| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog nu ma judecați! Ori de câte ori sunt stresat, frustrat sau anxios vreau să mă uit la filme 18+ și încep sa mă masturbez,după regret și mă simt si mai rău,e ceva în neregulă cu mine? E o buclă infinită, dacă mă opresc din masturbare mă simt bine 2-3 zile si dupa ma simt trist,fără dispoziție, si iar mă masturbez si iar sunt bine 2-3 zile si dupa iar trist si tot așa... Ceva sfaturi?
Acum am ceva timp de când n-am mai făcut-o si n-am mai vizionat filme +18 dar sunt extrem de deprimat si trist...

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta daca te judecam sau nu, ca tu iti faci singur TIE, nu noua.
Ideea este ca masturbarae excesiva declanseaza probleme erectile si psihice foarte mari, de caeea este bine sa-ti canalizezi energia spre altceva, in loc sa freci continu bietul cuculet.
Nu mai spun ca de la masturbare excesiva poti sa lesini sau chiar sa mori.

Deprimarea si tristetea se rezolva rapid daca: iesi ZILNIC AFARA, in aer liber, sa bati mingea, sa alergi, sa mergi cu bicicleta, sa inoti, sa faci orice sport, sa-ti faci prieteni noi samd.

| doctorandus a răspuns:

Nu vreau să te jignesc, dar ar trebui să treci pe la psihiatru. Și să faci psihoterapie pentru a învăța să te masturbezi corect.

| anonimuIl a răspuns:

Nu e nimic rău ce faci.

| anonimuIl a răspuns:

Să nu te iei după sfaturile că nu e bine să te masturbezi la vârsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa sport in loc sa te masturbezi,distribuieste-ti acumulările de stres,frustrări și frici prin mult sport și disciplină, joggingul de exemplu,alergatul într-un parc,mersul la ștrand,la sala,abonament la înot,la sauna, mersul la cinema Deci,vezi? Se poate! Apucate de citit,de a te dezvolta personal,încearcă să cucerești o fata pe rețele de socializare, tinete de o pasiune,de un hobby,dezvoltal și pune-l in pracyiva.
Daca nu cumpărați un sac de box și elibereza-ti tot stresul și tensiunile lovindu-l,te poți aplica și de kickbox, taekwondo, bjj, etc.
Poți călători în natură, sa te recreezi undeva la un munte,te poți duce cu familia,tovarășii la un picnic,poți vizita multe locuri sa te dezvolți cultural sa cunoști și alte culturi,tradiții,oameni,obiceiuri,o alta hrana.
O să suferi de ejaculare precoce daca exagerezi cu onanismul,trebuie sa găsești cauza care te aduce in stările astea, sa le elimini și apoi nu o sa mai fi frustrat și anxios, o sa te eliberezi, trebuie sa găsești o modalitate sa te regasesti, sa te aduni că nimeni nu o va face in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se explică de ce: pornografia crează și ea dependență.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e chiar o dependentă la mine,mai bine zis regret, și merit asta.O sa râzi dar mă simt vinovat pentru că e un păcat, si mi se pare si murdar, dar mereu cedez si te rog nu mă judeca, sunt si eu doar un simplu om.Ma rog lui să mă ajute să scap de acest obicei prost,nu am nici un viciu, nu pacatuiesc aproape deloc, dar cu hormonii adolescenței nu îmi e ușor, simt că explodez, si să mai fiu si stresat si frustrat...Nu fumez si nici nu beau si asta îmi e singura eliberare dar si pe asta o regret.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Adictie de pornografie este un diagnostic inexistent. Medicii nu pot pune asemenea diagnostic, pentru ca nu e recunoscut.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da, dar există. Unii chiar sunt dependenți de asta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Pentru medici si oamenii de stiinta nu e clar ca exista asa ceva.

Dar eu nu ma opun unui diagnostic de TOC de masturbare.

| Together a răspuns:

Crezi ca e ceva rau in a te masturba? De ce ai regrete?