| MaTeOGG a întrebat:

Sunt curios! Ca baiat, daca ma masturbez zilnic, cu o rara pauza de o zi pe saptamana, ar avea un efect negativ?
Adica cam cat de rapida trebuie sa fie ejacularea ca sa stii ca suferi de ejaculare preeoce!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Masturbarea nu este o cauza a ejacularii precoce.

Pe de alta parte diagnosticul de ejaculare precoce se pune de obicei in cazul in care persoana are relatii sexuale, este o problema persistenta si ejacularea precoce creaza probleme in cuplu.

In DSM V (Manualul Diagnostic si Statistic, ed. V) unul din criteriile pentru diagnostic este "in timpul activitatii sexuale cu un partener, mai repede de 1 minut dupa penetrare si inainte ca individul sa doreasca". In DSM exista o nota care spune ca diagnosticul se poate pune si la persoane care nu au relatii sexuale, dar in acest caz nu s-a stabilit in timp anume.

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

Mare *** eşti