| negat1ve a întrebat:

Timp de 6 luni o fata mi-a dat de inteles ca ma place, desi ea are prieten. Ce pot intelege din asta? Ce urmeaza sa va spun pentru unii poate fi foarte plictisitor, dar felul in care au descurs lucrurile m-au lasat oarecum "in ceata". Orgolios fiind din fire, si foarte timid, nu am dat niciodata importanta. La inceput nici macar nu o placeam. Locuriesc in Italia, nu cunosc foarte multa lume si sunt mai retras, imi vad de treburile mele. Tipa de care va ziceam, este moldoveanca si este de mai mult timp decat mine aici. Vine in acelasi autobus cu mine si invatam la aceleasi scoli doar profiluri diferite. Dupa cum va ziceam, la inceput se uita insistent la mine, dupa, in statie o data in timp ce asteptam autobusul ea a venit cu o prietena si a servit-o pe prietena ei cu o caramela dupa care m-a intrebat si pe mine daca vreau, eu refuzand si multumindu-i politicos. Intr-o alta zi stateam de vorba cu un amic a venit si a salutat amicul acela, cunoscand-ul din scoala dupa care m-a salutat si pe mine si a plecat. In alta zi s-a interesat de mine de unde vin la acel amic, si a aflat ca sunt roman. Dupa incepuse sa se aseze langa mine in autobus, ori in spatele meu, ori in fata mea.O data m-a rugat sa-i tin o sacosa ca sa poate sa-si scoata biletul din ghiozdan. Toate aceste semne mult prea evidente ca este interesata de mine s-au intins pentru aproape 6 luni. Nu va ganditi ca s-au intamplat zilnic, cu pauze. Erau zile in care nici nu ma privea, si altele in care iar imi dadea un semn. Incet incet am inceput sa o plac, am apreciat foarte mult curajul si indraznirea pe care a avut-o si ca nu s-a lasat asa usor. Eu intre timp am aflat si cum o cheama, si cand am intrat pe fb ei am descoperit ca are prieten de 4 luni. As fi vrut, chiar am vrut sa-i vorbesc, dar nu m-a lasat inima, repet la inceput era vorba de orgoliu, dar dupa de timiditate. Cand am vrut sa-i vorbesc pur si simplu mi s-au muiat picioarele si imi batea inima, incat voiam sa ma feresc cat mai repede de ochii ei sa nu fac vizibila acea situatie. Dupa ce am vazut ca are si prieten, m-am gandit ca poate voia doar sa fim amici, vazand ca eram in acelasi autobus si l aceeasi scoala, sau poate ii era mila de mine ca eram mai mereu singur. Nici nu mai stiu cum sa ma gandesc si ce sa fac, dar am asa o parere de rau, un regret, ca nu am profitat oarecum de aceasta ocazie. Avand si prieten nu as vrea nici sa ma bag eu la mijloc, si nici nu mai pot sa ii spun "ceau ce faci" dupa atata timp in care au fost ocazii si nu am facut asta. Mi se pare oarecum penibil, de ce tocmai azi, de ce tocmai acum? De vreo luna vad ca nici nu se mai uita la mine si nici nu mai da vreun semn. Mna, simteam sa zic cuiva toate lucrurile astea si nu aveam cui, mersi daca ai avut rabdarea sa citesti pana aici, si ca sa vin si cu o intrebare, voi ce parerea aveti despre situatia asta? S-ar mai putea face ceva? Daca da, ce?

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Am citit toata povestea ta.Nici nu stiu cum sa incep, dar o sa-ti zic parerea mea.
Din ce spui tu, se vede ca fata e interesata intr-un fel de tine. Faptul ca si-a oficializat o relatie pe facebook, nu o lua ca o piedica.
Ti-a dat cate putin din atentia ei, dupa a luat o pauza, te-a lasat in "ceata" si dupa revine si nu te lasa sa o uiti.Este misterioasa si cred ca ar vrea sa vada ceva reactii si din partea ta, in astfel de cazuri timiditatea nu te ajuta deloc, mai ales daca tie iti place fata.
Esti orgolios si nu vrei nici in ruptul capului sa faci vreun pas.Orgoliul te face puternic, dar niciodata prea fericit, exact ca si acum.
Eu zic sa nu mai stai asa.Incerca sa porti macar o conversatie cu ea, nu trebuie neaparat sa ii spui ca-ti place de ea, cu siguranta nu se va intampla nimic rau.
Daca vrei ceva cu adevarat si tu nu faci nimic pentru asta, niciodata nu o sa ajungi acolo unde vrei.
Mereu se mai poate face ceva.Ce poti sa faci cred ca ti-ai dat seama din tot ce am scris, sa lasi timiditatea deoparte si mai ales orgoliul.Fa ce simti, dar nu uita sa gandesti inainte sa faci ceva.

