| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
De ce in ziua de azi tot mai multe fete sunt nimfomane?

17 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Multe fete sunt nimfomane datorita influentelor exterioare (mass-media, proasta educatie a parintilor, mentalitatea indusa de societate, etc).

Mass-media promoveaza sexul ca pe ceva normal in randul minorilor, lucru care duce la aparitia tot mai multor nimfomani. La fel si societatea, care isi are radacinile tot in mass-media in ceea ce priveste influenta.

Proasta educatie oferita de parinti... nu cred ca are rost sa mai spun.

Be smart and have fun.winking

| HueyFreeman a răspuns (pentru LeontinAndrei):

Si sexul nu este ceva normal? Tocmai asta este problema, este tratat ca tabu si nu se pune accent pe educatia sexuala, nici macar din partea parintilor. Nu ar fi frumos sa nu mai dam vina pe mass-media pentru prostiile astea? Pana la urma cine le face audienta?

| LeontinAndrei a răspuns (pentru HueyFreeman):

In randul minorilor nu este ceva tocmai normal din moment ce legea interzice asta, nu crezi? De altfel imi place ca tu spui ca mass-media nu este vinovata pentru asta. Mass-media este vinovata pentru chestia asta si daca tu crezi ca nu este asa atunci te rog sa aduci argumente valide care sa-ti sustina punctul de vedere. Eu am tot comentat pe baza asta la celelalte intrebari puse de-a lungul timpului si m-am cam saturat sa scriu iar si iar aceleasi lucruri, dar sunt curios de parerea ta.

Audienta este facuta de cei care au o viata sociala limitata (de exemplu batranii sau copii care stau inchisi mereu in casa si numarul acestora este foarte mare), plus ca mass-media nu reprezinta doar televiziunea ci si radio si internetul.
Studiile au aratat ca in 2012 cele mai accesate site-uri au fost cele pentru adulti, pe locul doi fiind site-urile de socializare (facebook, myspace, etc). Site-urile pentru adulti promoveaza tot sexul, iar tinerii fiind usor de manipulat ajung sa faca ceea ce vad, incercand sa fie in trend. Majoritatea filmelor promoveaza sexul, insa mesajele sunt mult mai discrete decat pe internet.

Lista poate continua la nesfarsit, dar totusi te rog sa-mi spui argumentele tale. Sunt curios de ce crezi tu ca mass-media nu este vinovata pentru asa ceva.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LeontinAndrei):

"in randul minorilor nu este ceva tocmai normal din moment ce legea interzice asta, nu crezi?" Depinde ce inseamna minor. 15 ani este o varsta deja destul de ok pentru sex consensual.

"Mass-media este vinovata pentru chestia asta si daca tu crezi ca nu este asa atunci te rog sa aduci argumente valide care sa-ti sustina punctul de vedere." Tu ce argumente ai in primul rand? Ai facut o afirmatie fara sa o sustii cu niciun argument. Asta este o mentalitate problematica in randul romanilor, mentalitatea de victimizare. "Ah, pai mass-media este de vina pentru asta", nu nu este, tu esti de vina pentru ca urmaresti acele emisiuni care zici ca te influenteaza, ca intrii pe nu stiu ce site-uri.

"Site-urile pentru adulti promoveaza tot sexul" Multumesc capitane, chiar nu mi-as fi dat seama ca se gaseste porn pe site-uri porno.

Cum ziceam, este mentalitatea de victimizare. Copiii nu sunt educati in privinta acestui subiect (tabu pentru societatea noastra lipsita de inteligenta). Este de multe ori interzis sau tratat cu indiferenta, ramane un mister. Copiii mereu vor fi atrasi de necunoscut, vor sa cunoasca, dar vor cunoaste in circumstante proaste (serios, si eu m-am plictisit de intrebarile gen "Am facut-o neprotejat si si-a dat drumul/mi-am dat drumul in mine/ea. Pot ramane/Poate ramane insarcinata?", sunt de-a dreptul penibile). Generatia veche nu a fost in stare sa educe generatia urmatoare si acum arunca vina de la unii la altii, asta este si nimic mai mult. Nu este vreo conspiratie sau nu stiu ce dezastru.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu ai inteles nimic din ce am zis, nu? Nu am zis nimic de nici un dezastru si de asemenea tu esti cel credul pentru ca esti usor de manipulat. Studiez psihologia de cativa ani si nu urmaresc nici un tip de emisiune pentru ca sunt scarbit de ceea ce vad la televizor si alte cele. Nu ma victimizez pentru ca nu sunt genul care sa stea si sa-si planga singur de mila cand stiu ca ceva scartie in viata mea.

