| CautRaspunsurile a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, spunandu-mi cum sa scap de efectele negative ale masturbarii ( tendinta de izolare si de evitare a fetelor in special). am 17 ani si ma masturbez cam de la varsta de 11 ani (din clasa a 5-a). Cred in Dumnezeu si citesc Biblia dar inca tot n-am reusit sa scap de acest viciu... Am citit pe internet despre efectele negative fiindca sunt convins ca doar efecte neggative ofera aceasta "practica demonica" si am recunoscut toate aceste efecte si de natura fizica, psihica si spirituala! Acum doresc sa scap de aceasta dependenta si vreau sa-mi spuneti cum sa revin la normal ( adica sa nu ma mai izolez, sa nu mai am tendinta de a evita femeile, sa imi recuperez energia pierduta in toti acesti ani din viata mea pe care i-am pierdut constient sau mai putin constient! Va rog sa imi raspundeti cu seriozitate fiindca am nevoie de ajutor! Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsuri...!

8 răspunsuri:
| MisterAnswer a răspuns:

Spovedeste-te.O sa-ti fie mult mai bine cu Canoanele date de preot!

| Vladuthz a răspuns:

Masturbarea nu este o,, practica demonica", este ceva ce pana si strabunii nostri ce traiau in pesteri practicau. Este ceva absolut normal si firesc, nu trebuie sa te gandesti ca este anormal. Asta in primul rand. In al doilea rand masturbarea nu are efecte negative, ci doar pozitive, te spaca de stres, si dupa te ajuta la concentrare, efectele negative ti le creezi tu, sunt doar in mintea ta. Singurul rau la acest viciu este sa nu fie practicat prea des. In cazul asta singurul lucru care-l poti face este sa te apuci urgent de un sport, pentru ca este cu adevarat un mare pacat (nu biblic, lasa prostiile astea ma refer ca e pacat de tine laughing ) sa ai 17 ani si sa nu faci vreun sport. De asemenea mai poti pune mana pe o carte ca nu strica, nu neaparat de la scoala, ca poate alea te plitcisesc, te duci tu frumos la o librarie ceva ca doar esti baiat mare si iti alegi singur o carte care iti place. Si iesi cu prietenii in oras ca vine vacanta, plimbati-va, faceti ceva.

| SentimentalConsil a răspuns:

Atunci cand iti vine ideea de masturbare uita-te in oglinda, direct in ochii tai, si incearca sa te masturbezi. Repeta gestul asta de 4-5 ori si ai sa vezi ca iti piere cheful, in cazul in care nici asta nu are leac trebuie sa mergi sa consulti un psiholog

| bogdan72 a răspuns:

Deci, chestia cu izolare si evitarea fetelor tin mai mult de psihic decat de practica masturbarii in sine. Astea, impreuna cu masturbarea, tin de tine sa le rezolvi.
Cum scapi de masturbare? Pfff... E greu, ai putea sa faci urmatoarele lucruri: citesti canonul de pocainta al Domnului nostru Iisus Hristos zilnic (preferabil dimineata pana in 9 sau seara tarziu), iti cauti sa faci treaba (scrii ceva, citesti ceva, faci orice, dar nu te gandesti la chestii care te excita), elimini tot ceea ce te poate duce cu gandul la... (daca ai chestii in calculator le delete-ezi). Trebuie sa intelegi ca ideea asta care iti vine in minte si imaginile sunt de la diavol, si ascultandu-l te inrobesti lui. Nu uita sa spui ca ai facut cand te spovedesti, eventual il si intrebi pe preot ce sa faci, ca doar de-asta e duhovnic. Nu trebuie sa iti fie rusine, nu esti singurul. Daca efectele alea de care zici tu sunt din cauza masturbarii, ar trebui sa dispara o data ce te lasi nu? Mie mi se pare in continuare ceva de natura psihologica, dar ma rog. Succes si Doamne-ajuta!

| Ţăpeşu a răspuns:

Ia-ti o centura de casteitate...

| MauiNight a răspuns:

Stai linistit, masturbeaza-te in continuare ca nu patesti nimic. Daca din intamplare vezi ca tasneste lava pe langa tine, inseamna ca demonul se masturbeaza alaturi de tine.

| ramonika125 a răspuns:

Pocaieste-te fiulelaughing

| TheDrunkDevils a răspuns:

Schimba mana. A, si roaga-te lui Satan, el e puternic si te va ajuta.