| stekyyyy a întrebat:

Eu și prietena mea facem dragoste mereu neprotejat. Ultima dată s-a întâmplat după 3-7 zile după menstruație,nu mai știu sigur,însă mi-e să nu fie o șansă să fi rămas gravidă din cauza pre-ejaculării, deoarece am observat că s-a produs.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca prietena ta are un ciclu menstrual foarte regulat de minim 28 de zile si in ultimele 6-8 cicluri menstruale nu au existat abateri mai mari de 1 zi in + sau in - fata de cele 28 de zile se poate considera prima decada a ciclului adica primele 1-10 zile (inclusiv zilele de menstruatie) ca fiind teoretic infertila, in care probabilitatea aparitiei unei sarcini este foarte mica de sub 3-5% pana prin ziua a 7-8 si sub 10% in zilele a 9-a si a 10-a chiar si in cazul in care se produce ejacularea intentionata in vagin. Face parte din asa numita metoda a calendarului insa nu ofera o garantie foarte mare mai ales in ultimele 2-3 zile ale perioadei. Se pare ca in cazul tau a fost vorba de ejacularea spermei nu de lichidul preejeculator. Daca ultima partida de sex s-a produs pana in a 10-a zi a ciclulului,probabilitatea formarii unei sarcini chiar daca este una foarte mica, aceasta totusi exista. Cele descrise nu mai sunt valabile in cazul unui ciclu menstrual neregulat fiindca in acel caz nu se pot determina nici macar cu aproximatie perioadele infertile fata de cea fertila. Deoarece inca nu ai suficienta experienta sexuala si nici capacitatea de a iti controla si coordona ejacularea ar fi cazul sa folositi intotdeauna cand faceti sex un mijloc de protectie ( prezervativul, ovule sau creme spermigene, pastile anticonceptionale, inelul vaginal cu hormoni(NouvaRing), etc. In acest caz un raspuns mai concret si corect deocamdata nu se poate da.

| stekyyyy explică (pentru corbulalbrosu):

M-am referit la "cleiul" ăla, nu la ejaculare, înainte să ajung la orgasm, am scos-o, dar am observat că din capul penisului îmi ieșise o picătură de substanță transparentă.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca esti o femeie sanatoasa, atunci trebuie sa crezi in sansele tale, macar atunci cand faci sex cu prietenul in capul gol!

| Emilian65 a răspuns:

Daca faceati sex protejat, nu aveati atatea griji ca prietena ta a ramas gravida.

| Oana92 a răspuns:

Nu inteleg un lucru, nu e mai simplu sa va protejati si sa dormiti linistiti dupa?