| Subsemnatul123 a întrebat:

Tocmai am descoperit recent ca un penis sanatos trebuie decalotat complet inca din copilarie. Am 20 de ani si nu mi-am decalotat penisul pentru ca nu am stiut nimic despre asta. Tot vedeam termenul de "decalotare" dar abia azi am inteles ce inseamna. Dat fiind faptul ca am fost total paralel cu femeile si sexul toata viata mea, niciodata nu m-a preocupat sa ma documentez despre domeniul asta. Il mai pot decalota acum sau este prea tarziu?
Legat de asta, fimoza apare in astfel de conditii cand nu-ti decalotezi penisul la timp sau este din nastere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fimoza reprezinta o afectiune a penisului cu care se nasc anumiti baieti. In cazul tau singura optiune valabila la varsta ta o reprezinta consultatia de specialitate efectuata de catre un medic UROLOG. Trebuie sa intelegi ca organul sexual al baietilor cu varsta de peste 6-7 ani este considerat sanatos d.p.d.v. medical doar atunci cand poate fi decalotat (belit) complet, foarte usor, lin, fin, complet si fara durere incat glandul (capul) sa iasa in intregime de sub pielea mobila, adica preputiu. Penisul al carui gland (cap) nu poate fi eliberat de sub preputiu (pielea mobila) dupa varstei de7-8 ani, este afectata intr-o anumita masura de FIMOZA. Pentru a vedea si intelege, acceseaza si vizioneaza filmele educationale :
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ
https://www.youtube.com/watch?v=NWaBToX5s90&t=44s
https://www.youtube.com/watch?v=w_axxkgLHek
https://www.youtube.com/watch?v=bHwC3i5tXvQ
https://www.youtube.com/watch?v=fYSrH4xFz7I
https://www.youtube.com/watch?v=3Va08WdOFE0
Pielea mobila adica preputiul, care acopera glandul (capul) trebuie sa se poata misca foarte usor pentru ca decalotarea sa fie posibila atat in stare flasca cat si in stare erecta. Cat de grava este fimoza in cazul tau (din cele 4 grade de clasificare), o poate stabili ori medicul de familie, sau medicul urolog. Drept urmare ar fi indicat ca prima data sa fii examinat de medicul de familie care sa-ti dea o trimitere la medicul urolog fiindca acesta poate aprecia gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a trata afectiunea. Cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. In cazul tau aproape sigur preputiul are o deschizatura insuficient de larga, deoarece este limitata de un inel fibros format din celule rigide si dure, lipsite de elasticitate. In momentul intrarii penisului in erectie, glandul isi mareste dimensiunea in volum si grosime si acel inel stramt situat la capatul extrem al preputiului fiindca nu se largeste suficient nu permite trecerea preputiului peste gland si nu se produce decalotarea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este minora sau medie probabil de gradul 2, s-ar putea ca afectiunea sa poata fi rezolva acasa, prin metoda decalotarilor repetate a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge's, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea realizarii acestui ''tratament'' pielea preputiului trebuie sa fie inbibata cu unguente pentru a inmuia celulele pielii si apoi largirea deschiderii preputiului cu ajutorul degetelor. Astfel sunt intinse celulele existente in asa numitul "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia. Se recomanda sa fie folosit ca unguent de inmuiere a celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unul dintre cremele amintite se unge din belsug preputiului aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu poate fi aplicata in cazul tau, atunci afectiunea poate fi rezolvata doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), operatia este efectuata in cateva zeci de minute sub anesteziere generala de medicul chirurg urolog. Totusi, inainte de toate este recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie pentru a primi sctisoare medicala de trimitere la sectia de urologie a unui spital de stat. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru modul de rezolvare efectuat acasa. Multa sanatate!

| Subsemnatul123 explică (pentru corbulalbrosu):

Uite imaginea asta:
https://www.google.co.uk/......https?/url

Penisul meu este exact ca în imaginea A. Bănuiesc că aia este cea mai severă formă de fimoză, este? Mai are vreun rost să încerc să-l decalotez? Până acum am încercat și am reușit doar puțin mai mult decât e în imaginea B. Mi-am cumpărat o cremă NIVEA care bănuiesc că-i pentru hidratarea pielii, nu știu dacă-i bună la ceva, dar tare mă tem că în afară de operație nu există altă soluție, cu toate că parcă și-ar da drumul dacă aș încerca zi de zi, și să încerc să lărgesc cumva vârful prepuțului.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Daca largimea deschiderii preputiului este intratat de mica, incat este vizibil doar meatul urinar (deschiderea uretrei), Inseamna ca penisul tau este grav afectat fiindca este vorba de fimoza SEVERA adica cea mai grava situatie dintre cele 4 categorii de clasificare. Medicul urolog este singura persoana care poate sa aprecieze modul in care se poate rezolva problema. Am convingerea ca doar printr-o operatie chirurgicala de circumcizie, se va putea rezolva cazul tau. Multa sanatate!

| Subsemnatul123 explică (pentru corbulalbrosu):

Dracu s-o ia de circumcizie. Operație normală de fimoză măcar nu se poate? Adică o să mai încerc să-l decalotez dar nu vreau nici în ruptul capului să fac operație de circumcizie. Am văzut într-unul din videoclipurile educaționale cum arată un penis circumscris, nu vreau să am legătură cu asta. Oricum n-aș zice că-i chiar atât de strâmtă. Poate reușesc s-o lărgesc cumva.

| horsecri2000 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Ai facut operatia pana la urma?

| Subsemnatul123 explică (pentru horsecri2000):

Inca nu. Nu vreau sa stie nimeni despre asta. Astept momentul cand o s-o pot face fara da fie nevoie sa dau explicatii la nimeni. Momentan stau cu familia si nu prea am cum sa ma ascund de ei pentru ca dupa operatie ma tine peste noapte acolo.

| horsecri2000 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Ai rezolvat?

