti fac?
baga ti un castravete de duci asa mare lipsa si lasa frustrările.
tu chiar ești nebuna, du-te la psihiatrie laughing
ce nebuna mooor

| Goddessss a răspuns (pentru Ava1231):

Si ce te interesează pe tine? da scroll naibii, ești dusa cu pluta.
si virgina si frustrata.
asa rău ai ajuns?

| gogugogugogu a răspuns:

Faceti doar ce simtiti, sa nu inceapa penetrarea daca erectia nu e maxima.