| alexiss_9225 a întrebat:

Vorbesc cu un baiat de o saptamana, dar il cunosc de pe 1 decembrie. Se poarta ft frumos, vb mereu, pare ft siincer si vrea o relatie serioasa. eu am 20 de ani si el 22. Sunt virgina stie lucrul asta, si a spus ca e ft important pentru el lucru asta, ca isi dorea mult dar nu credea ca va mai intalni si ca ma va astepta cat o sa vreau. Si ca daca o sa considere ca nu o sa putem ramane pentru totdeauna impreuna nu ar vrea sa fie el primul. intrebarea este: cam cat timp ar fi ideal sa ma astepte? stiu ca atunci cand simt sa o fac, dar deja simt ca ma excita si ma atrage mult. as vrea sa stiu pareri. multumesc

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar raspunsul pe care il cauti nu este la noi, este in fata Altarului.
Va hotarati daca vreti asta, nu trebuie sa faceti ceva special la inceput, pentru unirea voastra aveti nevoie doar de actul de la Starea Civila, dupa cununia religioasa faceti doar o masa cu parintii, nasii si alte persoane mai apropiate, iar nunta cu tot tacamul o faceti si voi cand vreti si aveti timp si bani.
Pana va decideti, pana vorbiti cu parintii si gasiti viitorii nasi pot sa treaca 2-3 luni, pana va aranjati toate treburile pentru mica nunta mai trec vreo 4 luni, si asa o sa iti implinesti visul ca sa fii mireasa virgina, peste vreo 1/2 de an.
Perioada asta va va ajuta si sa va cunoasteti mai bine, si daca nu-i bine ceva, sa dai inapoi si sa nu regreti nimic.

| madyddd a răspuns:

Ai 20 de ani, esti deja la varsta la care multe fete au deja o viata sexuala activa.
Ai zis ca te excita, e si normal. Daca il iubesti de ajuns si te decizi sa o faci, sunt convinsa ca nu vei regreta.

| dafy a răspuns:

Buna,scumpa mea!
nu este o anumaita perioada de "asteptare" in astfel de situatii.sunt lucruri care tin cel si cel mai mult de ceea ce simti tu! din punctul meu de vredere, daca tu te simti pregatita atunci fa-o, dar nu sa te gandesti in seara asta ca fix atunci o vei face, ci in momentul respectiv, daca simti ca te atrage suficient de mult, daca te vezi speciala si frumoasa prin ochii lui, daca simti ca acela e momentul si locul si omul. esential este sa o faci pentru ca iti ti-o doresti din tot sufletul, iar daca ai cea mai mica urma de indioala atunci inseamna ca nu e momentul potricit.si in nici un caz daca te simti presata in vreun fel sau altul. sa fii sigura ca, indiferet unde va va duce viata, indiferent daca drumurile voastre vreodata se vor despartii tu sa-ti amintesti mereu cu zambetul pe buze de asta, sa nu regreti nicio secunda.

sper din to sufletul, draga mea ca ti-am fost de ajutor si iti dorec enorm sa fii fericita, sa fiti fericiti si indiferat daca acum cu el sau nu sa ai parte de cea mai minunata "prima data".
te puuup si ai grija de tine!

| alexiss_9225 explică (pentru dafy):

Va multumesc foarte mult de urare! si eu va pup

| mona a răspuns:

Daca te simti pregatita cred ca poti deja sa iti incepi viata sexuala

| Noreasontosimle a răspuns:

Pai daca spui ca te excita, atunci inseamna ca esti pregatita. Fa-o, ai 20 de ani la urma urmei, nu mai e cala 12 cand ti-e teama ca te va parasi laughing. dar eu iti doresc o relatie cat mai lunga si nu-ti fie teama, nu trebuie sa depasesti un anumit timp, daca simti ca te atrage si ca este sincer...merita incercat! :*

| Amelya02 a răspuns:

Esti mare, esti pregatita. el te intelege. Ce mai astepti?

| neutrino a răspuns:

