| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si as avea nevoie de cateva sfaturi va rog frumos! Deci problema mea este ca nu am avut o prietena niciodata si chiar imi doresc una! Cunosc( bag in seama) multe fete pe facebook si pare sa fie totul ok! Dar cand este sa ne intalnimfie prin liceu fie pe oriunde, ma emotionez foarte tare, ma inrosesc la fata si nu stiu ce sa mai spun! Si atunci apare un oarecare disconfort! Din cauza asta nu am avut eu prietena pana acum, pt ca nu stiu sa vorbesc cu una fata in fata! Ce sfaturi imi dati? Ce as putea face ca sa nu mai pierd? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Sa lasi facebook-ul si sa-ti cauti prieteni cu care sa iesi in oras. saluta fetele dragute si intra in vorba cu ele. subiectele sunt nenumarate, cate stele pe cer atatea subiecte. numai ca uneori nu le vedem din cauza norilor, stelele sunt acolo insa. poti vorbi despre faptul ca iti place cum s-a imbracat, cum si-a aranjat parul, pentru ca fii sigur o intereseaza sa auda aprecierile tale. si dupa ce te iei cu vorba o sa uiti tu de rusinica asta trebuie sa faci ca sa nu te pierzi sa ai curaj sa mergi si sa te faci de cacao de cateva ori pana te imbarbatezi. apoi daca tot pierzi timpul pe facebook uita-te sa vezi ce le intereseaza pe fete in general. mai tii minte... culoarea preferata, filmul preferat, cinematograful preferat. chestii de astea se discuta rusinea si starea de discomfort persista o vreme dupa care dispare. nu-ti mai fie frica tragi un prezervativ si o sa vezi ce iese si ele au emotii, la fel ca tine. apoi incerci din nou si din nou...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are rost sa mai incerci pentru ca mai mult ai de pierdut mai ales ele nu gandesc bine la 17 ani, inca le sta gandu la prostii.

| Alemoni a răspuns:

Bună Alexandru!
În primul rând, să nu crezi că ești singurul. Suntem mulți timizi, așteptând să se întample o minune laughing
(eu sunt una dintre acele persoane)
Deci fii atent ce trebuie tu să faci.
1. Renunță la chat-ul de pe facebook. Nu te ajută la cucerit fete, îți garantez eu. Tu spui că pare să fie totul OK. Da, ai dreptate chiar PARE. Pentru că e mult mai bine să comunici față-n față. Pe facebook, fata cu care vorbești, în același timp cu tine, poate să vorbească și cu alte 4 persoane... Poate tot baieți... Hm. Nu mai e așa OK, nu? Și nu e vorba de gelozie.
2. Participă la cât mai multe petreceri/baluri/cursuri/activități de voluntariat. O să ai posibilitatea să te împrietenești cu persoane noi, cu care nu ai mai vorbit pe chat. Și o sa vezi, cu fetele noi o sa comunici fără să te pierzi așa cum o faci atunci când porți o conversație cu tipa care ți-a trimis emonticoane pe chat cu o seară în urmă big grin Eh. poate daca fata e frumoasă, așa puțin o să te inneci în ochii ei dar nu-i nici o problemă. De ce să-ți fie rușine? Și în plus toate activitațile astea te ajută nu numai la socializare.
3. Trebuie să ai încredere în tine. Ești unic. Cine te vrea, te acceptă și timid și oricum. Dacă îți place o fata, nu rata oportunitatea să-i arăți. NU pe facebook. Și dacă raspunsul e nu, întotdeauna va exista un da foarte bun care te așteaptă.
Mult succes, Alex!

| Caro34 a răspuns:

Alexandru, o fata speciala, cu care se merita sa vorbesti, prin felul ei de a fi nu te inhiba. Ea va observa ca tu esti mai timid si te va incuraja sa te deschizi si sa poti purta o conversatie frumoasa cu ea. Fetele de pe facebook, cunoscute sau nu, sunt cu fite, au asteptari de Ilene Cosanzene care-l vor pe Fat Frumos plin de bani, masini, cadouri etc. Cine te va placea, va face totul pentru tine! Prietenul meu e si el timid insa niciodata nu am profitat de asta fiindca nu tuturor ne da D-zeu: indrazneala, frumusete, darul oratoriei insa ceea ce este in sufletul lui conteaza cel mai mult. Incearca sa nu-ti mai pese de nimic; ai mai multa incredere in tine si nu te gandi la faptul ca poate vei gresi; greseala e omeneasca si uneori iti poate aduce multa fericire! Prietenul meu s-a indragostit de mine fiindca faceam greseli, insa sa stii ca mereu le faceam cu intentie fiindca ele il faceau sa zambeasca si adoram sa-l vad zambind. Si el gresea, si ma dureau uneori greselile lui, insa l-am pretuit fiindca-l simteam mereu special si plin de iubire. Alege cu sufletul fata de vis, dar si cu ratiune fiindca degeaba o iubesti, daca isi bate joc de tine. Numai bine!

| mleonte81 a răspuns:

Sigur nu te ambitionezi tu sa ai fantezii cu acele fete pentru care esti invizibil?
Facebook e nimic...

| andreealc345 a răspuns:

Hei. Dupa parerea mea ar trebui sa-ti invingi frica asta de a vorbi cu o fata fata in fata. Incearca sa vorbesti cu oglinda (stiu ca suna ciudat, dar e posibil sa functioneze) sau cu un plus ceva. Comporta-te ca si cum obiectul caruia ii vorbesti este una dintre acele fete. Fii cat se poate de sincer si nu te uita in jos. Cunosc si eu un baiat care imi trimite doarte des mesaje si imi spune ca ma place, vrajelo de genul, iar la scoala nici nu ma saluta (desi suntem in aceeasi clasa). Pentru mine baiatul ala n-are nicio valoare, pentru ca nu-si poate invinge frica. E posibil ca asemanator sa gandeasca si acele fete, deci pur si simplu incearca sa-ti invingi frica, asta in cazul in care chiar tii la aceea/acele fete.
Tine minte, fetele apreciaza de 100 de ori mai multe faptele decat vorbele. Sper ca te-am ajutat :*