| anonim_4396 a întrebat:

Test Sarcina.
02.09.2016 CM;
06.09.2016 Sfarsit CM;
10.09.2016 1 contact ejaculare inauntru;
12.09.2016 1zi Fertilizare;
15.09.2016 2 contact fara ejaculare inauntru;
16.09.2016 ovulatia si contact fara ejaculare inauntru;
17.09.2016 ovulatia cu contact ejaculat interior;
18.09.2016 ultima zi de ovulatie;
Ciclu regulat 29 de zile.

Ieri m-am pus sa imi fac un test poate este devreme mi-a iesit negativ, azi m-am uitat la el cu gandul sa vad si eu 2 liniute, dar de unde, una rosie si una, nu foarte acceantuata arata ca si cum urina l-a ocolit, e alba zona. Ori nu a fost bun testul, ori a fost devreme ori ca nu l-am facut dimineata, nu stiu, cert e ca de abia astept sa vina ziua de sambata sa fac un alt test voi ce ziceti? Sper ca doar doamnele care stiu ce inseamna lucru asta ma pot sfatui, nu copii care isi pierd timp pe aici cu tot felul de ipocrizii. Multumesc, nu vreau sa fu rea, dar nu vreau sa fiu nici luata peste picior cum mi s-a mai raspuns si la cealalta intrebare, o zi faina tuturor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca testul de sarcina functioneaza pe baza unei reactii dintre o anumita substanta existenta in tester si hormonul de sarcina hCG produs de placenta care ajunge in sange si urina. Insa aceasta reactie in urma careia apare acea a 2-a liniuta se poate produce doar in cazul in care in urina este atins deja un anumit prag, adica o concentratie minim detectabila de hormon de sarcina hCG. Hormonul de sarcina este produs de catre ovulul imediat ce se produce fecundarea, la inceput foarte putin dar cantitatea va creste zilnic, insa pragul CMD (concentratia minima detectabila) se atinge incepand din a 22 zi de la fecundare, astfel ca rezultatul oricarui test efectuat inainte de a se atinge aceasta concentratie va fi incorecta, gresita. In consecinta testele efectuate inainte de trecerea celor 21 de zile de la data sexului sunt efectuate absolut inutil, fara rost. In alta ordine de idei, daca ciclul tau menstrual este REGULAT si are o durata constanta de 29 de zile ciclu de ciclu, atunci OVUATIA s-a produs in data de 16.09. 2016. OVULATIA se produce INTOTDEAUNA doar pe parcursul a 1 singura zi adica 16.09. 2016 si nu cum GRESIT a scris/stiut ca si in zilele de 17 si 18 septembrie. Deoarece ovulul este VIABIL (poate fi fecundat) doar maxim 24 de ore de la momentul eliberarii din foliculul ovarian acesta putea fi fecundat de catre un spermatozoid ajuns IN VAGIN, DOAR in PERIOADA FERTIL care in acest caz s-a situat intre (12)13.09 - 16(17).09. Spre stiinta ta de asemenea perioada de sangerare/eliminare de menstra se numeste MENSTRUATIE si nu CICLU MENSTRUAL (presupun ca CM inseamna acest lucru. Te asigur ca 8 din 10 "doamne" habar nu au despre aceste lucruri. Presupun ca vei reusi sa intelegi din ce motiv este INUTIL sa-ti faci test de sarcina asa "dupa ureche" atunci cand si cum te taie pe tine capul. Daca esti dornica sa afli mai curand/mai devreme daca ai ramas sau nu insarcinata dupa 10 zile de la data ovulatiei te prezinti la un laborator de analize medicale si pe baza unei analize de sange in 24 de ore primesti un rezultat/raspuns corect in proportie de peste 98%. Sa ai si tu o zi faina!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina corect se face la 5 sapt. de la ultimul ciclu menstrual.
In cazul tau, testul trebuie facut dupa data de 7 oct. ca sa arate clar starea de gravidie, ori nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

In urma sexului din data de 10.09. 2016 finalizat cu ejacularea spermei IN VAGIN, probabilitatea sau chiar si posibilitatea ca vreun spermatozoid sa aiba sansa sa supravietuiasca pana in data de 16.09. 2016 adica pana in momentul eliberarii OVULULUI este teoretic in proportie de 99% EXCLUSA, IMPOSIBILA. Urmatorul contact sexual cu ejacularea spermei IN VAGIN a avut loc in data de 17.09. 2016 intr-un moment in care din nou atat probabilitatea cat si posibilitatea unui spermatozoid de a mai gasi/intalni un OVULUL VIABIL pentru a-l fecunda se poate considera destul de mica sau chiar apropiata de 0 (zero) DACA ovulatia s-a produs intr-adevar cu o zi inainte in data de 16.09. 2016. Singurele contacte sexuale in urma carora se putea forma o sarcina au fost cele intretinute in data de 15.09 si 16.09, adica in data/momentul fertilitatii maxime a actualului ciclu menstrual, insa exact aceste contacte sexuale s-au terminat cu ejacularea spermei in mod fatidic....in exterior. Nu stiu cum sa calific intreaga situatie ca fiind un GHINION sau o informare GRESITA/INCORECTA, zic asa ca sa fiu elegant in exprimare.

| Codecs a răspuns:

Cu sotia mea am facut neprotejat tot cu intentia de a face un copil, si a aparut dupa 1 an happy, asaca distrativa, lasa calculele cand nu o sa te astepti o sa apara big grin