| CyanideSun a întrebat:

Va implor sa cititi, nu am pe nimeni care sa ma ajute cu un sfat.
Anul acesta m-am mutat intr-un liceu nou si oras pentru ca asa au fost circumstantele.Mi-am pierdut toti prietenii si am intrat intr-o depresie.In noua clasa am stat izolata si nu mi-am facut prieteni noi.Nu sunt multumita deloc de viata mea si mereu plang.La scoala, oriunde.Colegii ma rog majoritatea sunt fete,au observat si bineinteles isi permit sa se comporte cum doresc cu mine,am avut certuri,discutii, ma luau la misto etc.Ce faceam eu? Taceam.Plangeam. Pana cand un coleg a venit, a discutat cu mine in fine pana la urma a devenit prietenul meu.Toate fetele numai despre asta vorbeau,ma faceau curva mereu, mereu veneau la noi si-l intrebau daca s-a culcat deja cu mine.Pana cand am ripostat si o tipa a venit si m-a tras de par pana am cazut in genunchi.El era in spatele meu.Tot ce a facut a fost sa-i spuna "ce naiba ai? " apoi mi-a explicat ca el nu ma poate apara de fete, nu le poate lovi, ca asa ceva e peste principiile lui. Ok.Acum peste doua luni mai tarziu s-a oferit sa o ajute cu o chestie minora pe una din grupul lor dar nimeni nu i-a cerut ajutorul el a vrut.Mai si radeau impreuna.E normal? Ok am trecut peste pentru ca nu vreau sa fiu singura, singuratatea ma omoara nu mai rezist.Altceva,mereu cand suntem in clasa cu prietenele lui nu imi da atentie,nu ma asculta, vorbeste peste mine.A invitat-o pe o tipa la masa si eu aveam inca ceva de facut dar putea ramane in clasa cu mine. In timp ce eu ziceam ' nu te rog, ramai cu mine' el continua fara sa ma bage in seama macar ' deci hai mergem acum? ' Bun. am trecut peste. cum? m-a sarutat dupa mi-a zis ca ma iubeste si eu am uitat tot. Peste doua saptamani adica acum dupa ce m-a deranjat cu alte multe chestii mi-am amintit de asta si dintr-o data nu am mai vorbit cu el. Ce a facut? m-a intrebat de vreo 3 ori ce am apoi m-a lasat sa plec acasa.Si nu ma mai suna de 3 zile iar eu mor de dorul lui. Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Schimbarea mediului in mod violent, adica lasi tot in urma si pleci, duce la depresie, totul e sa vorbesti cu parintii in prima faza, vezi ce vecini ai daca ai tineret daca sunt abordabii.Despre individul respectiv cred ca doar incearca sa obtina cate ceva de la tine in sens intim si nimic mai mult.acum tu sa nu astepti sa se ia de par cu tipele alea dar asa este la inceput in grup nou, esti mai mult discrimitat, pentru ca acolo sunt cercuri de prieteni deja create de vreme multa si tu noua nu ai acces usor in ele.singura ta sansa se te bage in seama acum e sa fi una din cele ce invata bine si sa ia note mari. daca ele nu iau note bune atunci cu siguranta te vor lua sub aripa lor ca sa copieze si sa le ajuti.bafta in continuare iti urez si nu te lasa caci viata este mult mai grea decat anii de scoala care trec.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te-a intrebat ce ai si nu i-ai spus.
Te-a intrebat de destule ori,deci vedea ca ceva te-a suparat si-i pasa,tu n-ai vrut sa-i spui.
Si,intre noi fie vorba, nu te superi pe ce-ti amintesti, te superi si reactionezi cand se intampla un lucru neplacut, sau il uiti pe veci si mergi inainte!
Sau te vei intoarce la scoala si-l vei revedea sau il vei suna tu, sunt cele doua variante pe care le ai.
Alege.

| RubyDonnahue a răspuns:

1.Suna-l tu si explica-i. 2. Ceea prin ce treci tu cu acele "needucate" se numeste bullying. Cere ajutorul parintilor, oricui. De multe ori acest bullying duce la sinucidere. NU MAI ASTEP

| Ivanovicius a răspuns:

E o poveste trista intr-adevar, dar asa e realitatea. Pana la liceu poate ca lumea a fost roz, dar cu timpul o sa apara 'falsitatile' astea care se cred 'bossi'. In orice caz, multa bafta-n viata!

Răspuns utilizator avertizat
| VaSi03 a răspuns:

Sigur el cred ca te place, spune.o ce te deranjeaza, poate el nu-si da seama ce face? (Sau acea fata care tea smocait, il are la mana cu ceva, de zici ca in prezenta lor el vorbeste peste tine, te ignora...), spune.i ce te deranjeaza la el, daca ii spui si se schimba merita sa.ti mai favi sperante, daca nu, NU!

| GuesssssWho a răspuns:

Eu zic ca isi cam bate joc si nu merita sa iti pierzi timpul langa oameni care te fac sa suferi si sa plangi..vei gasi oameni care chiar te merita cu adevarat si lupta pentru tine.Pe langa asta ai nevoie de un prieten bun care sa te asculte si sa iti fie alaturi in momentele grele, ceea ce mai rar intalnesti. Daca ai nevoie de un sfat sau un prieten cu care sa vorbesti imi poti lasa id. Numai bine iti doresc!

| CyanideSun explică (pentru GuesssssWho):

Multumesc,chiar as vrea sa vorbim.Am incercat sa-ti trimit mesaj dar nu se poate pentru ca nu te am la prieteni, apoi ti-am dat add acolo dar spune ca nu accepti cereri de prietenie.Incearca sa-mi trimiti tu mesaj cu idul.