| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele negative ale masturbarii?

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vad ca ti s-a raspuns la greu! Cel mai bine este sa iti gasesti o pritetena, care sa te aprecieze, si sa traiesti cu ea, in mod firesc, ca sa nu mai fi nevoit sa te masturbezi! Mare atentie la igiena manuala, genitala si a gurii! Pune mana si citeste, fii bland, atent, rabdator si tine cont si de dorintele si senzatiile ei, si va putea fi foarte bine! Success!

| mona a răspuns:

Unul din ele ar fi ...dependenta...

| Sara2 a răspuns:

Efecte negative nu are, singura problema este dependenta

| Ovydiw a răspuns:

Sa iti zic dine experientalaughing
Pai nu exista efect negativ, decat ca daca faci excesiv ti se scoala un pic mai greu, adica, depinde si la ce vizionezi in timp ce faci treaba.
Daca te uiti la un film cu niste bunaciuni apoi aa2a zi cand vezi pe una cu un cur si niste tate mai mari parca nu ti se mai scoala ca inainte, pai al fe film ai vazut tu ^^.
Deci asta ar fi efect negativ, in rest exista si si efecte pozitive...
Unul dintre ele ar fi ca imbunatateste calitatea spermei...
Si oricum trebuie sa o faci ori asa ori priin sex nu poti lasa sperma in tine.
Baftabig grin

| εʟʟα1Зcσσʟ a răspuns:

Buna!

Sunt nenumarate efecte negative ale masturbarii atat pshiic cat si corporal.Pentru mai multe detalii intreaba un doctor de performanta.

Masturbarea, condamnata de cei mai convenționali, este de fapt un lucru firesc. Atat timp cat are loc in propria intimitate și nu poate fi catalogata drept o perversiune.

Chiar daca masturbarea este de obicei complet sanatoasa atat pentru barbati, cat si pentru femei, si are o multe efecte pozitive - de exemplu, te ajuta sa iti cunosti corpul, sa recunosti ce iti provoaca placere si ce fel de atingere functioneaza pentru tine - ea poate avea si efecte negative. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa te masturbezi, ci poate ar trebui sa incepi sa te gandesti putin la implicatiile acesteia in viata ta.

Pentru unii parinti este greu sa accepte faptul ca adolescentul lor este o fiinta sexuala cu nevoi proprii, care trebuie indeplinite. Primul contact cu sexualitatea este, de obicei, prin explorarea propriului corp, ceea ce inseamna masturbare.

Exista multe mituri legate de masturbare, de exemplu ca duce la orbire, acnee si pete, ca o sa te usuci din cauza asta, ca provoaca infertilitate si alte prostii de genul asta. Deci, ce este adevarat din toate astea? Poate fi spus destul de sigur ca nu exista nici un adevar in aceste amenintari, dar este adevarat ca daca ejaculezi de multe ori, calitatea materialului seminal scade. Prin urmare, ar putea exista ceva adevarat ca masturbarea provoca infertilitate. Solutia este sa prelungesti timpul dintre ejaculari, astfel incat numarul spermatozoizilor sa creasca din nou. In felul asta, nu trebuie sa iti faci griji ca vei ramane fara urmasi.

Se poate spune ca masturbarea are unele efecte negative asupra erectiei si orgasmului, dar acestea sunt doar de scurta durata. Dupa un orgasm obtinut prin masturbare, urmatorul orgasm va fi mai greu de atins. Acest lucru poate fi si un efect pozitiv daca esti ingrijorat ca vei termina prea repede atunci cand ai relatii sexuale cu o partenera.

Erectia este tot mai putin tare dupa fiecare ejaculare, deci este mai bine sa te abtii de la masturbare inaintea unei intalniri care promite mult. Atat erectia, cat si orgasmul, vor reveni la starea lor normala daca te abtii de la masturbare pentru o zi sau doua.

Vinovatia este conectata la perceptia ta asupra masturbarii si chiar a actului sexual pe care, de asemenea, poate ca il vezi ca pe ceva interzis, un tabuu, ceva ce oamenii decenti nu fac si este mai bine sa eviti. Sentimentele de vina si rusine pot avea consecinte foarte reale, care se manifesta prin dureri de cap, iritabilitate, anxietate si altele similare.

