| Alexandra_Petrescu_1997 a întrebat:

Aș vrea să știu care este mărimea medie a penisului la vârsta de 18 ani și până la ce vârstă se dezvoltă? Mulțumesc mult! E doar ceva ce vreau să știu dar nu am găsit pe internet nimic exact. Fundă primului răspuns convingător.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai gasit nici un material/studiu, statistica sau altceva care sa trateze o asemenea "problema" fiindca nu exista asa ceva, o anumita marime care sa fie considerata ca reprezinta o dimensiune STAS/standard. Marimea penisului in stare erecta poate varia foarte mult de la asa numitul micropenis de 7-8 cm la cele gigantice cu lungimea cuprinsa intre 25 si chiar 30 de cm si grosimi cu adevarat impresionante. Dimensiunea penisului poate fi in concordanta, sau proportionala cu marimea corpului, insa nu se poate considera ca fiind o regula mereu valabila, deoarece deseori au fost pomeniti in literatura pitici cu penisuri impresionante sau colosi cu penisul minuscul. Ca si celelalte organe ale corpului uman, si penisul se dezvolta/creste pana la maturitate, adica in jurul varstei de 20 de ani. Sanatate!