| anonim_4396 a întrebat:

Stau pe dubii. Mi-am inceput viata sexuala de putin timp in urma. Am facut-o doar de 3 ori si de fiecare data m-a durut. La inceput credeam ca asa trebuie sa fie, dar nu merge chestia, nu pot sa suport. Ma gindesc ca poate ar fi din cauza ca inainte de aceasta partenerul meu nu ma excita deloc, sare peste aceasta. E vreo boala ceva pentru ca imi da dureri, poza. fata de-asupra... aici nu simt asa mare durere. Dati-mi vreun sfat, daca stiti,

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Singură ai găsit explicaţia : aşa cum ai scris mai sus, această durere se datorează ( în special ) faptului că "nu te excită deloc" înainte de penetrare!

Este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( dar în acelaşi timp FERM, dintr-o singură încercare şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

Iar durerea de care e posibil să-ţi fie frică - DEPINDE foarte mult de "nivelul" tău de excitaţie ( şi de lubrefiere ), precum şi de "modul" în care te penetrează!

DACĂ urmaţi "paşii" descrişi mai sus, NU vei avea NICI o problemă şi NU vei simţi durere - poţi fi LINIŞTITĂ!

Apoi, ar mai putea fi o cauză : e posibil ca vaginul tău să fie prea mic/strâmt/scurt şi penisul lui să fie prea mare/gros/lung...

Înclin spre această variantă ( dar coroborată cu cea a unui preludiu "inexistent", după cum spuneai ) deoarece zici că dacă stai deasupra, nu simţi aşa mare durere!
Asta din 2 cauze : de obicei, dacă stai deasupra, ţi picioarele mai depărtate şi se "lărgeşte" puţin zona cu "pricina"; apoi, în acea poziţie "controlezi" penetrarea, în sensul că nu te pătrunde aşa adânc!

Cel mai indicat ar fi să ai o "discuţie" cu el, special despre aceste aspecte şi la următorul act sexual să aveţi un preludiu corespunzător ( să se "străduiască" să te excite cât mai mult înainte de penetrare ) - şi atunci poţi face o "comparaţie"...

5 răspunsuri:
| JustYourLove a răspuns:

Heeiii:*! te doare pentru ca el nu te-a excitat deloc inainte de actul sexual.sad preludiul e important pentru ca tu sa te"uzi", in acel timp rebuie sa va sarutati, sa va atingeti, apoi sa va dezbracati incet, sa va "jucati" putin, si dupaceea ai sa vezi ca durerea nu va mai fi asa de mare.big grin si pe mine m-a durut putin si a 3-a oara, chiar daca eram "uda", dar dupaceea a inceput sa dispara durerea si sa simt doar placere! Sper ca te-am ajutat:*:*!

| adelolyta a răspuns:

Da-mi id tau si vrobim

| Azµre a răspuns:

Lipsa lubrifierii, lipsa excitație, partenerul nu te încălzește îndeajuns de bine la început, măriți preludiul, și foloșiți lubrifiant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate pasarica ta e prea ingusta pentru el o are mare pentru tine si/sau o baga prea adanc. ar putea fi asta un motiv

| RazvanRms a răspuns:

Cauta 1 cu pl mai mica laughing