| Denisaa1235 a întrebat:

Sunt pusă pe anticonceptionale pentru ca am un chist la ovarul drept. Dupa 3-4 zile de luat pastile, am inceput sa am stări de voma si sa ma roadă stomacul, eu oricum avusem gastrita acum 2 ani. Dar bănuiesc ca sunt reactiile adverse. Ma doare capul si am si schimbări de stari si ma simt slăbită. Ieri de la 1 noaptea pana la 5 dimineata imi venea sa vomit, mi se facuse apa in gura, dar am incercat sa ma linistesc pentru ca odata ce vomit, imi e mai rau. Am incercat sa merg la urgente de doua ori, prima data m-am ridicat din pat, am inceput sa tremur si sa mi se faca apa in gura din nou. Trebuia sa stau cu geamul deschis si sa-mi controlez respiratia ca sa imi revin. Dupa m-am pus inapoi in pat si peste o ora iar m-a luat, bineinteles deja ma simteam rau. Si am zis atunci ca nu mai pot sa stau, la urgentă imi daduse nospa cu injectabil si mi-au zis sa merg la ginecologul care mi-a prescris anticoncepționalele. Am venit acasa, am putut sa dorm cat de cat iar pe la 11 dimineata am mers iar la spital, ginecologul mi-a facut un eco sa vada cum mai e chistul, el era inainte de 4 centimetri, acum zice ca e de 2. Si legat de reactiile adverse, mi-a schimbat pastilele. Am luat diane-35, acum iau karissa si a zis ca s-ar putea sa sangerez in sensul ca sa imi vina ciclul mai repede si sa sangerez abundent si sa vin la urgentă daca e asa. Ce e de facut? Inca ma simt rau si mi-e frica cu reactiile astea adverse, se zice si de efecte secundare pe termen lung si imi e frica de ele. Am 16 ani

2 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Imi pare rău să aud că ai atâtea probleme una peste alta. Din păcate ai nevoie de niște analize pentru a vedea despre ce este vorba. Mereu corpul nostru va încerca să ne atragă atenția că ceva nu este in regulă prin tot felul de dureri și stări de rău. Dacă tu crezi că este vorba de un efect advers, doar doctorul va putea să iți confirme și să iți schimbe medicamentația. Unele lucruri nu se vor rezolva de la sine, si nu vor dispărea, dacă sunt de natură gravă. Nu vreau in nici un caz să te sperii, dar incerc să îți atrag atenția că medicii sunt singurii calificați care pot identifica cauzele problemelor de sănătate. Acum depinde mult și cât de bun este fiecare medic, pentru că nu toți se pricep. Eventual când un medic nu poate rezolva o problemă, mergi la următorul, pentru o abordare diferită. Totuși încearcă să mănânci înainte de a lua pastilele, pentru că pe stomacul gol nu știu cat de recomadat ar fi, nu ți-a spus dacă să le iei inainte de masă sau după? Poate fi si administrarea greșită un motiv pentru care te-a durut stomacul și ai avut stări de rău. Sper că ești mai bine acum

| Stonehard a răspuns:

Sunt reactii adverse 100%. Si sotia mea a avut la fel. Multa sanatate. Vorbeste cu ginecologul, sa-ti schimbe tratamentul.