| Noriela a întrebat:

Spuneti-mi va rog, ce probleme pot aparea in organismul femeii si a barbatului atunci cind in timpul actului sexual ejacularea are loc in afara vaginului, sau cind actul sexual are loc cu prezervativ?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Absolut nimic, organismul femeii nu necesita in nici un fel sperma la lichid seminal. o femeie care nu are in viata ei nici un contact sexual este perfect sanatoasa si poate ramane insarcinata la primul contact sexual, daca acesta se produce inaintea menopauzei. Asata spun ca sa intelegi ca fertilitatea femeii nu tine de prezenta sau absenta spermei in caile ei genitale.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folosirea prezervativului NU determina nici un fel de probleme. Ejacularea in afara vaginului, asa-numitul coit intrerupt este foarte frustrant psihic, mai ales pentru barbat, dar si pentru femeie si se pare ca poate da dereglari menstruale induse psihic

| Noriela explică (pentru Brigaela):

La nivel psihic sigur pot aparea mai multe, dar la nivel fizic?

| Brigaela a răspuns (pentru Noriela):

Absolut nimic, organismul femeii nu necesita in nici un fel sperma la lichid seminal. o femeie care nu are in viata ei nici un contact sexual este perfect sanatoasa si poate ramane insarcinata la primul contact sexual, daca acesta se produce inaintea menopauzei. Asata spun ca sa intelegi ca fertilitatea femeii nu tine de prezenta sau absenta spermei in caile ei genitale.

| mona a răspuns:

Nici o problema

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Cand ejacularea se produce in afara vaginului sau a zonei apropiate de intrarea in vagin nu exista nici un risc de sarcina
daca ejacularea se produce in vagin:
- in perioada fertila poti ramane insarcinata
- cu cateva zile inainte dupa si in timpul ciclului nu poti ramane insarcinata
cand actul sexual are loc cu prezervativ, daca:
- nu se rupe nu exista nici risc de sarcina sau de transmitere a vreunui BTS sau mai rau sida
- daca se rupe e posibil sa ramai gravida

| Noriela explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Problema nu e in aceea daca poti ramine insarcinata in urma astfel de relatii sau nu, ci urmarile care pot aparea atunci cind contactul sexual propriu zis are loc, iar organismul femeii nu primeste sperma perioade indelungate(1 an sau poate si mai mult).Am inteles din unele spuse ca atunci cind vaginul femeii nu primeste sperma ulterior apar probleme in conceperea unui copil, deoarece nu are loc schimb de lichide la nivelul vaginului si pu aceasta devine ceva strain mai tirziu, ceva de genul asta.E corect sau nu?

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru Noriela):

Nu are legatura.schimbul de lichide poate sa fie si lichidul seminal

| Brigaela a răspuns (pentru Noriela):

Este profund gresit si destul de prostesc. Sperma nu modifica in nici un fel fertilitatea femeii. Nu stiu cine ti-a spus asta, dar probabil a vrut sa-si bata joc de tine fiindca este absurd. sau e o minciuna inventata de un barbat foarte putin inteligent ca sa convinga o femeie si mai putin inteligenta sa nu se protejeze.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Nu se intampla nimic cum si Sergiu ti a scris. Insa as adauga ca e mai bine cu prezervativ decat cu ejaculare in afara. Nu ai intotdeauna controlul si apoi cand esti in fapt secundele sunt vesnicii iar timpul ii relativ... si nu uita in lichidul pre ejaculator sunt o gramada de spermatozoizi. De aceea e mai bine cu prezervativ. Nu prea risti inutil. bafta la practicawinking

| Ghita_Sergiu_1986 a răspuns:

Probleme cand ejacularea este in afara nu pot aparea, de nici un fel, dar cand se face cu prezervativ poate aparea alergia la femeie, alergia la latex este des intalnita mai ales ca acum prezervativele sunt multe si diferite, se poate trata de asemenea dar mare grija!
In rest cam nimic nu ar mai da, probleme de sanatate.