| negat1ve explică (pentru Raiiiisa):

Nu e asa de usor happy, si eu pot da sfaturi cuiva sa lase timiditatea, dar cand esti fata in fata cu acea persoana nu mai hotarasti tu daca o lasi sau nu. Vorbind de orgoliu asta era la inceput, acum incerc eu sa ma uit la ea mai insistent dar ea nu se mai uita. Ori vrea sa imi plateasca cu aceeasi moneda si sa se "razbune", ori s-o fi saturat sa tot incerce...

| Raiiiisa a răspuns (pentru negat1ve):

Timiditatea are rolul ei si e buna cateodatahappy
Cel mai bine ar fi sa incerci sa intri in vorba cu ea si asa sa purtati o conversatie. Daca ti-e greu fata in fata, lasa-i un mesaj pe facebookhappy
Poate di si asta sa se sature, sau doar se preface si asteapta cu nerabdare un semn venit din partea ta.
Si fetele au orgoliubatting eyelashes

| negat1ve explică (pentru Raiiiisa):

Ar fi bine daca ar fi asa cum spui tu, sa se prefaca si sa astepte cu nerabdare acel semn, cu prima ocazie as incerca acel pas. Dar mai intai trebuie sa fiu sigur ca inca mai are acel "interes" pentru mine. Daca ar mai face ea un semn clar ca m-as baga in seama cu ea doar sa nu mai apara timiditatea, sau macar sa se uite iar la mine pentru 3 secunde i-as face din ochi sa vad cum reactioneaza big grin

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O relație de amicie, pentru moment, timpul va scoate la iveală și altceva.
Pa, pa.

| PrecioussGirl a răspuns:

Poti sa o bagi in seama pe facebook, fata in fata, sa o saluti si chestii de genul. fa asta de 2-3 ori daca vezi ca iti raspunde mai in sictir o lasi in pace. daca vezi ca e amabila, iti vorbeste calumea atunci incearca sa deschizi un subiect de discutie cum ar fi ceva legat de scoala sau sa o intrebi ce face pnm chestii de genul. big grin
iar legat de fazele ei... se poate interpreta in mai multe moduri: ori voia sa fiti amici ori ii pareai dragut.
baftaa!

| negat1ve explică (pentru PrecioussGirl):

Eh, modurile astea si eu le interpretez in multe feluri. Daca chiar voia sa fie cu mine si eu am dat cu piciorul la ocazie, sunt oarecum ofticat. Daca voia doar sa fim amici de ce atatea semne? SI daca voia sa fim impreuna de ce atat timp cat ea are prieten?

| negat1ve explică (pentru PrecioussGirl):

Eh, exact fazele astea nu stiu cum sa le interpretez. Daca voia sa fim doar amici de ce atat de multe " semne"? Si daca ar fi vrut sa fim impreuna de ce asta atat timp cat are deja un prieten?

| PrecioussGirl a răspuns (pentru negat1ve):

Se poate interpreta pentru ca ati vorbit asa mult... daca zici ca are prieten atunci inseamna ca poate e genul mai sociabila mai de viata si voia doar sa fiti amici.

| mona a răspuns:

Nu cred ca s-ar mai putea face ceva, fata vrea sa aiba cat mai multi prieteni/amici si nimic mai mult

| negat1ve explică (pentru mona):

Poate o fi si asa cum spui tu, desi s-a cam jucat cu mintea si ochii mei si daca ar fi vrut doar o amicitie din partea mea nu cred ca ar fi incercat atatea metode de a se baga in seama si de a-mi atrage atentia. Eu tin sa cred ca ar fi vrut mult mai mult, doar ca nu am stiut sa profit la momentul potrivit.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Scuza-ma, dar, nu cred ca ''semnele'' astea inseamna ca te place. Cred ca tu le atribui o alta semnificatie, pentru ca o placi.
Poate nu a intalnit foarte foarte multi romani, si e normal ca ar vrea poate sa te cunoasca sau ceva de genul, dar nu mai mult.
Cred ca mai bine o lasi in pace happy.
Ea e intr-o relatie, si tu nu ai loc.

O seara frumoasa!

| neutrino a răspuns:

Asa cum este si normal, fata doreste sa-si faca si amici romani. Atat si nimic mai mult.

| Azµre a răspuns:

Te-ai gândit vreodată că vrea să fiți doar amici?

| negat1ve explică (pentru Azµre):

Toate acele semne doar ca sa fim amici?

| Azµre a răspuns (pentru negat1ve):

Da se întâmplă... eu am fost și pupat ca să mi se zică să fim amici și atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vrea doar o relaţie de amiciţie, nimic mai mult.
Te pup!