Ca orice altceva in viata, masturbarea se recomanda cu moderantie. Cand masturbarea devine centrul vietii, cand te masturbezi cu orice pret, de exemplu de mai multe ori pe zi, cand risti sa iti pierzi serviciul din cauza asta sau relatia ta are de suferit, atunci ai o problema.

In acest caz, masturbarea este un instrument folosit pentru eliberarea de toata tensiunea si frustrarea, si nu mai este conectata la placere. Daca observi ca masturbarea a luat controlul asupra vietii tale, trebuie sa te gandesti la consultarea unui specialist.

Este destul de evident ca masturbarea are mai multe efecte pozitive decat negative. Singurul lucru la care trebuie sa fii atent este sa folosesti lubrifiant, astfel incat sa eviti orice situatii neplacute.

Succes!

| YouNoob a răspuns:

Doar unu...
Daca o faci prea des ajungi sa intrebi pe net daca e ok
lol

| tubica a răspuns:

Cu timpul vei observa ca te concentrezi mai greu, retii mai greu lucrurile. Avand in vedere ca masturbarea se bazeaza numai pe imaginatie e si firesc sa afecteze aceasta parte a organismului.Iti irosesti energia.Am citit ca distruge si niste neuroni despre care se stie ca nu se mai refac.In plus mai devii si dependent.Cand vei avea un partener sau partenera(ca dupa numele de killer nu-mi dau seama ce gen esti) nu vei putea fi satisfacut/a numai prin masturbare.Deci orium am lua ar face rau la viata sexuala dintre parteneri.Masturbarea nu e altceva decat pur egoism.Lasand la o parte efectele negative care le are supra fizicului sa nu uitam nici de partea sufleteasca.Masturbarea este un pacat! Mai bine faci dragoste cu persoana iubita din dragoste decat sa faci chestia asta pentru ca are la baza doar egoism.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tubica):

Masturbarea este un pacat? Si eu care credeam ca nu mai suntem in evul mediu happy

| tubica a răspuns (pentru Cosmin86):

Da.E un pacat chiar daca nu-ti vine sa crezi.Si stii de ce? de aia ca Romania a ramas in urma undeva pe la evul mediulaughing sau poate civilizatia nu te-a gasit pe tine.Cine stie? ca in lumea asta pe cat de multi magari sunt nici nu ma mir.Ca numai la sex li gandul.Asa se comporta unii ca animalele.Se imperecheaza in fiecare colt de strada ca iepuriilaughing sau ma rog... unii cu manuta, fiecare cum apuca. Jale mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tubica):

Serios? In America spre exemplu se practica mult mai des decat in Romania ( si pornografia si tot ), si totusi, nu au ramas in urma, sunt puterea economica numarul 1 a lumii.

Si in occident se practica si in tarile nordice, etc., nu are nicio legatura cu civilizatia sau "ramasul in urma", e ceva NORMAL, orice medic recomanda asta acum.

Sincer, comportament ca animalele au crestinii, cand se calca in picioare la apa sfintita sau sa pupe oase, calca si batrani bolnavi in picioare fara niciun sentiment, doar sa ajunga acolo.

| tubica a răspuns (pentru Cosmin86):

N-ai inteles la ce m-am referit.Eu exact opusul ziceam.N-am zis ca asociez masturbarea cu ramasul in urma.Eu cand am zis ca e un pacat tu ziceai ca ai crezut ca numai suntem in evul mediu.Adica tu spui ca mentalitatea aceea care afirma ca e un pacat e din evul mediu.Eu nu cred.Masturbarea va fi un pacat chiar daca noi evoluam cu tehnologia.A fost si va fi mereu considerata un pacat.La fel ca orice alt pacat precum minciuna, invidia, egoismul si asa mai departe.Iar masturbarea are la baza egoismul(adica iubirea exagerata de sine si cautarea placerii).In fine.Nu mai conteaza.

| KokoFredyRadulescu a răspuns:

Dependenta

| romanasu a răspuns:

Ipotenta sau poti ramane cu penisul in mana. Funda?big grin