| soriinaa a întrebat:

VA ROGG, mult de tott. Am mare nevoie de un sfat, o parere, o vorba buna, orice. Sunt cu prietenul meu de 1 an si 8 luni. Eu am 17 ani, el 19. Pana acum aproximativ 2 luni, totul era foarte okk. In sensul ca ne intelegeam destul de bine, cu toate ca mai existau si certuri destul de frecvent. De 2 luni incoace, efectiv nu-l mai recunosc. Nu ma mai suna atat de des, nu mai imi da atatea mesaje si bine ar fi sa fie doar astea problemele, dar ceea ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca parca nu-si mai doreste sa se vada cu mine. Pana acum 3, 4 luni ne vedeam aproape in fiecare zi. Acum, deja a inceput sa imi spuna ca el vrea sa iasa cu prietenii, ca e inca copil si ca ce are daca vrea sa stea mai mult cu prietenii. Nu ma intelegeti gresit, nu sunt absurda sa nu pot sa inteleg ca vrea sa mai iasa si cu prietenii si nu am nimic impotriva, dar problema e ca exagereaza, in sensul ca se vede numai cu prietenii si cu mine, aproape deloc. Iar cand ii spun, imi spune sa ma schimb, sa ma maturizez, sa il inteleg. Cand ii explic ca ma doare ca nu-si mai doreste sa se vada cu mine, imi spune ca el nu intelege cum pot sa-i spun ca sufar pentru asa ceva, ca sunt eu nebuna. Pana acum, cand eram in vacanta, stateam toata ziua impreuna, acum dupa 2, 3 ore imi spune ca el merge pe afara cu prietenii. De 2 saptamani plang in fiecare seara, nu stiu ce sa mai fac, ce sa-i mai spun, cum sa-l fac sa inteleaga ca ma doare comportamentul lui. Chestia e ca, atunci cand suntem impreuna, se comporta, as putea spune, perfect, imi arata ca ma iubeste, imi spune ca isi doreste sa fim impreuna toata viata etc, dar atunci cand ne certam sau cand ii spun ce ma deranjeaza parca e alt om. Tipa la mine, nu il recunosc. Ajutati-ma va rog cu un sfat, ceva, orice, sunt disperata. Multumesc;*

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai discutat cu el si n-a inteles,bun.
Atunci,aplica-i acelasi tratament!
Iesi cu fetele,plimba-te pe la vitrine,compune-ti in gand tinuta de primavara,vezi filme pe net(comedii,sa ramai optimista),asculta muzica vesela,reia-ti si refa-ti relatiile de prietenie,ocupa-te de infatisarea ta,combina noi tinute,schimba-ti look-ul,intr-un cuvant,ofera-i o doza de indiferenta calculata.
Nu-l mai bazai,nu-l mai suna,nu-i mai trimite mesaje din ora in ora,dar intrebata(si numai atunci),declara ca-l iubesti,fa exact ce face el,a fost un profesor excelent.
Si,toate astea fara lacrimi,fara sa ai un aer de victima,ci calma si zambitoare..."da,mai iesi si tu cu fetele",nu?
Daca in doua saptamani nu incepe sa se nelinisteasca de indiferenta si libertatea ta,inseamna ca relatia voastra isi traieste cam ultimele clipe.
Dar,daca incepe sa se agite si sa se nelinisteasca(,) ca te-ar putea pierde si asa ceva n-ai facut "niciodata",totul e bine!
Oricum,nu-l mai sufoca,din ce ai postat aici posesivitatea ta e enorma,eu chiar cred ca are nevoie de putin spatiu al lui!
Deci, tactica ti-e clara, daca iti joci bine cartea, posibil sa redevina aproape acelasi, dar nu-l mai sufoca de data asta.
Mai rarut ca-i mai dragut!happy

| soriinaa explică (pentru greece12):

Adevevarul e ca il ultimul timp am devenit destul de posesiva. Si nu inteleg de ce, adica eram putin geloasa si inainte, ca oricine, dar acum parca nu ma recunosc. Dar nici n.ar putea sa zica ca nu-I dau libertate. Intotdeauna, fiecare a avut libertatea lui, dar acum el e de-a dreptul exagerat. Ar mai fi si problema ca eu sunt virgina si nu am facut-o cu el, lucru pe care mi-l aduce aminte de cate ori are ocazia. Dar, oricum, o sa-ti ascult sfatul si o sa ma comport si eu la fel. Iti multumesc si sper sa mearga.

| greece12 a răspuns (pentru soriinaa):

Iti reproseaza,adica,lucrul asta?
Consider ca nu ii esti datoare cu nimic, iar comportamentul lui nu e de natura sa te incurajeze sa te "hotarasti" in favoarea lui!
Ai grija, te rog, de tine si incearca varianta cu dinte pentru dinte, daca de vorba buna nu vrea sa inteleaga.
Si tine-ma la curent-daca vrei.happy

| soriinaa explică (pentru greece12):

Asa voi face si o sa te tin la curent. Mersi mult de tot pentru sfaturi;*

| greece12 a răspuns (pentru soriinaa):

Astept noutati si fii isteata.
Si precauta!
Te pup si eu!

