| dana009 a întrebat:

Sunt gravida la 16 ani, iar prietenul meu are varsta de 17 ani aproape.Eu vreau sa pastrez acest copil deoarece nu pot sa omor un suflet care nu are nici o vina si nici sa-l parasesc la nastere.Si tatal copilului este de acord sa-l crestem.Ma intereseaza sa aflu daca poate sa-mi ia cineva copilul la nastere daca parintii mei nu sunt de acord sau daca pot pati eu sau tatal copilului ceva.Raspuneti-mi urgent.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la intrebare dar vreau doar sa iti zic ca te apreciez. Poate o sa ii convingi pe parintii tai sa nu iti ia altcineva copilul si ei sunt parinti si ar trebui sa stie cum este si sa iti fie alaturi.Multa bafta si sa ai un copil frumos si sanatos!

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ești nebună rău de tot!
„ Eu vreau sa pastrez acest copil deoarece nu pot sa omor un suflet care nu are nici o vina si nici sa-l parasesc la naștere.
Și tatal copilului este de acord sa-l creștem."

Din ce bani să crească 2 copii un copil?

1... Nu trebuia să faci sex înainte să termini liceul, sau chiar facultatea.
2... Trebuia să eviți să rămâi gravidă, prin utilizarea metodelor de evitare a unei sarcini nedorite!
3...Consider că dacă lași copilul acum îți bați joc și de viața ta și de viața lui.

După ce că ați preacurvit cât cuprinde, având relații sexuale în afara căsătoriei, v-au pălit ideile creștine, pe amândoi!

De asta promovabilitatea la Bac. a fost de 42- 46 % pentru că vă gândiți cu fundul la carte, singura voastră preocupare, fiind sexul.

În condiții când oameni cu facultate rămân fără loc de muncă, voi cum veți crește copilul ăla, înainte de terminarea facultății?

Dacă îl lași, pe fruntea lui, va scrie orfelinat.

După ce avortezi, poate îți bagi mințile în cap!

Teoretic ai dreptate, copii nu trebuie avortați, dar trebuie făcuți numai atunci când ai toate condițiile și când poți afirma cu o oarecare certitudine, că le poți asigura o creștere și o educație foarte corespunzătoare.

Mă îndoiesc că ai tăi, te-au făcut la 16 & la 17 ani!

Eu, din păcate, nu am copii, dar decât un copil ca tine, mai bine lipsă.

Faci ce vrei, că m-a supărat suficient de mult, această întrebare.

Oricum, peste 7-10 ani tu vei fii cu altul și el cu alta, iar de asta sunt sigur!

Mai bine, nu mă apucam, să îmi pierd timpul, să îți răspund.

| YoYoLicious a răspuns:

Ma @Mihaidavidoglu1954, tu crezi ca pe fata asta o intereseaza promovabilitatea la BAC? tu crezi ca ea nu stie acum ce greseli a facut? Ideea nu este ce a facut sau ce trebuia sa faca, ideea e ce va face de acum inainte.
Da.nu este moral sa faci avort, dar nici nu cred ca puteti sa-l cresteti singuri. Parerea mea este sa va duceti amandoi la un psiholog, pentru ca aceasta situatia sigur v-a afectat grav si el este singurul care, in conditiile date, va poate ajuta sa luati o decizie buna. Exista prea multe intrebari fara raspuns, povestea ta e incompleta: "in cate luni esti gravida?", "parintii vostri ce fel de oameni sunt? reci, violenti, deschisi", "ce situatie materiala aveti" s.a. Doar un psiholog va poate ajuta, in conditiile in care el va stii toata povestea voastra, sa va puneti ordine in ganduri si sa analizati situatia cu calm, din toate punctele de vedere.

| express11 a răspuns:

Te-ai ratat pentru ***...o sa fie greu! sorry!

| anwtzaandtyby a răspuns (pentru express11):

Ce dezamagiti fata asa? care e problema voastra? daca nu stiati un copil e o binecuvantare de la Dumnezeu. daca asa a fost sa fie asta e. dana draga pastreaza copilul.e cel mai bine.toate cele bune

| johnyboy a răspuns:

Clar avort...vb ta "n-are nicio vina copilul" sa traiasca printre straini sau la orfelinat din cauza ca esti o handicapata care nu s-a protejat...

| justifyme a răspuns:

Poate faci rost de un nr de tel al unei baby-siter
si un sfat : cand vrei sa mai faci dragoste nu uita de metodele contraceptive : prezervative, anticonceptionale. sunt mai ieftine decat un salariu al unei bone laughing
pa pa :*

| Baddboy a răspuns:

Daca faci avort iti poti face rau tie!
pastreaza copilul.
ai pacat fff mare daca avortezi.
l"ai facut e al vostru. aveti grija de el.
nu avorta. stai linistita ca parinti sunt parinti pana la urma o sa va ajutehappy

| Mimi_7805 a răspuns:

avorteaza straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vin eu noaptea si iti fur c8ilu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu sau tatal copilului nu puteti pati nimic ( referitor la varsta). Acum cateva zile am fost cu o prietena ( de 30 de ani) la ginecolog sa vada cum merge sarcina ei si in salonul alaturat era o fata de 15 ani aflata la a2a nastere. Se poate si mai rau deci.

Legat de avort, cand copilul are sub 2 luni practic nu omori nimic, nu are organe dezvoltate care sa functioneze. Tu esti dispusa ca la 17 -18 ani, in floarea varstei, cand ai atatea de facut, sa te ocupi de un copil? Gandeste-te la asta.

| Dianatips a răspuns:

Hey, spune-ne ce ai decis pana la urma? :* A trecut ceva timp de cand ai pus intrebarea

| girada79 a răspuns:

Ce faci? Ai nascut? Eu din pacate am slabe sanse sa am bucuria ta de a fi parinte caci sunt in carut. Mi-ar face placere sa vorbim. Acesta e blogul meu http://vreausalupt.wordpress.com/

Cu pritenie Marius.

| SiLeNt a răspuns:

T/a? ce dracu a innebunit lumea?

| Ioaaa_4297 a răspuns:

Cel mai bine ar fi un avort daca afla parintii vostrii nici ca nu sa mai vdeti vreodata te duce pe tine undeva la o manastire si acolo ramai asa ca avort 100%

| CuteBear a răspuns:

Poate ca raspunsul acesta nu te va ajuta, dar incercati sa munciti pe timp de vara, poate mai strangeti un banut si va veti descurca cumva...insa este foarte greu daca parintii nu te ajuta. sad imi pare rau.eu iti urez mult noroc happy

| myrik a răspuns:

Esti foarte curajoasa ca vrei sal pastrezi, o sa va fie foarte greu la inceput dar trebuie sa fiti puternici si o sa treceti peste! Multa bafta aveti grija de voi:*!

| anwtzaandtyby a răspuns:

Dana draga nu te lua dupa astia.ei te dezamagesc.e adevarat ca este greu dar eu zic sa pastrezi copilul pentru ca este si el un suflet nevinovat si cu ajutorul lui dumnezeu o sa fie totul bine.ai grija de el

| anushka2012 a răspuns:

Dana, sper ca nu ai avortat, ar fi un mare, mare pacat! spune-ne ce s-a mai intamplat pana la urma... ce decizie ai luat? cum iti este?