| Silvia93 a întrebat:

Se formeaza legaturi,sentimente daca petrecem timp impreuna in pat? Daca ne atingem,uitam la film,sarutam,jucam jocuri,gatim impreuna,mancam,povestim?
Incerc sa reconstruiesc o relatie si as vrea sa il invit la mine, dar are rost?

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O relatie reinoita este ca o mancare reincalzita.Este buna, posibil sa ii ramana toate calitatile, insa aproape sigur ii va lipsi savoarea initiala.La fel este si in dragoste.

| Emilian65 a răspuns:

O relatie adevarata se poate construi in urma tuturor lucrurilor pe care le-ai mentionat tu mai sus. Da, are rost sa-l inviti la tine pentru reconstuirea unei relatii durabile.

| SkyPilot a răspuns:

De cele mai multe ori asa ceva nu functioneaza. Daca nu a trecut preamult timp de cand v-at despartit, ai putea incerca sa ai o discutie cu el in care sa cadeti de accord ca vreti un nou inceput in care sa nu mai existe ceea ce a dus la despartire. Daca incerci prin activitati cu caracter sexual, va distrati impreuna dar nu veti reconstrui o relatie durabila.

| Silvia93 explică (pentru SkyPilot):

Eu nu ma refeream la nimic sexual,tocmai.
Si incerc mereu sa am o discutie cu el dar fuge,imi spune ca nu putem vorbi,ca are treaba, ca vrea sa ia o decizie, ca nu stie ce vrea ca se simte gol si tot felul.
Vreau sa stabilesc o intalnire, sa vina la mine sa vorbim sa ne simtim bine (din nou spun, nimic sexual) si apoi sa vedem ce decizie ia.
Ii tot spun ca ma doare. zilnic sa stau asa degeaba.dar nu ii pasa..Nu stiu cum sa ma mai comport.
Daca ii dau msg il sufoc daca nu ii dau nu imi pasa de el...

| SkyPilot a răspuns (pentru Silvia93):

Din ce povestesti, cred ca ai sanse foarte mici. Parerea mea este ca vrea sa te menajeze, nu vrea sa it spuna in fata ca pentru el s-a terminat. Si ceea ce ai scris despre relatie (ca tu faceai mult mai mult) indica acelasi lucru. Pot sa iti spun cum gandeam eu, daca o iubeam imi placea genul de femeie-iedera, care sa se incolaceasca in jurul meu in toate felurile posibile. Dar daca imi era indiferenta, nu stiam cum sa o evit.
Cat poti sa te gandesti? Sentimentele le ai sau nu. Poate sa te gandesti ce sa faci in legatura cu una care te-a inselat sau ti-a facut altceva extrem de rau. Ce ai de gandit cand ai sentimente pentru o fata si vezi ca ea tine mult la tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Se formeaza legaturi,sentimente daca petrecem timp impreuna in pat? Daca ne atingem,uitam la film,sarutam, jucam jocuri, gatim impreuna, mancam, povestim?"
Ohoho! Sentimentele pot aparea din orice, atentie, chiar orice.Sunt cazuri cand acestea pot aparea, chiar acolo unde te astepti cel mai putin, cand te astepti cel mai putin. Orice, uneori pot aparea doar si din simplul fapt ca te-a facut sa zambesti, si ajunge sa te ia si pe tine prin surprindere ceea ce simti.Ce sa mai spun de ce ai enumerate tu mai sus, practice sa faceti mai tot impreuna, nu, nu se poate ca in astfel de situatie sa nu se formeze macar acolo un sentiment de afectiune frateasca, daca nu de alt gen.

| NoName0x0 a răspuns:

Numai tu stii prin ce ati trecut si daca are rost! Se pot infiripa si sentimente, sunt sanse de 50%, in functie de persoane...

| PogChamp a răspuns:

N-are rost. S-a daramat dintr-un motiv.

| Silvia93 explică (pentru PogChamp):

Eu cred ca are rost happy Ce se strica se poate repara nu se arunca;

| ColourfulLife a răspuns:

Exista multe variabile. De ce v-ati despartit? Cand? Tu te-ai despartit de el sau el de tine? Inafara de asta, da, ar trebui sa mearga, atata timp cat poti sa-l "seduci", sa-l faci sa vrea sa te aiba. Mult noroc! happy

| Silvia93 explică (pentru ColourfulLife):

Din cauza ochilor scosi. Eu faceam ce vroia el si i-am spus cate am facut pentru el iar lu nu i ` placut. Dar nu vrea sa renunte la mine, mai mult el s a despartit de mine. A spus ca are timp sa se gandeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvia93):

Îl iubești?