Prea mult nu te va astepta, esti un trofeu pentru el si va face tot posibilul sa te cucereasca. Si tu stii lucru acesta.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Mm..eu zic sa-l mai testezi putin.Nu poti cunoaste bine o persoana dupa o luna.
Pentru ca e posibil sa joace teatru si sa para tipul superperfectideal pentru tine. Daca mergi doar pe principiul ca doar te atrage si te excita si dupa 2-3 saptamani e posibil sa se schimbe sau sa-si arate fata adevarata o sa dai iar mesaj pe TPU gen ''mi-am pierdut virginitatea cu un idiot.Totul era ok la inceput, dar dupa ceva timp a inceput sa...''
Ai asteptat probabil pana la 20 de ani pe cineva special presupun, altfel nu-mi dau seama.E....acum vezi daca intr-adevar e aceal baiat special.winking
Eu zic sa nu te grabesti. Daca intr-un final se dovedeste a fi un baiat cu caracter si nu un papagal eu as zice sa vezi ce iese big grin
Totusi am o intrebare:cum de esti virgina la anii astia? Ca vad in ultimul timp pe TPU intrebari de la copile de 13-14 ani ca si-au pierdut virginitatea si cauta explicatii la ce sa faca si cum sa faca si din astea.
Sincer sa fiu e de apreciat.Chiar sunteti pe cale de disparitie.Adica stii ideea e ca nu se incepe viata sexuala de la o varsta anume..depinde mult de viata fiecarei fete, de conjuncturile in care traieste, de situatii, dar cred dupa mintea mea ca cel mai bine ar fi sa inceapa viata sexuala dupa o oarecare dezvoltare normala a organismului si a psihicului.Nu te grabi, mai asteapta putin pentru ca nu vreau ca dupa aia sa traiesti cu impresia ca te-ai dezvirginat cu un pamflet, cu un idiot si sa ramai toata viata cu chestia asta in cap.Cum am mai spus, daca se dovedeste un baiat cu caracter in tot felul de situatii(poti crea chiar tu astfel de situatii sa vezi cum reactioneaza sau gandeste) eu zic ca ar merge sa faci pasul.Acum depinde de tine si nu lua tot ce am scris aici de bun.Fa cum stii tu ca e mai bine, dar sfatul meu e sa vezi ce e de capul lui happy
Ne auzim happy

| alexiss_9225 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Iti raspund initial la intrebare. mai sunt virgina la varsta asta pentru ca nu vreau sa ajung sa ma culc cu 10 baieti pana aleg unul cu care imi voi petrece viata. imi doresc mult ca cel ce va fi primul, sa fie sotul meu. Ulterior nu m am grabit pentru ca o sa am toata viata la dispozitie sa fac dragoste, deci nu am vazut nicio graba. Multumesc e sfaturi

| alexiss_9225 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Ah, si mai mentionez si faptul ca tot timpul asta el nu a stiut ca sunt virgina si tot s-a purtat frumos. cand a aflat era gen intr o stare de shock, nu se astepta. dar mi-a spus ca apreciaza mult si cum am spus ca isi dorea asta.

| Alcyon a răspuns (pentru alexiss_9225):

Ar fi bine sa mai astepti cateva luni, sa-l cunosti mai bine.

| ONE123456789 a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit ca la 20 de ani inca esti virgina. Este ceva rar in zilele de astazi. Acum la intrebarea ta: Daca a spus ca o sa te astepte atunci te va astepta. Daca tu il vezi ca este sincer si isi doreste ceva serios si tu te simti pregatita atunci fa/o. Doar esti deja majora si esti destul de matura ca sa iei astfel de decizii. Eu iti doresc multa bafta si o relatie cat mai lunga! Bafta!

| DnFn a răspuns:

Pai daca e sincer si chiar vrea sa te astepte te asteapta ceva timp. Dar na, sa nu exageram la 2-3 ani, ca deja sunteti majori, nu va opreste nimeni. Conteaza sa te simti tu pregatita sa o faci, daca crezi ca e momentul pai fa-o! Daca spui ca te excita inseamna ca esti ready happy
Succes.

| WetDreamAlina a răspuns:

Fi realista... cu primul cu care o pui nu ramai! si la cum arati tu daca esti cea din poza ar trebui sa incepi viata xoxoxo tongue(|)

| Alcyon a răspuns (pentru WetDreamAlina):

Curvele nu raman, ea in schimb poate ca are noroc happy

| Andynho7 a răspuns:

Mai intai asigura-te ca el merita sa fie primul. Trebuie sa treaca o perioada, sa va intelegeti bine. El trebuie sa treaca mai multe etape ca sa iti demonstreze ce merita sa fie primul happy Fa cum crezi, doar sa nu regreti mai tarziu ca nu ai asteptat sa gasesti baiatul potrivit.