| daniSB a întrebat:

....stau cu o fata de 18 ani si i-am propus sa facem sex pentru prima data,amandoi suntem virgini, ei ii este foarte frica ca o doare, ca o sa ii curga sange....etc
chiar atat de tare este durerea la o fata virgina?
cum as putea sa o conving sa nu ii mai este frica de primul ei act sexual?

Răspuns Câştigător
| Mirunelu a răspuns:

Nu o va durea asa tare daca va fi foarte excitata si relaxata. Lungiti preludiul pana se uda foarte tare, asa nu o va ma durea. Sange nu curge mult, dar asta nu este o problema. Sa aveti grija si sa va protejati, sa folositi prezervativul, in nici un caz sa nu o faceti fara.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ai rabdare cu ea. Este inca foarte mica, de-abia la varsta minima la care isi poate incepe viata sexuala. Poate relatia voastra este mai recenta si nu se simte inca in deplina siguranta cu tine. Eu zic sa nu mai aduci in discutie subiectul macar o perioada scurta (6-8 luni). Poate vara viitoare puteti discuta din nou despre asta si incepe demersurile necesare (analize, gasirea ginecologului, etc). Nu o grabi, in mod normal trebuie sa aveti o relatie apropiata macar un an si jumatate pana la primele discutii edspre sex, iar de la primele discutii mai poate trece pana la un pana sa ajungeti cu adevarat la sex. daca ai incercat o discutie si ea a avut ezitari, cel mai intelept este sa iei o pauza, sa nu mai discutati de asta si sa va vedeti de relatie. Daca ia cu adevarat intepeciune, o lasi pana pe la 19 ani in pace, dar daca esti extrem de nerabdator, mai poti incerca peste vreo 6 luni (in nici un caz mai repede)

| sagetator a răspuns:

Arata-i ca o iubesti, ca o respecti si ca ea este singura fata din viata ta! Fii atent cu ea, si incearca sa o faci sa inteleaga ca acest pas o sa il faca, acum sau mai tarziu! Daca ea este sigura de iubirea ta, si te iubeste la randul ei, bineinteles, o sa faca si pasul acesta. Nu o face sa se simta fortata, nu o constrange cu intrebarile tale nesfarsite legate de subiectul acesta! Cand o sa simta, cand o sa fie pregatita, o sa iti spuna si o sa vezi ca nu mai arata nicio urma de frica! Bafta!

| neutrino a răspuns:

Sariti peste primul act sexual si incepeti cu al doilea. Bafta.

| teo6dia4c99 a răspuns:

Important este sa nu o presezi! Daca o face mai mult obligata sigur nu o sa ii placa! Durerea depinde de fiecare persoana in parte! Fii intelegator cu ea si mai discutati! Daca ea vrea dar ii este frica sfatuieste-o sa consulte un ginecolog sau psiholog. Nu ar striga! Ii v-a creste incredere i sine si poate atunci v-a luat decizia care o avantajeaza pe ea mai mult!

| geogen a răspuns:

Doare foarte tare, curge si sange, dar trece, doare si a 2-a oara pana se rupe de tot vaginul.o intrebare, cati ani ai? aveti o relatie de 18 ani? sau ea are 18 ani

| daniSB explică (pentru geogen):

Ea are 18 ani

| geogen a răspuns (pentru daniSB):

Aha,pai luati-o incet, odata tot trebuie sa se intample, ori acum ori peste 2 ani, tot o sa doara

| Принцесса1221 a răspuns:

Salut, vorbeste cu ea si ia-o cu binisorul, explica-i ca dupa virsta de 18 ani o sa o doara mult mai tare de oare ce organele se intaresc mai mult, si la urma urmei o data si o data o sa faca sex. Spune-i ca este o virsta normala pentru asa ceva si nu este nimic esit din comun, dar intai de toate fii blind si arata-i ca chiar ţii la ea, fa o sa aiba incredere in tine asta conteaza cel mai mult. Si inca un sfat nu o o presa sa faca asta, ia-o cu incetisorul aşa in cît sa îşi doreasca şi ea asta cît de puţin.