| Melisa26 a întrebat:

Sperma mai trăiește daca te-ai spalat pe mâini de 2 ori (fara săpun) apoi te-ai șters? E posibil ca dupa 15 min dupa aceasta sa ramai însărcinată daca degetele intra in vagin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii pot trai doar in mediul lor natural adica in lichidul seminal. In momentul in care dispare apa din lichidul seminal, prin evaporare, absorbtie ori stergere spermatozoizii nu pot supravietui mai mult de cateva secunde. Dar asa cum ti-am mai raspuns tu ca fata trebuie sa te feresti sa nu-ti intre sperma in vagin numai in perioada fertila. In restul zilelor, cele din afara perioadei fertile poate intra orice cantitate de sperma in vaginul tau deoarece spermatozoizii nu vor avea ce sa fecundeze fiindca lipseste obiectul muncii lor si anume OVULUL. Deci va trebui sa te preocupe faptul de a avea grija nu ajunga sperma in vaginul tau in zilele perioadei fertile deoarece doar in cele 3-5 zile se poate forma o sarcina. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Adio, ma omor

| ywar a răspuns:

Da, trebuie sa te speli cu hipoclorit de sodiu de concentratie 12, 5 %.

| h3r a răspuns (pentru ywar):

Lol.
Hello there.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sperma nu e vie...

| PsihoSex a răspuns (pentru anonim_4396):

Sperma e ca u n cocktail. doar spematozoizii sunt vii si mobili.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PsihoSex):

Genial! Ar trebui sa te faci medic!

| OMFGConrad a răspuns:

Nu, spermatozoizii mor la contactul cu apa sau aerul.

| DragosteFelinar69 a răspuns:

Pai draga Melisa, rare ori cand iei sperma si ti-o introduci in vagin ramai inscarcinata, nu cred ca o sa ramai insarcinata dar, data viitoare fa si tu protejat...Ca doar nu ramai insarcinata cu sperma ta...

| Cristi888 a răspuns:

Nu ramai chill iubi