| NuIntelegNimic37 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de dragoste pentru ca la capitolul asta sunt praf, rau!
E destul de jenant ce vreau sa va intreb si sa va zic totodata chiar daca e anonim, si totusi mi-e jena.
Vreau sa mentionez de acum ca nu mint in legatura cu nimic prin simplul fapt ca daca va dau eu informatii eronate nu ma puteti ajuta, cred ca-i destul de logi si de asemenea sper sa nu omit ceva esential.
Deci simt ca o iubesc pe o fata desi suntem doar colegi, tipa e cu mult diferita de mine in sensul ca ea se duce la petreceri si in cluburi destul de des in timp ce eu stau mai mereu in casa.
Mai fac ce fac ma joc pe pc, ma uit la filme si activitati care nu ma ajuta in mod normal mai cu nimic si destul de rar ies din casa.
Si aici mai jos aveti cateva "specificatii" despre mine laughing (O zic eu mai in ras dar totusi nu prea e de ras).
Sunt dragut, sunt inteligent dar nu in exces (Si aici nu ma refer la scoala ci in general, a si nu sunt "tocilar" de fapt chiar urasc in mare parte cartea in special la scoala dar nu tot ce tine de ea)
si... cam atat! da, s-au terminat calitatile, e posibil sa fiu si putin amuzat dar in rest atat...
Din cate am inteles fetele nu se uita doar la baietii care arata bine iar eu sunt destul de plictisitor cred.
In fine... de ce ar iesi o fata ca ea draguta si distractiva/pozitiva si alte calitati cu unul ca mine care desi e dragut e doar atat...eu gandesc logic, e ca si cum ai cumpara o carte cu
o coperta care arata foarte bine dar cand o deschizi nu ai ce invata, nu are cum sa te distreze, nu are aproape nimic.
In schimb daca iei o carte cu o coperta mai rupta mai stiu eu cum, si in interior e ceea ce cauti ce te poate ajuta o alegi pe aceea.
Eu pana acum nici n-am mai avut iubita (In schimb imi ziceau acum cativa ani sa stau cu ele dar pe atunci eram si timid).
Deci ce sa fac...sa zicem ca fata asta ma place, cum fac sa-i arat ca o iubesc si ca vreau sa fiu cu ea, si dupa sa zicem prin absurd ca vrea sa fim impreuna eu cum o distrez pe ea?
O sa-si dea seama ca sunt cel mai plictisitor om din lume, si mai ales ca n-am avut o iubita pana acum nici nu stiu sa ma comport cu ea.
Apropo am 18, si da mi-e rusine de starea mea actuala dar n-am ce-i face.
A si ultimul lucru si cred ca cel mai important, nu stiu de ce dar ma simt foarte inferior fata de multi oameni si nu inteleg de ce.
Fata atat de fete cat si de baieti, nu-mi dau seama de ce, si mai sunt si foarte copilaros din cate am auzit, arat si firav si lumea zicea ca ma si comport ca un copil mic.
Ce sa fac? Va rog ajutati-ma si fara jigniri va rog.

10 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Ia initiativa si intra in vorba cu ea. Dupa cateva discutii, invit-o la o intalnire. Si inceteaza sa te mai blamezi. Atitudinea ta nu atrage o fata. Incearca sa fii multumit de tine. Unde lucrurile nu merg cum ai vrea, schimba ceva. Daca crezi ca esti plictisitor, gaseste-ti un hobby interesant, de exemplu.

| NuIntelegNimic37 explică (pentru zăGhost):

Unde as putea sa o duc la o intalnire? Ps : Multumesc de raspuns happy

| zăGhost a răspuns (pentru NuIntelegNimic37):

Poti sa o duci intr-un local, la un suc/ceai sau la o plimbare in parc. In principiu, sa te simti confortabil in locul ala si sa nu ii displaca nici ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce ti se intampla! Este arhicunsocut ca baietiis e dezvolta mult mai incet decat fetele la puibertate, ei sunt 2-3 ani in urma fetelor!
O fata de aproape 18 ani, este mult mai matura si este normal sa se uite dupa un partner, sa mearga la petreceri si sa-si caute pe cineva, pe cand un baiat de aproape 18 ani, are inca mintea unui copil de 15 ani, stand pe computer si preferand sa se joace.
Te vei maturiza si tu, ceva mai incet, probabil pe la 20-21 de ani.

| LoveSleep a răspuns:

Credeam că ai maxim 12 ani când am citit ce ai scris. Cred că țintești puțin cam sus cu tipa aia.
Si ai tot zis ce nu ai tu, dar nu faci nimic în legătură cu asta. În stadiul în care ești acum, te-ar respinge și maică-ta. Ori încerci să-ți rezolvi niște lucruri care crezi tu că nu sunt ok la tine, ori rămâi la visat tipe pe care n-o să le ai prea curând.

| sofisis a răspuns (pentru LoveSleep):

Il bagi in depresie laughing)

| sofisis a răspuns:

E simplu: ridica-ti dosul de pe scaun si fa chestii. Nu neaparat cluburi. Dar fa un sport, fa ceva cursuri de exemplu de actorie( stii cum te scot din carapace si din zona de comfort?), iesi cu prietenii la un paintball, o bere, un stand up comedy, un film, orice. Nu ai prieteni? Fa-ti! Daca doar stai la pc si iti plangi de mila nu vei rezolva nimic si cu siguranta o vei da in depresie.

| NuIntelegNimic37 explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri, si stati calmi ca nu intru eu in depresie laughing
Cat despre jucatul pe pc, nu ma joc exagerat de ceva timp insemnand 1 an (Ma joc o ora, daca si aia).
Dar inainte ma jucam 24/24.
A zis cineva ca a crezut citindu-mi intrebarea ca sunt un copil de 12 desi nu il invinovatesc pentru ca imi dau seama cat de aiurea imi e situatia.
Cat despre "tintit sus" legat de fata pe care o iubesc, nu e neaparat ca tin eu sa stau cu ea pentru ca mi am dat seama ca n am ce sa i ofer, in schimb ea imi da anunite chestii sa cred ca ma place, dar asta nu prea pot sa o explic.
Si, da am sa incerc sa ma imbunatatesc din mai multe puncte de vedere si am sa incep sa devin mai matur pentru ca am totusi o varsta si trebuie sa fac ceva cu viata mea.

| LoveSleep a răspuns (pentru NuIntelegNimic37):

Nu am zis că parcă ai 12 să te fac să te simți de că cat. Am zis aia pentru că asta mi s-a părut din ce am citit, de la cum ai formulat tu întrebarea.
Cum a zis și sofisis, fă ceva care te scoate din zona de confort, citește niște cărți și încearcă să socializezi mai mult. Legat de socializare și de fete, vorbește cu ele pe Facebook, dacă nu ai curaj sau nu crezi că poți în realitate. Vezi pentru ce lucruri te plac ele, ce lucruri le displac, când îți răspund și când nu, când conversația devine interesantă și analizează puțin situația și scoate tot ce e mai bun de acolo. Fă un sport, ieși mai mult, începe să vorbești cu fete în realitate și o să vezi că ușor-ușor o să devii o persoană foarte mișto.

| NuIntelegNimic37 explică (pentru LoveSleep):

Multumesc pentru raspunswinking