16 răspunsuri:
| Lexiiii a răspuns:

Stii genul asta de relatii nu prea tin. Doar daca e iubire ADEVARATA! Se vede clar ca la relatioa voastra s-a dus stralucirea. A tinut cat a tinut si acum sa consumat. Poate ca ii e frica sa iti zica sa va despartiti, si te face pe tine sa iti dai seama. Comportamentul lui este acela cand te-ai racit fata de persoana de langa tine. Iti zic eu, si mie mi-s-a intamplat. El te mai iubeste, dar nu ca inainte ca de aia se vede acum mereu cu prieteni. Trebuie sa vorbesti odata cu el fata in fata si sa ii spui daca mai are rost sa continuatirelatia asta. Sincer nu mi-se pare normal sa te chinui numai tu. Daca mai ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti, poti sa imi scrii oricand pe privat. Mult noroc. Stiu ca e greu, dar problemele cu el puteti doar voi doi sa le rezolvati.

| soriinaa explică (pentru Lexiiii):

Treaba e ca, am vorbit si nu numai odata despre toate astea. L-am intrebat de o gramada de ori daca mai vrea sa continuam relatia, daca nu cumva s-a saturat si nu vrea sa-mi zica. Imi raspunde de fiecare data la fel, "normal ca mai vreau sa fiu cu tine, te iubesc, dar trebuie sa te schimbi odata si sa intelegi ca nu trebuie sa stam in fiecare zi impreuna, ca o sa ajungem sa ne plictisim unul de altul". Il iubesc mult si mi-ar fi foarte greu sa pun capat relatiei. Sunt foarte confuza, nu stiu ce sa mai fac ca sa fie bine. Oricum, multumesc mult de sfat;*

| Lexiiii a răspuns (pentru soriinaa):

Atunci comporta-te cu el asa cum o face si el cu tine.Iesi si tu cu fetele. Cu toate ca tie iti e greu sa te comporti ca le incearca. Nu stiu eu zic ca relatia asta e terminata. El e clar ca nu mai stie ce vrea. Si nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni! Cine te iubeste te accepta asa cum esti, asta sa o stii clar. Relatia ta imi aduce un pic aminte de-a mea.

| MBAAA a răspuns:

Cel care te iubeste cu adevarat nu vrea sa te schimbe, te iubeste asa cum esti! Oricum, incearca sa-l indepartezi putin de prietenii lui, adica nici incat sa ramana fara prieteni dar nici incat sa te piarda pe tine. Impune-i anumite lucruri, cum ar fi ca daca nu mai doreste sa fiti cum erati inainte, te vei desparti de el. Purtati o discutie ca de la egal la egal, explica-i ce te deranjeaza la el, lasa-l si pe el sa-ti spuna ce il deranjeaza la tine si asa ajungeti de comun acord la o decizie finala. Bafta happy

| indragostituspun a răspuns:

Poti sa incerci sa fi si tu mai indiferenta.dar aici e riscul sa va despartiti.dar e si o idee buna deoarece vazand ca nul mia suni o va face si asa mai departe

| Anutzabhaaa a răspuns:

Ori ii plac de alta fata si numai este intereast de tine si nu stie cum sa-ti zica si tot amana ori vrea o pauza incearca si tu sa numai fi lipicioasa numai il suna lasa sa te cauta si el asa sigur va fi el lipicios big grin

| neutrino a răspuns:

Sentimentele vin si pleaca fara sa ne intrebe pe noi. Relatia voastra s-a sfarsit si el nu are inteligenta necesara sa puna capat in mod civilizat iar tu nu doresti sa recunosti acest lucru.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

E plictisit intr-un fel. A stat atat de mult timp doar cu tine incat i s-a "consumat" dragostea si isi doreste sa isi ocupe timpul si cu alte activitati.Nu ai ce face decat sa vorbesti cu el sa invete sa isi imparta timpul intre tine si prieteni. Fa si tu ca el, ia exemplu, si nu sta non stop doar cu el. Iesi si tu, distreaza-te si bucura-te de ani tineretii tale, caci altii nu mai ai! Daca nu vrea si nu vrea lasa-l in pace.te va cauta peste ceva timp happy

| Nebunatyca69 a răspuns:

Pai. eu sunt fata si sunt cam in aceai stare ca prietenul tau! Tipul mai vrea si el libertate! Sa iasa cu prietenii! Dar totusi ar fi corect sa iasa si cu tine, sa iasa si cu ei. Sau poate are pe alta. Dar nu cred ca e asa! Cel mai posibil. s-a saturat de situatia asta si vrea sa fie mai libertin! Mai lasa-l asa o luna maxim si vezi daca mai are si alte schimbari! happy. Si daca da, inseamna ca are pe alta. Si nu are rost sa suferi. Fi si tu nepasatoare, iesi si tu cu fetele, pana la urma sunteti tineri, nu sunteti casatoriti, iesiti fiecare cu prietenii. Iesi cu fetele, distreaza-te. si un pic mai nepasatoare, ca daca ii pasa de tine, vine el la tine happy!

| Maravilla a răspuns:

Cheama-l la tine si imbricate sexy si faceti sex, faceti nebunii... nu trebuie sa va invat eu ce sa faceti, si ai sa vezi ca o sa vina mai des sau o sa vrea sa te vada mai des decat pe prietenii lui, iar daca nici asta nu merge, dai papucii, probabil are pe altcineva sau ii place de altcineva, sau poate e gay. te-ai gandit la asta. laughing

| TheJoint a răspuns:

Se pare ca pentru el, a intervenit monotonia, sau poate, dorinta de a face altceva, de a cunoaste alte persoane.Probabil, s-a plictisit intr-un fel de relatie si vrea ca sa se detaseze de tine, dar nu atat de mult incat sa va despartiti, pentru ca deja e obisnuit cu tine si i-ar fi greu.Tu incearca sa ii lasi ceva spatiu o vreme, fi putin indiferenta, asteapta sa dea el primul, un semn de viata.Trateaza-l cu aceeasi moneda, cum ar veni. Apoi, poate vor aparea rezultate. Baftahappy

| Medwig_Andrei_1996 a răspuns:

Fa-l sa fie interesat de tinee