| Sara2 a întrebat:

Se intampla ceva ciudat, inainte mancam toata ziua kebaburi, pizza, dulciuri, mancare la 1-2 noaptea, beam acidulate leneveam toata ziua si ma mentineam la 64 kg, am decis sa slabesc, si de 6 zile, beau ceai verde, am renuntat la fast food, la dulciuri si la paine si nu mai mananc seara, fac jogging dimineata, si putin sport(aerobic), si am am luat 1 kg, cum se explica lucrul asta? adica m-am cantarit azi si am 65, cum se explica lucrul asta? sunt foarte bulversata (ma cantarisem si inainte si aveam 64) saptamanal ma cantaream si mereu aveam 64

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand te infometezi, organismul intra pe matabolism de inaintie si transforma in grasime tot ce mananci.

| Crisu a răspuns:

Organismul tau nu era obisnuit cu sportul, iar acum e ceva nou pentru el si din cauza asta a reactionat asa, adica ai mai luat 1 kg. Cu timpul o sa se obisnuiasca si o sa slabesti. happy

| alexya_8105 a răspuns:

Pentru ca inca mai sunt in corp si celelalte alimente care le-ai mancat astepapta fa acest lucru timp de o luna si o sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa stii ca masa musculara cantareste mult mai mult decat masa grasa asa ca numai dupa ce corpul se obisnuieste cu sportul o sa incepi sa slabesti ptca acum masa musculara incepe sa creasca si normal ca iei in greutate

| neverforgettiyourregretti a răspuns:

Fluctuatile de 1-2kg sunt normale (in plus sau in minus)
Explicatia poate sa fie faptul ca ai avut intestinele "pline"., sau ai retinut apa in corp (ai mancat mancarea prea sarata in ultima vreme), sau poti scadea din greutate daca esti deshidratata.
Cresterea sau scaderea in greutate se datoreaza numarului de calorii ingerat contra numarul de calorii "ars" (prin sport).
Sugerez sa iti calculezi caloriile pe care le mananci si caloriile pe care le arzi (cu aproximatie).
Exista si un calculator pentru a afla caloriile de care ai nevoie zilnic pentru a-ti mentine greutatea.
Daca cauti "calories counter" pe internet, sigur vezi gasi acest calculator.