| yoyo_2337 a întrebat:

Stau cu un baiat care imi e prieten de vreun an cam asa si m-am atasat foarte mult de el...si am aflat ca vrea sa fie ca mine dar eu nu pot sa il plac decat ca prieten si nu vreau sa fiu ca el sa stric o prietenie... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Alyyynu a răspuns:

O sa-i pice cam naspa.
Adica te-ai atasat mult de el si te simti bine cu el, da nu-l vrei ca iubit sa inteleg, doar ca un prieten.
Prietenia oricum se va raci daca el incearca sa se dea la tine, sau daca te vede mai mult decat o prietena si tu ii spui lui "imi pare rau, dar imi esti ca un frate".

Pune-te tu in locu lui.
Sa incepi sa te atasezi de un baiat super, dupa un an sa-ti dai seama ca toate fetele sunt moarte dupa el, in sfarsit iti deschizi si tu ochii si vezi ca e un baiat de nota 10 si arata si super si ai vrea sa fi cu el. Iar acesta sa-ti zic "imi pare rau, eu te vad ca pe o sora", nu te-ai simti un pic aiurea? ce ai face dupa ati mai avea aceeasi relatie solida de prietenie? sau ar incepe sa se zdrucine un pic?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el. Cauta sa fiti singuri si sa il provoci la sinceritate. Intreaba-l daca simte mai mult si spune-i ca tu il vezi doar ca un prieten. E mai bine asa.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Chiar daca probabil o sa sufere, eu zic ca mai bine ar fi sa fi sincera cu el si sa ii spui ca nu il poti vedea ca pe un iubit, ci ca pe un prieten foarte bun. Spune-i ca vei fi oricum alaturi de el, ii vei ramane in continuare o prietena in care poate avea incredere.

| pisicutsa a răspuns:

Daca vreai sa nu te chinuie ginduri de toate felurile, fii sincera cu el. Baietii prefera adevarul decit minciuna... ti'o spun aia cu cea mai mare siguranta, spune-i ceea ce simti, si'i gata cu grijile tale! Succes

| angel_6687 a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i cum gandesti, ca tu nu il potii privi decat ca pe un amic foarte bun*:*:*:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu el si incearca sai dovedesti ca iti place de el