| byiju a întrebat:

Salutare, de la un timp ratiunea mea s-a incetosat, pentru ca m-am indragostit. Nu stiu, insa, daca m-am indragostit de o persoana falsa sau sincera, deoarece este ceva virtual. Eu sunt din Craiova, iar el din Iasi si vorbim in fiecare seara la web si asa mi-am dat seama ca suntem unul pentru celalalt. Nu ne-am intalnit inca si ma gandeam sa merg la facultate la Iasi, ramanand impreuna. Initial, doream sa merg la Bucuresti la facultate. Voi ce parere aveti de iubirea virtuala? S-ar merita sa ma sacrific?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm.
În primul rând, eu spun, totuşi, că până nu ai certitudinea că el este iubirea vieţii tale (dacă o vei avea), să nu renunţi la planurile tale iniţiale care vizează educaţia superioară şi cariera ta profesională, în fond.
Dar, dacă tu spui că ţi-ai dat seama că,, sunteţi făcuţi unul pentru altul'', şi consideri că urmarea unei facultăţi din Iaşi în favoarea relaţiei nu ar avea repercusiuni nefaste majore asupra educaţiei tale, din punctul meu de vedere, love comes first.
Depinde şi de nivelul tău de certitudine. Însă oricum, o marjă de eroare, un risc, oricât de minim, tot trebuie să îţi asumi în situaţii de această natură.

Bineînţeles că nu poţi cunoaşte o persoană la fel de...complet în mediul virtual aşa cum o poţi face în realitatea concretă, tangibilă. Dar asta nu înseamnă că e imposibil să îţi dai seama dacă acea persoană e,, falsă sau sinceră'', îndeosebi dacă ţineţi legătura prin intermediul web-ului (expresia feţei, mimica). Indicat e să comunicaţi şi prin telefon (dacă nu o faceţi deja; inflexiunile vocii, tonul, spun multe).
Şi...trimiteţi-vă scrisori. Multe. happy
Ai fi uimită să afli câte aspecte noi, ascunse ale personalităţii umane se pot descoperi prin scris. Şi o să vă clădească, o să vă consolideze relaţia.

Dacă nu aţi avut o întâlnire per se până acum, NU lua o hotărâre decisivă. Întâlniţi-vă în vara aceasta cât de des, petrecând cât de mult timp posibil împreună, pentru a verifica dacă sunteţi într-adevăr compatibili.

Iubirea virtuală...NU prea cred că e deloc... iubire. Iubirea implică cunoaştere deplină, profundă, intimă, cunoaştere care nu se poate dobândi cu adevărat (spun eu) în mediul virtual.
Însă dacă vă întâlniţi şi atracţia (de toate tipurile happy ), compatibilitatea se confirmă, atunci poate fi amor la distanţă, fără îndoială. Iar tu ai putea lua decizia de a studia în Iaşi (fii chibzuită, totuşi).

Încearcă să tragi aer în piept, să te detaşezi şi să analizezi cât mai obiectiv situaţia pentru a trage concluzii.

Îţi doresc succes şi toate cele bune!
Poate ne mai informezi vizavi de evoluţia statusului quo.

2 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Nu, daca nu va intalniti regulat o sa ai mari sanse sa ajungi acolo degeaba.

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Cand omul nu are ce face..isi face iubiti virtuali.