| ionnik a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata.sunt tot fata care si-a inceput viata sexuala la 15 ani.problema este ca desi am facut-o protejat(cu prezervativ alte metode nu am putut procura) mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata. ultima data cand mi-a venit ciclul a fost pe 27 mai si dupa cum se stie la adolescente nu este nimic regulat.de obicei imi vine mai devreme de 28 de zile iar cum sunt fix 29 de zile de atunci. mi-e frica de avort pentru ca m-am uitat la niste filmulete cu avorturi si m-a socat si sunt tare ingrijorata.mama mea stie vb despre asta dar si ei ii e frica pentru ca s-ar putea sa fi ramas insarcinata, dar nu-mi dau seama cum pentru ca m-am protejat. da stiu ca poate s-a rupt sau poate a alunecat sau mai stiu eu ce...totusi daca ar trebui sa decurg la avort, ar trebui sa am acordul si de la tatal meu? nu as vrea sa afle pentru ca ar face infarct mai ales ca ma avertizase cu privire la acest baiat(20 de ani). mi-e tare frica... e iadul de pe pamant crying doresc raspunsuri cat mai repede, va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si sa nu uit, anunta politia privind acest baiat care a avut contact sexual cu tine, fiindca e clar ca tu nu ai suficient discernamant si el a profitat de asta. Ceea ce a facut el e o infractiune si trebuie sa fie pedepsit.

39 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asadar poti fi insarcinata. E prea devreme pentru un test de sarcina, mai asteapta cam o saptamana si apoi fa-l din urina de dimineata.
Cred ca acordul scris al mamei este suficient, dar probabil va trebui sa te internezi si sa primesti anestezie generala, ceea ce inseamna ca vei lipsi cateva zile de-acasa. Asadar tatal tau va afla. Oricum, la varsta ta, daca esti insarcinata, mai bine duci sarcina la termen si, eventual, dai copilul spre adoptie decat sa faci un avort care te-ar putea mutila definitiv.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si sa nu uit, anunta politia privind acest baiat care a avut contact sexual cu tine, fiindca e clar ca tu nu ai suficient discernamant si el a profitat de asta. Ceea ce a facut el e o infractiune si trebuie sa fie pedepsit.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Andreea, mie mi se pare ca fata care a pus intrebarea nu are discernamant sau coeficientul de inteligenta necesar ca sa inteleaga implicatiile gestului ei. De aceea cred ca acest tanar de 20 de ani a profitat de o fata de 15 ani, probabil imatura pentru varsta ei, sau cu un mic retard psihic. Hai sa fim seriosi, spune ca tatal ei a avertizat-o. Deci mintea ei nu a putut intelege din prima gravitatea problemei, nici la avertisment. E clar ca nu poate sa creasca un copil, e clar ca nu e capabila sa discearna raul de bine, e clar ca nu e capabila sa ia decizii pentru ea. Citeste intrebarea, vei vedea ca nu apartine unei fete de 15 ani obisnuite, ci uneia cu probleme de dezvoltare si maturizare. Deci tipul e in mod evident un pedofil periculos.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ionnik, am citit si imi pare rau ca te-ai simtit jignita. dar nu e nimic jignitor in avea o problema, crede-ma. Se poate ca eu sa ma insel, dar mesajele tale asta mi-au sugerat. Ca ai o mica intarziere dezvoltare psihica, ca gandesti ca o fata de 9-10 ani care nu are discernamant. Daca tu crezi ca n-am dreptate, ar fi cazul sa iei masuri serioase.

cami
| cami a răspuns:

Nimeni nu-ti poate garanta ca nu ai ramas insarcinata, doar medicul ginecolog.
15 ani? cam micuta, cam micuta...

cami
| cami a răspuns:

Nimeni nu-ti poate garanta ca nu ai ramas insarcinata, doar medicul ginecolog.
15 ani? cam micuta, cam micuta...

| Parintele a răspuns:

Mai ai putina rabdare poate apare menstruatia. Daca nu, ca sa fii sigura, trebuie sa faci o ecografie si doar asa vei stii sigur cum stai.
Roago pe mama ta sa mearga cu tine la o clinica pentru ecografie.

| Nastia a răspuns:

Nu cred ca nu ai destul discernamant pentru ca ai facut-o si nu te-a obligat, ...si p tine te-a mancat, ...altadata sa t gandesti inainte sa faci u lucru...15 ani nu e cam devreme/? mai bine stateai in banca ta cuminte,...

| canarita a răspuns:

Oricum esti prea mica sa faci sex...renunta la relatia asta o sa ai numai probleme, plus ca poti sa iei boli, unele mortale ca sida, sifilis sau hepatita b, c...

| canarita a răspuns:

Daca te-a mancat asa tare curiozitatea... ia de la farmacie un test de sarcina, urinezi dimineata, picuri 3 picaturi de urina pe test, scrie pe instructiuni si faci testul..., in 20 min afli...

| catalina_2916 a răspuns:

Fa un test de sarcina...si atunci vei sti exact daca esti gravida sau nu...

| Notme a răspuns:

Daca nu stiai, corpul tau "o ia razna" dupa ce iti incepi viata sexuala! e posibil ca ciclul sa iti intarzie, totusi pentru siguranta ta fa-ti un test de sarcina, mergi la ginecolog pentru teste si nu te stresa! Fa ceva exercitii si relaxeaza-te!

| Notme a răspuns:

Acum ca ti-a venit sper sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci ceva si ascultati parintii!

| lavynika a răspuns:

In loc sa ii spuneti k a gresit ati puteaos inkurajatzi...sincer imi pare rau k treci prin asta...nu cared ke sti insarcinata... dar fatzi un test de sarcina...ai grija d tine... t pup...:*

| Abcfunny a răspuns:

