| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Voi credeti ca obsesia oamenilor cu chestii precum "sufletul pereche" sau altele de genul sunt inradacinate 100%in biologia noastra sau mediatizarea acestui concept are si ea o influenta? Adica inteleg ca avem nevoia de a ne cupla pentru procreere, dar parca oamenii insista prea mult pe povestea asta.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nimic cu carnea.

| Drimmero a răspuns:

Nu exista suflet pereche, exista doar compatibilitati pe care le poti avea cu mai multe persoane de-a lungul vietii, nimeni nu e de neinlocuit, mereu va exista cineva mai bun. Nimic nu e vesnic, relatiile cum incep se pot termina oricand, indiferent de implicatiile emotionale din ele, nu exista nici persoana perfecta, tu creionezi doar anumite calitati.

| VoidEternal a răspuns:

E un concept social mai degrabă, nu are nicio legătură cu biologia.

| mi25 a răspuns:

Ideea "sufletelor pereche" este data de un cuplu care au o relatie frumoasa, care se inteleg foarte bine. A fi suflete pereche nu inseamna doar in sex. Ba, dimpotriva, ideea de "sufletele pereche" se refera la intreaga viata de cuplu, bineinteles in care isi are loc si sexul.
Sufletele pereche sunt acelea care se complementeaza in tot ce fac: se ajuta in tot ce fac, sunt ingrijorati unul de altul, chiar si in sex - ca cineva mai sus se referea doar la sex - urmareste satisfacerea partenerului.

| LordCristobal a răspuns:

Pai depinde de fiecare om.
Sunt oameni care au nevoie de un suflet pereche si nu pot face sex cu oricine iar altii au viata sexuala mai intensa si nu simt neaparat nevoia de un suflet pereche.
Iti dai seama ca e inradacinata in subconstientul nostru si chestia asta cu sufletul pereche dar mie personal nu mi se mai pare se mediatizeaza atat mult, mai degraba se propaga ideea sa faci sex cu cat mai multe persoane.
Dar cred nevoia de a fi intim cu cineva predomina mai mult in sufletele noastre decat chestia asta cu sufletul pereche.
Si revin-o la numele de BookDragon, filosoful depresiv suna prea trist.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru LordCristobal):

Cand am zis mediatizata, ma refeream la Hollywood.Stai linistit, numele meu este o satira happy

| LordCristobal a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai na, filmele cu suflete pereche atrag o audienta destul de mare si implicit vin si bani de pe urma audientei.
Sunt multi care doresc sa mai vada inca film gen,, Titanic".
Ca in realitate valoreaza fix pix sufletul pereche, deoarece fiecare isi urmareste interesul sa supravietuiasca in lumea asta.

| M679 a răspuns:

Bună, imi place intrebarea ta.
Eu personal, cred ca depinde de fiecare persoana, pentru ca nici nu cred in conincidente, si nici in suflete pereche.
Dar cred ca relatiile se construiesc in timp.

| Tds07 a răspuns:

Este precum ti se zice in copilarie ca Mos Craciun exista, evident ca pentru un tip de genul tau cu sex appeal spre 0 in speta ai tai parinti te vor minti spunandu-ti placa asta cu suflet pereche