| Cristina788 a întrebat:

Voi face avort pentru a doua oară, poate fi riscant?
Anul trecut am făcut un avort la cerere şi acum am ramas din nou insarcinată.
Prietenul meu nu mai vorbeste cu mine.
Din pacate nu mă voi descurca singură.
Daca fac al doilea avort pe viitor o sa am probleme in urmatoarea sarcina?
Cât de riscant este?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ceea ce este cu adevarat riscant (si nu o spun sa imi bat joc de tine, ci o spun la modul cel mai serios) este ca ai anumite probleme psihice si nu ti le tratezi.
Dupa ce mergi la ginecolog, incearca sa mergi si la psihiatru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Ar trebui internata, dar nici părinții ei nu sunt mai breji.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, nu cunosc povestea completa referitor la familie, ci doar tentativele ei de a face experimente introducand sperma din prezervativ in vagin si celelalte lucruri de genul, dar este clar ca exista o tulburare. Poate ca si familia a contribuit la asta, dar chiar nu stiu.
Si hai, sa nu fim rautaciosi happy Nu e vorba de internare, ci de un diagnostic si un tratament corespunzator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Pai a obligat-o părinții ei sa avorteze (ea nu era de acord) asta reiese ca și părinții ei au ceva probleme. Iar ea își alege parteneri care ii spun sa avorteze după ce au avut contact sexual neprotejat, dar când întreținea cu ea relații sexuale nu se gândea la acest lucru ca ar putea sa o lase însărcinată, își găsește numai parteneri neasumati care își bat joc de ea. Iar aia cu prezervativ ul denota o afecțiune serioasa psihiatrica. Oricum nu ar fi singura de pe aici, sunt cu grămada.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles ce zici.
Totusi, daca ar lua in serios sfaturile, inca este tanara si isi poate redresa viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Mai ales ale tale ca tu ai terminat rezidențiatul în acesta ramura. Dacă continua asa o sa rămână damblagita. Ar trebui sa fie mai vigilenta în ceea ce privește partenerii ei, sa nu mai creadă în niște vorbe puerile, sa învețe din greșeli.
Probabil părinții ei ii dorește binele, dar ea e inconștienta și o face mereu neprotejat, mai ales cu parteneri nepotriviți

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea vrea doar băieți răi sau mai bine zis smărdoi care nu își asumă faptele și după tot ea se plânge pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Ca sa îți dorești asemenea lucru trebuie sa fi versata ca fata nu naiva. E problema ei, nu ar trebui sa o judecam, nu mai ea știe ce probleme are și noi tragem o concluzie pritita. Dar la un psihiatru, sau psiholog ar trebui spre binele sa meargă, dar ea face ce vrea și ce crede ca e mai bine pentru ea, oricum nu o sa tina cont de ce spunem noi. Ea își dorește un copil, dar mulți cam fug de acest lucru, și băieții cuminți o fac, nu prea exista cuminte în adevăratul sens al cuvântului în ziua de azi toți suntem imperfecti, și avem defecte printre calități. Pai nu e prea ok dacă vrea de ăștia Bad Boys, dar ea le face, ea le trage. Oricum aici sunt și mulți trolli, unii penibili, alții mai reușiți, asta nu e o platforma serioasa.

26 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

La ce întrebări ai, fă avort și nu te mai gândi sa te înmulțești, du-te la un psihiatru și când îți spune ăla ca ești apta psihic pentru un copil, îl faci, acum nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnemonaP):

Ce a făcut copilul ăla că să merite sa fie omorât?

| AnemonaP a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ce a făcut acel copil. E vorba de faptul ca maica-sa nu este in toate facultățile mintale și nu este apta sa îl crească. Decât sa ajungi la orfelinat, mai bine avortat. Încetează cu sentimentalismele. Atâta timp cât este in corpul cuiva, acea persoana are tot dreptul din lume sa aleagă ce dorește in privința lui, sa-l păstreze sau sa îl avorteze, fără sa fie judecata de vreun marțafoi pe TPU. Crește-l tu, vrei?

| winterslam2 a răspuns (pentru AnemonaP):

Si feminista, si proasta. Nasoala combinatie. laughing
Stiu ca am mai multe sanse sa ma inteleg cu o sperietoare de ciori, dar hai ca incerc totusi.
"Decât sa ajungi la orfelinat, mai bine avortat."
Nu e treaba ta sa decizi asa ceva.
"Încetează cu sentimentalismele."
Nu e vorba de niciun sentimentalism.
"Atâta timp cât este in corpul cuiva, acea persoana are tot dreptul din lume sa aleagă ce dorește in privința lui, sa-l păstreze sau sa îl avorteze"
Cand faci avort nu ei o decizie care iti priveste propriul corp, cei decizi ce se intampla cu corpul altei persoane. Copilul din interiorul ei e o fiinta umana diferita. Esti in stare sa pricepi macar atat?
"Crește-l tu, vrei?"
Nu, nu e treaba mea sa cresc copiii altora.

| AnemonaP a răspuns (pentru winterslam2):

Omule, cum sa fie născut de cineva psihopat? Tu ești singurul prost din comentarii. De ce te bagi in viata altora și le zici ce sa faca, nu voi înțelege de ce.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adica tu faci avort si te gîndesti la urmatoarea sarcina? Esti dementă la cap ce naiba ai? Schizofrenie sau ce, cum poti sa i ti bati joc in halul acesta de un copil ne nascut, esti ultimul om ai un caracter infect, mergi mai intîi la psihiatru si eventual pe la spitalul 9 cateva luni sa i ti revii ca esti zdruncinata rau la mansardă. Un om ca tine nu ar trebui sa fie liberă, inchisa la nebuni acolo e locul tau.

| ania a răspuns:

Nimeni nu poate sa garanteze ca vei mai avea copii. Unele raman infertile si dupa un singur avort
Te incurajez din tot sufletul sa nu faci avort, poti merge la parintele Tanase care primeste toate fetele insarcinate si le ajuta, sau poti sa dai copiluu spre adoptie, in toata tara la Protectia copilului sunt liste lungi cu familii care vor sa adopte.Si fiul meu mai mare e adoptat, mama care l- a nascut nu avea conditii si ajutor, avea 17 ani dar a zis ca a vrut sa ii dea macar darul vietii.Fiul meu mai mare a spus ca atunci cand o va intalni ii va soune ca o iubeste.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa pastrezi copilasul si sa termini cu avortul, odata ce te-ai chinuit atats a iti bagi spinguar sperma in vagin.

| Sofer a răspuns:

Întrebare este. De ce faci neprotejat ca să ramai gravidă?

| Mayhem666 a răspuns:

Prezervativele nu sunt chiar atat de scumpe.

| ywar a răspuns:

Esti pe cale sa faci a doua crima. Spovedeste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il dai spre adoptie daca nu vrei sa il cresti singura. ai omorat deja un copil. ajunge

Răspuns utilizator avertizat
| AdeLeu a răspuns:

Ce zici dacă te-ai proteja?

| Anuskaa a răspuns (pentru AdeLeu):

Oo, cred ca nu stii istoricul intrebarilor.

| AdeLeu a răspuns (pentru Anuskaa):

Gata, m-am uitat peste ele laughing ….

| CristianPetre2002 a răspuns:

Vreau un psihiatru pentru ea cineva pe aici

| BoboBobo6717 a răspuns:

E foarte bine că nu vrei să te înmulțești, același sfat ți-l dau și eu : mergi repede la un psihiatru și nu mai face experiente de genul

| orailibrail a răspuns:

Păstrează copilul.
O sa fie o binecuvântare pentru tine, mai tarziu