| barosanu69 a întrebat:

Salutare, e adevarat ca sexul te scapă de cosuri? Am 19 ani, am facut sex doar odata (protejat), nu mi s-a rupt ata si am foarte multe cosuri pe fata iar parintii zic ca le am pentru ca nu fac sex. credeti ca e adevarat? Despre masturbare ce parere aveti, este si ea buna de ceva? Va multumesc pentru raspunsuri

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, sexul nu te scapa de cosuri, dar apa si sapunul, da!

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic NU exista nicio legatura reala intre viata sexuala si existenta cosurilor. Specialisti dermatologi considera ca aparitia si existenta acumularilor de sebum sub foema cosurilor, este caizaya si favorizata de o anumita activitate hormonala, precum si de o anumita structura a tenului. Fiindca o activitate sexuala constanta modifica intr-o anumita masura activitatea hormonala a persoanei respective, in unele cazuri se constata o scadere sau chiar reducerea pana la disparitie a cosurilor. Poti incerca sa practici masturbarea, dar a carei soarta de reusita este imposibil de anticipat. big grin

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu este adevarat ca sexul te scapa de cosuri pe fata. Consulta un mefic dematolog, care iti va spune ce ai de facut in continuare pentru a scapa de cosuri.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu cred ca e doar un mit si nu are legatura cu realitatea. Astfel adolescentii n ar mai suferi de pe urma acneei. Poate fetele care folosesc anticonceptionale observa o imbunatatire a aspectului tenului din cauza hormonilor din pilule. In rest nu prea ai cum sa scapi peste noapte de ea dar poti s o tii sub control printr o ingrijire adecvata a tenului si a pielii. Sau daca mananci sanatos, renunti la fumat, alcool si ai grija de tine.

Răspuns utilizator avertizat