| Manu12 a întrebat:

...Vi se pare normal ca un băiat la 18 ani sa fie virgin și sa aștepte sa se dezvirgineze cu o fata virgina? Am tot așteptat o relație serioasă doar ca intarzaie sa apăra și nu știu dacă Mai merita sa aștept lucrul acesta sau sa încep cu o alta fata care nu mai e virgina.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu?
Dezvirginarea si sexualitatea sunt probleme intime, care nu trebuie sa priveasca pe nimeni.
Este problema ta, cand vrei si cu cine vrei, sa-ti incepi vaita sexuala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca extem de rar, totusi din cand in cand mai apare cate unul/una cu o conceptie atat de retrograda. laughing Sanatate!

| Freya1 a răspuns:

De cand doar fetele virgine sunt serioase?
Daca ai conceptia asta nu o sa mai faci nimic niciodata.Ia mai casca ochii si vezi cate fete ok sunt, da vorba aia "si sarac si cu pretentii".
Ce parere sa am? E alegerea ta.Cam pretentioasa da nah, bafta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tu esti virgin la 18 ani, atunci si fata trebuie sa fie virgina.

| Donsavas a răspuns:

Nu contează. Astea sunt obsesii. Nu ai incredere in tine ca o poti satisface? De ce o vrei virgină? Nu trebuie sa depindă de tine si nici tu de o femeie.

| alina2k18 a răspuns:

Pana la relatia serioasa te mananca Sfintii laughing
Vrei sex sau relatii serioase/casatorie? laughing)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu mai suntem in evul mediu, suntem in secolul XXI. Nu stiu de ce unii baieti mai pun problema virginitatii la o fata, atunci cand vor sa inceapa o relatie. Sau vreti ca sa fiti "dezvirginatori"? Cei care cauta asemenea lucruri rar o sa aiba o casnicie fericita. Cine te obliga sa ramai virgin? Sexul este benefic sanatatii, inclusiv sau mai ales cele-i mintale.
Mai sunt si baieti din aceea care vor sex, dar cand ajung la o relatie serioasa vor ca musai fata sa fie virgina? Dar el inainte de aceasta relatie cu cine a facut sex? Nu tot cu fete?

| Emma30555 a răspuns:

Și o fata care nu mai virgina nu poate fii serioasa? Sau sa ți faci o relație serioasa? Tu întâi găsește fata ca nu cred ca e un criteriu virginitatea

| Necunoscut112 a răspuns:

Ar trebui să valoreze pentru tine virginitatea fetei exact atât cât valorează pentru orice fată virginitatea ta, adică 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt virgin, si am cu 2 ani mai mult decat zici acolo.
Ce e asa rau? Ca nu am luat inca ebola cum ai facut tu?
Ca stiu sa-mi traiesc viata independent si tu umbli dupa p***e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe subiect, daca ai 18 ani si vrei sa dezvirginezi pe una tot la 18, e imposibil. Majoritatea si-o trag de la 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteapta in continuare si ajungi virgin la 24 care se dezvirgieaza cu o copilã de 14 ani laughing tot virginã. Pentru ca de vârsta ta nu gasesti virgine.
Problema la tine este cã cauti relatii serioase, trebuie sa treci prin multe tute panã dai de aleasã. Asa ca cum se spune, fte tot ce prinzi lasã "seriozitatea" ai timp la vârsta a 3-a

| Doja a răspuns:

Nu-ti face procese de constiinta daca esti virgin a varsta asta. Daca face cineva misto de tine pe subiectul asta, poti sa-l ignori.

Pe de alta parte, e f important sa intelegi ce efect are sexul asupra femeilor in functie de ce vrei sa faci cu ele.

Daca vrei sa-ti faci o familie cu o cineva e bine sa fi avut cati mai putini parteneri. Virginitatea e ideala, dar probabil nerealista in zilele noastre. De ce spun asta? Pentru ca noi avem obiceiul sa comparam oamenii cu cei pe care ii cunoastem in trecut. Daca esti comparat cu 0 sau cu 50... face diferenta. Asta o data.

Pe de alta parte, sunt studii facute care arata ca sansa de divort intentat de femei creste odata cu numarul de parteneri ai ei.

