| butterfly456 a întrebat:

URGENT! Exista sau nu posibilitatea unei sarcini?! Va rog..seriozitate. Sunt speriată. Aseara..am făcut dragoste cu prietenul meu. Prima data a fost totul ok, normal, a ejaculat in prezervativ in afara organului meu genital. Insa dupa vreo 30 de minute..am hotarat sa mai facem odata. De data aceasta dupa cateva min cel mai probabil penisul lui s-a lasat,insa fara sa ne dam seama am continuat sa facem sex. Pana cand am observat ca penisul său nu mai este tare,insa prezervativul era la locul sau. L-am verificat amandoi,rupt nu parea. Iubitul meu nu si-a dat seama daca a ejaculat sau nu de data aceasta,insa in prezervativ nu era nimic. Eu eram foarte umedă,un lichid transparent pe intregul meu organ genital. Am verificat sa nu fie sperma,dar nu cred,era doar lichidul meu,banuiesc. El avea pe picior cateva picaturi transparente, in prezervativ era doar un lichid transparent, usor spre alb. Nu stiu, se poate sa se fi scurs din greseala in vaginul meu ceva din prezervativ? Este posibil sa fi ejaculat si sa se fi scurs in interiorul meu? Desi..banuiesc ca ramanea ceva si in prezervativ. Ultima menstruatie s-a terminat acum o saptamana. Am vrut sa iau o pastila insa am zis sa las asa ca poate nu se intampla nimic. Am nevoie de o parere.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima data ar fi trebuit sa-ti pui intrebarea logica, rationala si absolut normala si anume : daca actul sexual a fost intretinut in una din cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului in curs?
Este stabilit stiintific si medical ca in mod absolut sigur sarcina se poate forma numai in cazul in care ajunge sperma in vagin si acest lucru se intampla in unul din cele 4-5 zile fertile a ciclului menstrual.
De regula glandele lubrifiante existente in mucoasa vaginului, produc o secretie alba pe toata durata actului sexual, care este foarte asemanatoare cu sperma atat ca textura cat si culoare albicioasa care intotdeauna ramane lipita de prezervativ.
In cazul prezentat, se poate aprecia ca practic este exclusa in totalitate atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma o sarcina in conditiile descrise. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Dacă ai făcut cu prezervativ de unde sa fie posibila sarcina? Nu ești însărcinată.

| butterfly456 explică (pentru Sofer):

Ma gandeam ca noi continuand sa facem sex in timp ce penisul sau nu mai era atat de tare, prezervativul sa nu mai functioneze exact cum ar trebuie si sa se scurga ceva

| Silwian a răspuns:

Scuza ma iarta ma...dar nu am avut rabdarea necesara sa ti citesc intrebarea pana la capat!
Atit iti zic! Cand faci sex ..risti orice! De la a ramane insarcinata pana la a primi o boala venerica! Ca o faci protejat ori nu.tot exista un risc!

| cristian200313 a răspuns:

Daca ati folosit prezervativul, si a doua tot prezervativ, nu exista un risc de sarcina.