Nu iti face griji!
1.intreabati prietenul daca a ejacuat si daca a vazut prezervativul rupt
2. fa un test de sarcina
e bine ca stie mama ta deoarece e foarte riscant la o varsta atat de frageda

| georgy_7464 a răspuns:

Fa un test de sarcina ca sa fi sigura.Fiind minora in cazul in care esti insarcinata si trebuie sa recurgi la un chiuretaj familia trebuie sa semneze pentru a se face chiuretajul.Succes

| andreea89 a răspuns:

Brigaela, cum sa cheme politia? a obligat-o? pai ele asa cred ca se face se culca cu baieti cu 5-6 ani mai mari si tot ele sunt nevinovate? ce dracu ma, va faceti de cap cu d-astia mari ca de, asa e moda.nu te inteleg deloc acum te gandesti sa te sinucizi pentru ca te bat parintii, de ce nu gandesti ma inainte? ar fi bine sa ramai insarcinata, poate asta iti va fi o lectie, pacat insa de copil.PROASTE sunteti.

| andreea89 a răspuns:

Doamne fato, stai si plangi si scrii pe net dar de ce nu te duci ma sa-ti faci un control, un test de sarcina ceva.asa scapi de dubii.si te-am facut prosta tocmai pentru ca nu ai gandit, te incurci cu oricine si apoi plangi ca si acum cand tu te gandesti la sinucideri, la avort in loc sa -ti faci control, sa vb cu parintii si sa iei o decizie buna. succes.

| andreea89 a răspuns:

Da, ai dreptate.

| mada_5987 a răspuns:

Cum sa cheme politia? vai doamne! ea s`a culcat cu el, nu a fost obligata.de ce nu mergi la un ginecolog? si stresul poate fi un motiv din cauza caruie nu iti vine ciclul.calm down! rezolva problema cu maturitate daca tot ai intrat in ea.

| plangacioasa a răspuns:

Cel mai bine este sa iti faci 1, 2 teste de sarcina ca sa fii mai sigura....stai fara griji si mie mi se intampla o data pe an sa imi intarzie o saptamana.

| ionnik explică:

Problema e ca daca afla tata in primul rand cred ca o sa cedeze nervos n-o sa mai stie sa se controleze si o sa ma omoare in bataie.asa cred eu. oricum nu m-a batut niciodata.nu pot vb cu ambii parinti.mama e de ajuns suparata de avort mi-e scarba mi-e scarba si de femeile care fac avort(alea care st disperate ca nu cumva sa aiba un copil sau sunt casatorite si fac avort) plus ca am vazut un filmulet cu un avort si m-a socat.ma gandesc la ce-i mai rau si in fiecare zi astept sa-mi vina ciclul... e groaznic.nu stiu ce a sa fac daca st gravida...mai bine ma omor decat sa afle tata sau sa fac avort fiindca mama zice ca se gandeste la scoala cum mai pot face eu scoala.normal este adevarat... dar mi-e frica

| ionnik explică:

Nu vr sa ma sinucid era doar o aluzie in sensul ca habar n-am ce sa fac...si app eu nu am scris aici sa ma faci pe mine proasta.nimeni nu ti-a cerut parerea tie daca sunt sau nu asa ok? trec prin niste momente f f f grele, mi-e frica de avort, mi-e frica de sarcina...nici nu stiti cum ma simt in ce hal ma simt cryingnu e vb ca ma bat parintii, tat si-ar pierde controlul...de unde sa stiu daca ma bat? chiar n-ar avea rost... pur si simplu e o situatie aiurea in care nu stiu daca st sau nu insarcinata si mi-e frica...nu pot explica in cuvinte prea multe

| ionnik explică:

Oricum testele de sarcina nu stiu daca vor avea vreun raspuns asa de vreme.nici nu stiu cam ce durata are ciclul meu pentru ca niciodata n-am stat sa calculez :-| de aceea imi e frica sa nu fi intarziat prea mult, nu stiu. e complicat, oricum.am sa incerc sa fac si testul de sarcina acum nu stiu, tata e toata problema in situatia asta pentru ca oricum va afla daca fac avort pentru ca s-ar putea sa stau in spital sau mai stiu eu ce se mai intampla si c complicatii mai apar :-

| ionnik explică:

Vreau sa va anunt ca sunt bine acum pentru ca menstruatia a venit slava domnului :X:X:Xnu vroiam sa decurg la avort:X:X

| ionnik explică:

Brigaela nu am nicio problema, sunt normala...doar pentru ca m-a avertizat tata asta nu inseamna ca n-am inteles eu ce e bine si ce e rau. pur si simplu asta am vrut eu...si chestia cu "retard psihic" am s-o iau ca pe o jignire, nici macar nu ma cunosti si judeci.nimeni nu ti-a cerut parerea daca am eu sau nu o problema.eu nu am scris aici ca sa fiu jignita ok? mai intai cunoaste omul si dupa aia fa-l tu nebun retard sau cum naiba ai chef sa-i zici, ok? oi avea eu 15 ani dar nu trebuie sa inghit toate jigniriele... sper ca citesti astawinking

| ionnik explică:

Totul s-a terminat intre mine si el si sunt bine nu am patit nimic happy acum am realizat ca am gresit happy va multumesc oricum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tzutzella, daca nu stii totul despre proces, de ce te-ai apucat de fornicatie? Multi sunteti pe lume, va meritati soarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce naiba daca esti neascultatoare de parinti vii si ceri sfaturi? tatal tau tea avertizat si tu ce-ai facut? imi vine sa vin eu latine sa-ti dau chilotii jos si sati trag cateva curele la fundul gol. dar asta nu mai rezolva nimic acum. te ajuta mama ta ca stie cum dar bagati mintile in cap la naiba in puii mei.