17 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Stai boss, vrei să zici n-ai dat l@ba niciodată în viața ta? Ce trist!

| Subsemnatul123 explică (pentru SG1995):

Ma masturbez incontinuu cred ca de la 11 ani, de ce? Niciodata n-am avut probleme cu asta.

| antiqque a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Cum **** te-ai masturbat tu fara sa o decalotezi macar o data?
Mare e gradina...

| Subsemnatul123 explică (pentru antiqque):

O sa se decaloteze doar daca trag de preput atat, ceea ce observ ca nu-i deloc usor. De fapt mai de mult chiar mi-am si montat un prezervativ. Tineam de varful preputului in timp ce-l rulam in jos, doar ca mereu se rula inapoi spre varf si nu statea fix.

| SupMates a răspuns (pentru SG1995):

Poate da laba lejer si fara sa il desfaca, crede-ma!

| SupMates a răspuns (pentru antiqque):

Se poate si fara sa il decalotezi!

| SupMates a răspuns:

Depinde,trebuie sa ne dai mai multe detalii, tu ai fimoza?
Poti sa iti desfaci penisul cu ușurinta?

| Subsemnatul123 explică (pentru SupMates):

Nu-ti pot raspunde acum la intrebarea asta, nu am incercat niciodata. Daca nu reusesc sa-l decalotez sa zicem in 2-3 saptamani inseamna ca s-ar putea sa am fimoza banuiesc. Avand in vedere ca nu prea cred ca o sa am vreodata prietena, ma bate gandul ca nici sa nu ma complic cu asta.

| SupMates a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Frate,iti trebuie curaj happy
Iti spun ce și cum să faci.
Daca atunci cand este "sculat" nu il poti desface usor de piele ai fimoza,dar se recurge la operație decat daca este o fimoza puternica dar daca nu este trebuie sa faci urmatoarele lucruri.
Începi zilnic sa faci exercitii de "desfacere" a penisului,dar daca nu se desface usor sau daca te doare foarte tare o iei usor,azi incerci, maine incerci mai tare si tot asa (iti propun sa nu incerci din prima sa il desfaci total daca simti ca se trage greu ca dupa il pui cam greu la loc)
Cand vei reusi sa il desfaci total ar trebui sa observi urmatoarele lucruri:
-penisul desfacut este extrem de sensibil si chiar dureros daca il atingi, aceasta sensibilitate dispare cu timpul prin atingere
-probabil vor fi niste "reziduri" pe el deoarece a stat doar sub piele si s-au depus cu timpul, chiar daca sunt sau nu mergi la baie si te speli cu apa calduta si sapun, igiena acolo trebuie sa fie exemplara.
Daca faci cele de mai sus cu timpul iti vei rezolva problema si vei fi capabil sa faci ce vei vrea sa faci.
Apropo, iti spun acestea deoarece nici pe mine nu ma informase nimeni pana cand am aflat de unul singur si este destul de greu la inceput fara sa stii informatiile necesare.Adevarul fiind spus ca eu am aflat mai devreme ca tine dar niciodata nu este prea tarziu!
Daca mai ai vreo intrebare sunt dispus sa iti raspund!
Nu te mai descuraja apropo, exista in lumea asta o fata si pentru tine happy
Sarbatori fericite!

| Subsemnatul123 explică (pentru SupMates):

"Daca atunci cand este "sculat" nu il poti desface usor de piele ai fimoza"
Sa se desfaca usor chiar de la inceput? Nu trebuie la fel incercat de vreo cateva ori? As vrea sa cred ca nu am fimoza deloc si ca este atat de stramt pentru ca nu am incercat sa-l decalotez deloc.

"Apropo, iti spun acestea deoarece nici pe mine nu ma informase nimeni "
Rahatul asta de sistem educational poarta o parte din vina pentru ca nu introduce educatia sexuala in scoli. Pe parinti parca ii mai inteleg pentru ca banuiesc ca multora le este rusine sa discute despre asta. Oricum avand in vedere ca pornografia este gratuita si n-ai nevoie decat de o conexiune la internet, probabil in ziua de azi tot baietasul de 12 ani stie de decalotare.

Tu ai rezolvat complet in cazul tau? Cat timp ti-a luat?

Apropo multumesc de ajutor. Nu prea am intalnit pe nimeni atat de deschis sa ma ajute la ceva.

| SupMates a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Nu am rezolvat complet dar este din ce in ce mai bine! Oricum cu timpul va trece!