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvia93):

Daca il iubesti, atunci da, are rost sa reconstruiesti relatia, pana la urma vrei sa fii fericita nu-i asa? Este posibil sa reaprinzi flacara iubirii dintre voi, poate fi chiar mult mai intensa ca si inainte. Cand ati avut ultima data o conversatie? Uneori cuplurile pot ramane chiar mirate cand isi dau seama ca de foarte multa vreme incoace nu au mai purtat nici o conversatie. In lumea asta aglomerata este foarte important sa gasesti timp si pentru partenerul tau. Este o greseala imensa sa te gandesti la tot ce nu a mers in relatia voastra si sa-i promiti ca, de acum incolo, o sa te schimbi si o sa va iubiti ca in vremurile bune. Nu asta este ideea: daca te împaci cu el, trebuie sa va reinventati dragostea, incepand de la zero! Nu claditi noua relatie pe ruinele celei vechi. Daca e de acord si iti mai da o sansa, profita din plin de ea! Mai intai, incercati sa fiti "prieteni", sa va cunoasteti mai bine, sa va intelegeti. Daca ati ajuns intr-o rutina in cuplu, trebuie sa iesiti din ea. Iesiti din rutina de zi cu zi si nu va limitati doar la a vorbi despre asta: Mergeti in locuri in care nu ati fost niciodata, mergeti sa va distrati in alte cluburi, plimbati-va in alte parcuri, descoperiti-va inca o data! Propune-i sa mergeti in excursie de cateva zile la munte intr-o cabana sau vara la cort, mergeti din cand in cand la inot chiar si iarna la un bazin acoperit, inscrieti-va amandoi la un curs de dans incepand de maine! Cautati noi experiente, mai ales acelea care au o latura excitanta, provocatoare, pentru a va scadea nivelul de plictiseala si sa va cresteti nivelul de satisfactie. Si nu vorbim aici de vizionarea impreuna a unui nou film ci de ceva nou… ceva ce nu ati facut pana acum. Ai grija de corpul tau, du-te la fitness si descarca-ti nervii acolo, nu pe iubitul tau, in acelasi timp te mentii sexy happy Inainte de toate, daca v-ati certat recent, stati doua-trei zile fara sa va intalniti, ca sa va treaca, este foarte important! Adu-ti aminte cu ce ai gresit atunci cand v-ati despartit, si nu repeta greseala! Ti-am spus, du-te la sala de fitness si descarca-ti nervii acolo happy este benefic pentru sanatate. Te pup.

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Degeaba il iubesc eu daca el nu mai simte nimic pentru mine.
cu mine nu vorbeste ca sa imi dau seama ce sentimente are pentru mine.
Inainte dormeam la telefon,ne jucam jocuri online,faceam mai multe virtuale sa zic.
Aseara m`a sunat, era putin beat, si am vorbit despre cum se simte. mi-a spus din nou
ca se simte gol si nefolositor, i-am dat cateva sfat`uri bune dar el nu le asculta orice ar fi
pentru ca e incapatanat si isi asculta doar prietenii cand il invata la prostii.
Cand am vorbit aseara l`am intrebat despre cum si-a petrecut ziua etc
mi-a spus tot ce a facut ieri bla bla dar pe mine nu m-a intrebat.
eu i-am spus ca inca il astept ca imi e greu fara el iar el m-a intrebat cum de rezist.
i-am spus 'speranta ca te intorci la mine ma face sa rezist.' am simtit zambetul lui prin tel
apoi a adormit laughing)))))))
Nu e rutina de cuplu, ne cunoastem ca amici de 1 an,in iulie, dar suntem impreuna din ianuarie.
Noua nu ne plac cluburile si in plus lui ii este putin rusine sa iasa cu mine (din cauza greutatii lui)
si nu ii place sa vada lume care se holbeaza la noi cum ca "sigur asta are bani sau o are mare de sta cu fata asta frumoasa" etc
si nu vrea sa se simta prost.
Ma gandeam poate daca il invit la mine, suntem singuri, putem bea rade glumi juca saruta etc. poate asta ne va ajuta in relatie.
Iar bani de excursii etc nu avem, suntem studenti in camin si ne ajuta rar parintii.
Merci de raspuns si timpul acordat happy