Daca nu se pune problema familiei trebuie doar sa ai grija sa te protejezi, sa nu iei boli sau sa nu faci copii din greseala. si in general sa lasi persoana cu care esti mai bine decat ai gasit-o.

| Emma30555 a răspuns (pentru Doja):

Deci practic cu cat mai incuiata si ignoranta este fata cu atat mai mult succes are casnicia dar nu din motive obiective ci ca ea e mai marginita. Eu mai degraba as incuraja un barbat sa si caute o fata inteligenta, independenta si open mind, asta nu inseamna ca fata sa fie vreo destrabalata ci doar sa stie ce vrea si sa aiba creier. Nu este sanatos sa compari indiferent daca esti baiat sau fata cu cineva din trecut pe actualul. Rata de divort creste pentru ca femeile sunt independente in ziua de azi si nu mai suporta abuzuri pentru ca nu au unde sa se duca cum se intampla in trecut deoarece depindeau financiar de sotii lor, si in plus erau niste mentalitati mai proaste, nu are legatura ca a avut mai multi iubiti, femeile nu ar divorta daca relatia ar merge si nu ar avea motive de divort. Scuze ca am intervenit dar am citit raspunsul si nu m-am putut abtine, probabil ca raspunsul tau e mai potrivit pentru vremuri de demult deoarece erau alte mentalitati, in ziua de azi femeia e puternica

| Doja a răspuns (pentru Emma30555):

Nu a zis nimeni ca femeile trebuioe sa fie incuiate, ci doar sa inteleaga evolutia si sansele ca o relatie sa fie de succes.

Imi pare rau ca ai atatea prejudecati si consideri ca femeile sunt "deschise" si "inteligente" doar daca fac sex cu cat mai multi barbati.

Din nefericire efectul oxitocinei, care este secretat in timpul orgasmului mai mult la inceputul unei relatii, sau la nastere, este si hormonul atasamentului.

De-aia mamele sunt foarte foarte atasate de copil, iar o dereglare a lui poate cauza depresia post-partum.

Acum, tu poti ignora biologia cat doresti, si sa crezi ce vrei. Dar realitatea este ca expunerea la orice stimul hormonal cladeste toleranta si nevoie de un stimul mai intens sau mai des.

Daca adaugi si motivatiile financiare (de exemplu se imparte averea in 2 dupa divort) atunci ai stimul + motivatie, si lucrurile ies cum ies.

Oamenii trebuiesc sa fie informati indiferent de ideologie. Faptul ca unele religii indeamna la virginitate, este doar o coincidenta, dar aparent exista si baze stiintifice pentru asta. Poti citi mai multe in studiul de mai jos. Asa cum si atasamentul fata de "primul" in orice este diferit.

Desigur, e bine sa stii si ce probleme psihice sau de familie are persoana respectiva, lucru care influenteaza semnificativ succesul unei casatorii.

https://ifstudies.org/......stability/

| Emma30555 a răspuns (pentru Doja):

Din ce am relatat eu nu reiese nicaieri ca o femeie este mai inteligenta daca are un nr mai mare de parteneri, nu asta am vrut sa spun Eu am comentat strict la ce ai raspuns tu. De fapt ideea este ca nu are legatura virginitatea sau nr de parteneri pentru o casnicie fericita. La baza stau inteligenta, independenta, educatia este foarte importanta, libertatea de a alege si dragostea, bineinteles si partenerii sa se potriveasca. Eu asa consider, si din experienta mea de viata si a celorlati din ce am vazut mi am dat cu parerea, nu vorbesc din cărți. Și încă ceva eu nu am prejudecăți dimpotrivă din ce s-a discutat aici mie mi se pare ca tu ai mai multe prejudecăți, analizează cu atenție

| Doja a răspuns (pentru Emma30555):

Sunt sigur ca ai citit si studiul, si ai vazut cifrele ca sa iti dai seama ca vorbim despre numere reale acolo nu despre inchipuiri sau dovezi anecdotice.

Da, conteaza foarte mult ce zici tu... insa cred ca putem fi cu totii de-acord ca o femeie inteligenta si bine educata nu sare din pat in pat cu oricine, deci va corela destul de mult cu numarul redus de parteneri, alesi cu grija.

| Bernardus a răspuns:

Da, este perfect normal, o sa vina la tine la usa fata visurilor tale, aia care este perfecta pentru tine, si o sa te intrebe daca te casatoresti cu ea (bineinteles ca o sa fie virgina, o sa stie sa faca de mancare, sa spele vase, rufe, si singura ei aspiratie in viata o sa fie sa iti torne tie copii). Tu stai in continuare si asteapta, sigur o sa se intample pana la urma.

| asdf2kpower a răspuns:

Dc vrei cu o virgină?

| Rux2000 a răspuns:

Cu gandirea asta... ce daca nu mai este virgina nu mai este serioasa? Poti face "casa" si cu o fata care a mai avut relații nu neapărat cu una virgina.mai de graba aia virgină te lasa pentru a experimenta si altceva

| gi4284 a răspuns:

Dee ce nu? gândește te și la bolile care se transmit la nu știu câte secunde cu fiecare contact sexual. Nu înseamnă ca ți faci rau așteptând, dar e alegerea ta