Site-urile porno fac parte (intr-un fel sau altul) din mass-media si nu am de gand sa iti argumentez de ce. Invata sa gandesti si tu, iar despre afirmatia mea, daca ai fi citit tot ceea ce am scris ai fi citit si asta "Eu am tot comentat pe baza asta la celelalte intrebari puse de-a lungul timpului si m-am cam saturat sa scriu iar si iar aceleasi lucruri, dar sunt curios de parerea ta.". De asemenea faptul ca tu esti cel stresat si ca ii asculti pe toti cei care au aceasta mentalitate de victimizare te frustreaza si acum incerci sa-mi scoti mie ochii cu chestia aia.

Totusi ai dreptate cand spui ca tinerii sunt pasionati de necunoscut, este varsta la care inveti cel mai mult si esti extrem de curios, insa cand vine vorba de sex, esti minor => conform legii NU ai voie sa faci sex, indiferent ca ai 10 ani sau 17 ani. Din punct de vedere biologic, varsta recomandata de la care iti poti incepe viata sexuala este de 17 ani si nu 15, asa cum ai spus tu.

Despre ceea ce ai spus tu legat de toti copii cu intrebarile lor de-a dreptul prostesti si fara sens care se repeta la infinit, o ora de Educatie Sexuala ar fi binevenita in scoli, in care sa se explice exact cum sta treaba cu relatiile sexuale si riscurile acestora, insa la noi s-au invartit toti in jurul cozii, au zis ca baga orele astea, ca sunt importante si ca tinerii trebuie sa fie informati si intr-un final nu a facut nimeni nimic. Din punct de vedere al sexului, educatia lipseste in totalitate.

Cat despre fetele nimfomane... au descoperit sexul, au vazut ca provoaca placere si au inceput sa o faca tot mai des cu tot mai multi baieti, devenind dependente de sex. Nimfomanii sunt un fel de drogati, lucru care denota o problema psihica.

| HueyFreeman a răspuns (pentru LeontinAndrei):

"tu esti cel credul pentru ca esti usor de manipulat" Cum mai exact sunt usor de manipulat? Pentru ca nu urmaresc opinia majoritara si am propria mea gandire?

"Studiez psihologia de cativa ani si nu urmaresc nici un tip de emisiune pentru ca sunt scarbit de ceea ce vad la televizor si alte cele." Studiu ca in ti-ai profilat cariera in domeniu sau in sensul ca ai citit cateva carti si esti mare mester?

"Site-urile porno fac parte (intr-un fel sau altul) din mass-media si nu am de gand sa iti argumentez de ce." Totusi, asta nu este un argument, ai optiunea sa nu intri asa cum ai optiunea sa dai de pe postul respectiv. (nu ma refer la faptul ca nu fac parte din mass-media, cu asta sunt de acord)

"Invata sa gandesti si tu, iar despre afirmatia mea, daca ai fi citit tot ceea ce am scris ai fi citit si asta "Eu am tot comentat pe baza asta la celelalte intrebari puse de-a lungul timpului si m-am cam saturat sa scriu iar si iar aceleasi lucruri, dar sunt curios de parerea ta."." Am citit asta, dar daca ti-e iti este lene sa aduci din nou un argument, afla ca eu nu voi sapa prin toate raspunsurile tale uitandu-ma daca cumva ce ai tu scris pe acolo se potriveste cu ce avem noi aici.

"De asemenea faptul ca tu esti cel stresat si ca ii asculti pe toti cei care au aceasta mentalitate de victimizare te frustreaza si acum incerci sa-mi scoti mie ochii cu chestia aia." Da, intr-un fel ma frustreaza, atunci cand stiu ca astfel de oameni au puterea de a-mi influenta mie traiul prin faptul ca voteaza inapti.

