| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte îngrijorată. Acum doua luni am avut contact sexual neprotejat fără ejaculare in interior și luna trecută mi-a întârziat ciclul 7 zile după aceea mi-a venit ca de obicei. M-a ținut 4 zile și a fost normal. Nu a fost puțin sau rozaliu. Luna aceasta este a 10 a zi de întârziere. E posibil sa fiu însărcinată in ciuda faptului ca mi-a venit luna trecută?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aproape sigur ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi mai mult sau mai putin NEREGULATA. Daca in actualul ciclu menstrual care a inceput din momentul in care a pornit ultima sangerare menstrual, au fost intretinute acte sexuale neprotejate, in urma carora sa fi existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin, numai in acel caz se putea forma o sarcina. In caz contrar actuala asa zisa ''intarziere'' de 10 zile se datoreaza pur si simplu faptului ca acest ciclu a fost programat hormonal sa aiba o lungime ca numar de zile mai mare fata de lungimea pe care au avut-o ciclurile menstruale anterioare. Este situatie in care intarzierea NU este provocata de sarcina ci din contra este provocata de dereglari hormonale care se produc in organismul tau din cauze endocrine (medicale). Multa sanatate!

| iulia12211 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult. răspunsul tău chiar m-a ajutat și m-a liniștit. multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti insarcinată, sunt dereglari hormonale, dar totusi o programare la ginecologie tot trebuie sa i ti faci, ce varsta ai? Sănătate multă.

| RAY a răspuns:

Daca erai gravida numai venea nimic daca aveai 2 luni simteai ca ai ceva in burtica

| iulia12211 a răspuns (pentru RAY):

Am o menstruație destul de regulata dar luna asta și luna trecută mi-a întârziat foarte mult și nu știu care ar putea fi motivul

| iulia12211 a răspuns:

Pe deasupra simt pulsul in stomac ca niște bătăi de inima dar ma gândesc ca dacă eram însărcinată nu mai îmi venea ciclul luna trecută