| SensationWhite a întrebat:

Salutare,am si eu o nelamurire.
Acum 3 luni cel mult m-am culcat cu prietena mea si nu ne-am protejat,la o luna dupa contactul sexual a facut un test de sarcina si a iesit negativ,menstruatia i-a venit mereu in fiecare luna la timpul potrivit si era normal.
Acum,ea imi spune ca are stari de voma,are ameteli si ca simte ca se misca ceva in burta...
Intrebarea mea este : Exista riscul sa fie insarcinata?
Astept si eu raspunsuri si pareri ,serioase daca se poate,multumesc

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar fi bine sa-si mai faca niste teste de sarcina,plus o ecografie abdominala,teama ei de sarcina a adus-o la stadiul de "sarcina falsa" sau "pseudocyesi", la care ajung fie femeile care nu pot avea copii, fie cele care se tem exagerat de o sarcina.
Citeste aici:
http://forum.7p.ro/Sarcina-fantoma.aspx?g=posts&t=3540
Prietena ta e influentata puternic de teama ei de sarcina si de informatiile de pe net privind ciclul peste sarcina,ajut-o sa depaseasca momentul,explica-i si mergeti sa faca o ecografie abdominala.
Daca ciclul a venit absolut normal, iar testul de sarcina a fost negativ, sarcina e exclusa!

| Roo a răspuns:

Probabil se gandeste atat de mult la faptul ca ar putea fi insarcinata, incat se autosugestioneaza. eu as spune ca nu este insarcinata, mai ales daca menstra a venit normal si testul a fost negativ. dar daca tot mai are dubii, poate oricand sa refaca testul de sarcina! asa inlaturati orice dilema!

| Danny4all a răspuns:

Frate in aceeasi situatie sunt si eu. eu zic k n-are nimic atat timp cat i-a venit menstruatia si a facut si testul si a iesit negativ incearca doar sa te sperie pe tine. stai fara griji nu se va intmpla nimic si alta data protejativa si eu am sa fac la fel!