"esti minor => conform legii NU ai voie sa faci sex, indiferent ca ai 10 ani sau 17 ani." Gresit, legea nu iti poate interzice sa nu faci sex si nu vei fi niciodata pedepsit pentru ca ai facut sex consensual. Iar din punct de vedere biologic iti poti incepe viata sexuala chiar si de la 11 ani. (adica atunci cand poti face copii)

| LeontinAndrei a răspuns (pentru HueyFreeman):

Imi este lene sa scriu la nesfarsit toate paginile de argumente pe care le-am adus de-a lungul timpului pentru toti cei care puneau intrebarea asta.

Partea cu frustrarea... prin ceea ce ai spus ai dovedit singur ca esti unul din cei care se victimizeaza. Vrei sa schimbi soarta tarii? Atunci ridica-te, vorbeste cu cei care sunt de aceeasi parere cu tine si faceti voi diferenta in tara asta.

Ah, da. Scuze ca nu am terminat ideea cu psihologia. Pentru mine asta este un hobby si nu ma limitez la "cateva carti" si ma cred mare mester. Sunt hipnotizator profesionist si cunosc suficient de multe lucruri despre manipulare, hipnoza, hipnoza conversationala (care este folosita in absolut toate reclamele, dar si te politicieni in preajma alegerilor electorale si daca te documentezi putin ai sa constati ca fiecare lider politic are pe cineva care se ocupa de asta). Am participat la seminarii, la conferinte si la tot felul de cursuri unde s-au dezbatut aceste subiecte si am vazut cum mass-media influenteaza oamenii.

Despre partea cu legea... Dreptate ai, legea nu iti interzice sa faci sex, insa il pedepseste pe cel major pentru CORUPERE DE MINORI (Art. 221. - (1) Actele cu caracter obscen săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.). Tehnic vorbind ii interzice celui major sa intretina relatii sexuale cu un minor, insa relatiile sexuale intre minori sunt o zona "gri" pentru ca minorii nu pot raspunde in fata legii si atunci parintii sunt cei care sunt trasi la raspundere. Aici nu stiu exact cum stau lucrurile.

La 11 ani incepi sa te dezvolti sexual. Pune mana pe un manual de biologie si vei vedea cum stau lucrurile. Intretinerea relatiilor sexuale de la varste atat de fragede duce la malformatii ale organismului sau o proasta dezvoltare. Nu mai zic de sarcina ca nu are rost.

Si cu site-urile porno... Acolo treaba este in felul urmator, din punct de vedere legal ei NU au voie sa le permita accesul minorilor, insa din moment ce pentru a accesa un astfel de site trebuie doar sa apesi un buton pe care scrie "Am peste 18 ani"... restul este apa de ploaie. Totusi din moment ce tinerii au capatat ideea ca sexul este interesant si frumos incep sa se documenteze. Care este "cel mai bun loc" de a te documenta despre sex? Evident, site-urile porno, lucru care este total eronat deoarece site-urile porno prezinta doar sex si nu dragostea care ar trebui sa aiba loc intre doi oameni normali, dar asta este un alt subiect pe care chiar nu am de gand sa-l dezbat.

Sper ca am lamurit subiectele astea. Esti istet, nu zic nu, insa nu forta nota sa ma ironizezi sau chestii din astea pentru ca nu tine.
O seara placuta iti doresc.

| neutrino a răspuns:

Pentru ca exista tot mai putini baieti capabili de fapte mari.

| h3r a răspuns:

Zi mersi că ai ce iubi, te mai și plângi?

| ONElena11 a răspuns:

Pentru ca au mai multa libertate si asa cred ele ca "sunt in rand cu lumea". Adica fac ce fac si restul

| LiVeeee a răspuns:

Ca le place laughing)

| igrek a răspuns:

Că există doritori.

| AllePuffu a răspuns:

Parca tie nu ti-ar placea sa dai de o ninfomana laughing Sunt ninfomane pentru ca le placee sa traiasca la maxim laughing

| anamimanonim a răspuns (pentru AllePuffu):

Bine spus! happy

| alin1111111111111 a răspuns (pentru AllePuffu):

Am avut o prietena nimfomana si nu am fost capabil sa o satisfac...

| Unlocked a răspuns:

Ma gandesc ca pentru baieti e binelaughingau ce sa tabaceasca laughing.

| Anonimul674 a răspuns:

Se plcitisesc.
Crezi ca pe vremuri aveau atata timp de sex?